• ROK HARCERSKI 2018/2019

• 2018/2019

Opiekunem 7 Drużyny Harcerskiej „Bohaterowie Sienkiewicza” była druhna podharcmistrz Marta Polak. Drużyna liczyła 13 harcerzy z pionu klas VI-VIII. Praca drużyny opierała się  przede wszystkim o ramowy plan pracy hufca oraz plan pracy drużyny wypracowany przez Radę Drużyny i poszczególne zastępy. Harcerze zdobywali sprawności. Radę drużyny tworzyli:

Przyboczny – Jakub Serafin

Skarbnik – Dominika Serafin

Kronikarze -  Julia Misztal, Wiktoria Kosiorowska

Zastępowi – Oliwia Furgała, Karol Janczura

Zastęp I

Zastępowa – Oliwia Furgała

1. Wiktoria Hanus

2. Dominika Serafin

3. Julia Misztal

4. Wiktoria Kosiorowska

Zastęp II
          Zastępowy – Karol Janczura

1. Maciej Mazurek
          2. Kamil Hanus
          3. Maciej Zieliński
          4. Karol Misztal
          5. Bartosz Antoniów
          6. Kacper Ilnicki
          7. Jakub Serafin

Dnia 22.09.2018r. miał miejsce Harcerski Start, w którym uczestniczyła grupa harcerzy z 7 Drużyny Harcerskiej Bohaterowie Sienkiewicza. Związany był on ze świętem Chorągwi Podkarpackiej i odbył się w Rzeszowie

Z okazji 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej i upamiętnienia pomordowanych w 1941r. mieszkańców Lubaczowa, i okolic -  30 września 2018r.-  w lesie Niwki miała miejsce uroczystość, w której uczestniczyli  harcerze z 7 DH  „Bohaterowie Sienkiewicza”. Uroczystość rozpoczęła się drogą krzyżową, po której nastąpiła  msza święta z udziałem pocztów sztandarowych. Po okolicznościowych przemówieniach i odznaczeniu zasłużonych osób odbył się apel poległych przeprowadzony przez młodzież z jednostki nr 2033 „Strzelec”. Akcentem końcowym było złożenie kwiatów przez uczestniczących
          w uroczystości gości.

20 października 2018 roku grupa harcerzy uczestniczyła w wycieczce do Jarosławia. Głównym celem wyjazdu było przejście Podziemnym Przejściem Turystycznym. Trasa obejmowała podziemia trzech okazałych kupieckich kamienic: Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów, jej atrakcją była ekspozycja z ogromną ilością urządzeń multimedialnych oraz sugestywne scenografie, dzięki czemu zwiedzanie nie opierało się jedynie na suchej narracji, lecz było wspaniałą rozrywką. Kolejnym etapem wycieczki była wizyta na krytej pływalni. Zabawy i odpoczynek w wodzie był przyjemnym podsumowaniem wyjazdu.

17 listopada 2017r. – to kolejny przykład  harcerskiego patriotyzmu. Harcerze  po raz kolejny złożyli wizytę we Lwowie. Głównym jej punktem była wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim oraz  Cmentarzu Orląt Lwowskich. Na grobach Obrońców Lwowa zapłonęły znicze oraz  zatrzepotały biało – czerwone chorągiewki. Wspólna fotografia pod pomnikiem Adama Mickiewicza była także lekcją polskiego patriotyzmu.

Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości drużyna świętowała w Lubaczowie.

21 listopada 2017r. miała miejsce wspólna zabawa w przyjacielskim harcerskim kręgu podczas andrzejek, na które harcerze udali się do Krowicy Samej.

Po raz dwudziesty ósmy harcerze i harcerki zostali  strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami. W niedzielne popołudnie  -16 grudnia 2018r. harcerze uczestniczyli w uroczystym przekazaniu  światełka. Dzięki zaangażowaniu harcerzy, Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do mieszkańców Lisich Jam, Wólki Krowickiej oraz Dąbrowy w dzień Wigilii.

Betlejemskie Światełko Pokoju zostało przekazane także dyrektor ZSP w Lisich Jamach  p. Jolancie Włoch oraz pracownikom szkoły.

27 marca 2019 r.  w Gminnym Ośrodku Kultury w Lisich Jamach odbył się Hufcowy Powiatowy Festiwal Piosenki Harcerskiej pt.  Spotkanie z Druhną Nutką.

Festiwalowi przeświecało hasło: „Niechaj Polska zna, jakich synów ma”.

Celem festiwalu była m.in. prezentacja piosenek o harcerzach, służbie Ojczyźnie, harcerskich ideałach, promocja dorobku kulturalnego gromad zuchowych i drużyn harcerskich, twórcze uaktywnianie dzieci  i młodzieży, integracja środowisk harcerskich, a tym samym wzmocnienie wspólnoty hufca. W kategorii Harcerze jury III miejsce przyznało 7 DH z Lisich Jam.

Z okazji szóstej rocznicy nadania imienia księdza Wiktora Haas-Paneckiego Hufcowi Lubaczów, 27 kwietnia 2019 r. odbył się Zlot Hufca. Po uroczystej mszy świętej, która miała miejsce w kościele św. Stanisława nastąpiło przejście do miejskiego parku. Tam odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci i odsłonięcia pamiątkowej tablicy z okazji 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego. W kolejnym  punkcie programu drużyny wzięły udział w biegu patrolowym – Miejscami Pamięci Narodowej. Zlot zakończył się poczęstunkiem w Domu św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego przy parafii św. Stanisława.

W niedzielę - 28 kwietnia 2019r. - w miejscowości Wólka Krowicka odbyły się uroczystości związane z  75. rocznicą spalenia wsi i mordu na mieszkańcach.
          W miejscowym kościele pw. Matki Kościoła odprawiona została uroczysta msza święta, w której wzięli udział harcerze z 7 drużyny.

Za zaangażowanie w pracę drużyny dyplomy otrzymali: Kamil Hanus, Wiktoria Hanus, Dominika Serafin, Maciej Zieliński, Maciej Mazurek, Karol Janczura, Kacper Ilnicki, Jakub Serafin, Wiktorię Kosiorowską, Julia Misztal, Bartosz Antoniów, Natalia Misztal, Jakub Janczura, Oliwia Furgała. Pracę drużyny eksponuje fotograficzna galeria oraz zakładka na stronie internetowej szkoły.