• Organizacja pracy Zespołu Szkolno - Przedszkolnego

W skład Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lisich Jamach wchodzą: przedszkole, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II i Publiczne Gimnazjum im. Profesora Franciszka Misztala. Oddział przedszkolny w Lisich Jamach funkcjonuje w oddzielnym budynku.

W Zespole Szkolno - Przedszkolnym 1 września 2015 roku rozpoczęło naukę 97 uczniów w szkole podstawowej i  85 uczniów w gimnazjum. Do przedszkola uczęszcza 49 dzieci.  Do placówki uczniowie dojeżdżają z Wólki Krowickiej, Krowicy Hołodowskiej, Krowicy Samej, Budomierza, Krowicy Lasowej i Dąbrowy. W bieżącym roku szkolnym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisich Jamach istnieje 9 oddziałów klasowych: 6 klas szkoły podstawowej i 3 klasy gimnazjum. W przedszkolu są dwie grupy dzieci: 3 i 4-latki (27) oraz 5 i 6-latki (22). Łącznie do Zespołu szkolno - Przedszkolnego uczęszcza w roku szkolnym 2015/2016 231 uczniów.

Zespół Szkolno-Przedszkolny  w Lisich Jamach jest  dobrze funkcjonującą i wspaniale wyposażoną placówką oświatową. Na terenie obiektu znajduje się  stołówka uczniowska i dobrze wyposażona kuchnia. Na stołówce serwowane są pożywne jednodaniowe  obiady dla uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum oraz nauczycieli. Zespół posiada  nowoczesne i bardzo dobrze wyposażone pracownie informatyczne. Posiadanie dobrze wyposażonego zaplecza informatycznego pozwala na sprawne kształcenie dzieci oraz szybkie przyswajanie zagadnień informatycznych. Zespół Szkolno - Przedszkolny posiada także doskonale wyposażoną pracownię językową, pracownię multimedialną, halę gimnastyczną, salę korekcyjną i bibliotekę szkolną.

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Lisich Jamach dysponuje kadrą wykwalifikowanych nauczycieli i pedagogów z wieloletnim doświadczeniem zawodowym. W szkole zatrudnionych jest  nauczycieli, z których kilku pracuje w niepełnym wymiarze godzin etatowych. Wspomniani nauczyciele uzupełniają etat w innych placówkach oświatowych.

W szkole  działa pod czujnym okiem nauczycieli wiele szkolnych organizacji. Należy wymienić tu:

1. Szkolny Samorząd Uczniowski - do tej najważniejszej organizacji szkolnej należą uczniowie z gimnazjum i szkoły podstawowej, wybrani w wolnych wyborach. Są oni reprezentantami braci uczniowskiej i zajmują się organizacją wewnątrzszkolnych imprez. Opiekę merytoryczną i pedagogiczną nad samorządem sprawuje pan Jan Kudyba.

2. ZHP (Związek Harcerstwa Polskiego) - szkoła podstawowa w Lisich Jamach może poszczycić się posiadaniem drużyny harcerskiej im. "Bohaterów Sienkiewicza" z druzynową Martą Polak, zaś w gimnazjum funkcjonuje 15 DSH Czarne Stopy pod opieką drużynowej Beaty Streit. Harcerze wraz ze swoim opiekunami biorą czynny udział w życiu kulturalnym szkoły oraz gminy. Wyróżniają się aktywnością i osiągają wiele sukcesów we wszelkich sprawnościowych i sportowych imprezach na terenie gminy.

3. Uczniowski Klub Sportowy, nad którym opiekę sprawuje pan Andrzej Mindziak może pochwalić się wieloma sukcesami i wyróżnieniami w dziedzinie sportu. Nasi uczniowie niejednokrotnie zajmowali najwyższe lokaty w różnych konkursach, zawodach sprawnościowych oraz imprezach sportowych. Lekcje wychowania fizycznego oraz zajęcia w klubie sportowym są dla nich wyzwaniem ale i wielką przyjemnością. Świadczą o tym liczba pucharów,  dyplomów i wyróżnień zebranych przez wiele lat w szkole.

4. Szkolny Klub Wolontariatu -  należą do niego chętni uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum, którzy pragną poświęcić swój czas na rozwój kompetencji społecznych. Opiekę nad Klubem sprawują p. Beata Streit, p. Marta Lis i p. Katarzyna Szutka. Klub jest organizatorem wielu akcji charytatywnych na terenie szkoły i chętnie współpracuje przy przedsięwzięciach lokalnych lub ogólnopolskich. Uczniowie mogą uczyć się życzliwości, wspaniałomyślności i szczerego altruizmu a swoje umiejętności interpersonalne oraz wypracowaną empatię bedą mogli wykorzystać w kontaktach międzyludzkich.