Zespół Szkolno - Przedszkolny w Lisich Jamach,woj.podkarpackie

 

Nawigacja

 • Życzenia

  Z okazji  zbliżających się Świąt

  pragniemy złożyć życzenia przeżywania Bożego Narodzenia w zdrowiu,

  radości i ciepłej rodzinnej atmosferze.

  Kolejny zaś rok niech będzie czasem pokoju oraz realizacji osobistych zamierzeń.

  Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach

  Znalezione obrazy dla zapytania wesołych świąt

 • Sukcesy sportowe uczniów!

  22.09.2018r. w Lubaczowie uczeń klasy VI Karol Misztal został Mistrzem Powiatu w rzucie piłką palantową,

  25.09.2018r. w Finale Wojewódzkim w Rzeszowie zajął 6 miejsce. Jest to pierwsza taka wysoka lokata ucznia naszej szkoły w tej dyscyplinie.

   

  8.12.2018r. w Oleszycach dziewczęta klas IV –VI zdobyły tytuł II wicemistrza Powiatu w mini piłce ręcznej. Zagrały w składzie:

  Nikola Huk, Martyna Janczura, Klaudia Burda, Wiktoria Chlastawa, Natalia Ludwikowska, Wiktoria Hanus, Dominika Serafin, Julia Misztal, Natalia Misztal.

   

  15.12.2018r. również w Hali Sportowej w Oleszycach chłopcy klas IV-VI zdobyli tytuł Mistrza Powiatu w mini piłce ręcznej. W drodze do tytułu pokona li uczniów ze SP Horyniec Zdrój 7:3, SP Wielkie Oczy 6:1, SP Łukawiec 8:1, a w finale wygrali z SP Ruda Różaniecka 5:3,

  Wystąpili w składzie: Kamil Hanus – najlepszy strzelec na turnieju (18 bramek), Karol Misztal, Bartosz Antoniów, Jakub Janczura, Maciej Mazurek, Maciej Zieliński, Jakub Kopciuch, Jakub Zajączkowski, Radosław Hanus, Bartosz Sęga.

 • Odczyt Mateusza Kornagi w Warszawie 

  W dniach od 2 do 8 grudnia 2018 roku uczeń naszej szkoły Mateusz Kornaga przebywał na Wielodyscyplinarnych Warsztatach Naukowych w Warszawie w ramach Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. 

  Uczeń naszej szkoły miał okazję uczestniczyć w zajęciach i wykładach zorganizowanych m.in. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów, a także wysłuchać następujących wykładów:

  • Dr Agnieszka Podpora „100/70: Żydzi polscy i niepodległość Izraela”
  • Dr Karolina Ćwiek-Rogalska „Wszystko, co robi człowiek. Wprowadzenie do antropologii” 
  • Prof. Jerzy Kawiak „O pomiarach pojedynczych komórek krwi metą cystometrii” 

  Mateusz Kornaga wygłosił także samodzielny odczyt pt. „Michał I – symbol oporu”, który opracował przy konsultacji z Panem Konradem Morawskim, omawiając wybrane dzieje Rumunii w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu. 

  Naszemu uczniowi gratulujemy sukcesów na polu naukowym i życzymy dalszego rozwijania pasji historycznej. 

 • Mateusz Kornaga w etapie wojewódzkim konkursu „Losy Żołnierza”

  W dniu 13 grudnia 2018 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu odbył się etap rejonowy ogólnopolskiego konkursu historycznego im. mjra Marka Gajewskiego pn. „Losy Żołnierza”. Uczeń naszej szkoły Mateusz Kornaga uzyskał kwalifikację do etapu wojewódzkiego konkursu. 

  Centralną osią zmagań uczniów podczas etapu rejonowego konkursu były wydarzenia II wojny światowej ze szczególnym wskazaniem na kwestię polską. Warunkiem uzyskania kwalifikacji do następnego etapu było uzyskanie 54 punktów. Do konkursu przystąpiła trójka naszych uczniów: Mateusz Kornaga, Jakub Serafin i Magdalena Huk, którzy uzyskali odpowiednio: 59 punktów, 46 punktów i 41 punktów. 

  Naszym uczniom składamy podziękowania za godne reprezentowanie szkoły podczas konkursu, zaś Mateuszowi życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim. 

 • Nietypowa lekcja historii – debata o Polakach i Ukraińcach

  W dniu 17 grudnia 2018 roku naszą szkołę odwiedzili uczniowie Zespołu Szkół im. gen. bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie, którzy wzięli udział w debacie polsko-ukraińskiej odnoszącej się do powstań kozackich w XVII wieku. Debatę zorganizował nauczyciel historii Pan Konrad Morawski. 

   

  Uczniowie w składzie Wojciech Fedyk, Bartłomiej Kulczycki, Bartosz Lautenszleger, Patryk Lewicki i Piotr Nepelski przedstawili zarys dziejów powstań kozackich w XVII wieku. Następnie uczniowie z Ukrainy Anton Makater i Yevhenii Tymchenko odpowiadali na pytania moderatora debaty o stosunek ukraińskiej historii do powstań kozackich. Uczniowie zwrócili uwagę na różnice w narracji historycznej dotyczącej tego wydarzenia – zarówno ze strony polskiej, jak również ukraińskiej, ale zarazem dodali, że sama już rozmowa o różnicach, które dzielą historię naszych narodów stanowi początek budowania wspólnej, opartej na przyjaźni narracji. 

   

  Pięknym zwieńczeniem debaty była recytacja wiersza wybitnego ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki pt. „Testament”, który w wersji polskiej zaprezentowała Natalia Połuch, zaś w oryginalnej wersji ukraińskiej Mariana Łahan. Te słowa, spisane przecież w drugiej połowie XIX wieku, gdy zarówno Polacy, jak i Ukraińcy nie mieli swojego państwa, dobrze oddają klimat naszej debaty: „Pochowajcie mnie i wstańcie, i kajdany rwijcie, i posoką, wrażą juchą, wolność swą obmyjcie” (fragment). 

   

  W debacie uczestniczyła Pani Dyrektor Jolanta Włoch, a także uczniowie ósmej klasy szkoły podstawowej oraz trzeciej klasy gimnazjum. Wierzymy, że tego typu lekcje przyczynią się do budowania przyjaznych stosunków polsko-ukraińskich, szczególnie w tych fragmentach historii, które wydają się wrażliwe i pozornie trudne w poszukiwaniu kompromisów. 

   

   

 • Relacja z wręczenia paczki

   

   

  Drodzy Darczyńcy,

  Cieszymy się, że razem z nami zmieniacie świat na lepsze! 

  Miłość wyrażana jest poprzez wrażliwość na drugiego człowieka. Darczyńcy SZLACHETNEJ PACZKI dodatkowo okazują ją w prezencie, który trafia prosto w serca rodziny. Sami wiemy, jak się czujemy, gdy ktoś pomaga spełnić nasze marzenia, zwłaszcza kiedy wydają się nierealne. Cieszymy się, że jesteś częścią tej radości.

  Wolontariusz, który opiekował się rodziną (oznaczonej numerem POD-2035-589178), chciał przekazać kilka słów od siebie.

   

  Relacja ze spotkania z rodziną przy wręczeniu paczki.

  Pani Bogumiła nie była w stanie uwierzyć, że te wszystkie paczki są dla niej. Pytała, czy na pewno nic nie musi za to płacić i przeżywała, że to wszystko musiało sporo kosztować. Wzruszenie odbierało jej głos.

  Co chce przekazać Tobie wolontariusz:

  Dziękuję wszystkim zaangażowanym w akcje. Pokazaliście, że w każdym z nas tkwi moc czynienia dobra.

  Co chce powiedzieć od siebie rodzina:

  Pani Bogumiła życzy wszystkim wesołych Świąt i dziękuje z całego serca.    

 • Wizyta kl. 4  w Muzeum Kresów w Lubaczowie 

  4 grudnia 2018r. czwartoklasiści z naszej szkoły  wzięli udział w wycieczce do Muzeum Kresów w Lubaczowie. Podczas  wizyty uczniowie  uczestniczyli w lekcji muzealnej pt. „Średniowieczny zamek”, obejrzeli prezentację multimedialną o średniowiecznych zamkach oraz mieli możliwość wykonać swój własny projekt zamku z kolorowych wycinanek. Ponadto uczniowie  zapoznali się z zabytkami znajdującymi się w muzeum.  Po zakończonych zajęciach uczniowie  zabrali ze sobą kolorowe prace, co było sympatycznym podsumowaniem ciekawej lekcji historii.  

  Opiekę nad uczniami sprawowali  p. T. Burda i p. A. Bielecka-Krasulak. 

   

  Tekst A. Bielecka-Krasulak

 • Szlachetna Paczka

  Szlachetna Paczka - Obrazek 1

   

              Po raz kolejny nasza szkoła zaangażowała sie w przygotowanie Szlachetnej Paczki dla wybranej rodziny. Dziękujemy wszystkim osobom, które włączyły się do akcji. To dzięki Wam Pani Bogumiła będzie miała w tym roku wspaniałe święta!.  Biorąc udział w Szlachetnej Paczce, nasza szkoła dokonała czegoś niezwykle ważnego i pięknego - bezinteresownie pomogła starszej, samotnej osobie, która zmaga się z chorobą. Możemy być dumni, że zostaliśmy częścią organizacji SZLACHETNA PACZKA i mamy nadzieję, że kolejne lata będą również obfitowały w piękne gesty ludzkiej dobroci.

  Koordynatorami akcji w szkole były panie: Beata Streit i Aneta Tworko. 

   

  Każdy gest, nawet najdrobniejszy zmienia świat, czyjś świat.

   

  Dziękujemy !

   

  Tekst: Beata Streit

   

   

 • Bieg Pamięci Obrońców Lubaczowa

  W dniu 6 grudnia 2018 roku odbyła się pierwsza edycja patriotyczno-edukacyjnego Biegu Pamięci Obrońców Lubaczowa, którego organizatorami były Miasto Lubaczów i Gmina Lubaczów, zaś pomysłodawcami i koordynatorami nauczyciele naszej szkoły Pani Beata Streit i Pan Konrad Morawski. Celem biegu było uczczenie stulecia odzyskania przez Lubaczów wolności, którą bohaterscy synowie tej ziemi, Obrońcy Lubaczowa, wywalczyli 6 grudnia 1918 roku odpierając ukraińskie natarcie. Zaplanowana trasa biegu, łącząca Pomnik Niepodległości w Lubaczowie i Park Niepodległości w Karolówce, stanowiła formę symbolicznego związku różnych pokoleń mieszkańców – tych walczących o wolność Lubaczowa, tych utrwalających pamięć o tej wolności i tych pragnących tą wolność pielęgnować.

  Uczestnicy wydarzenia spotkali się pod Pomnikiem Niepodległości w Lubaczowie, aby po krótkim wprowadzeniu w historię walk o wolny Lubaczów, wspólnej modlitwie i złożeniu kwiatów, wystartować o godz. 11.11 w około 4 km trasę, która swoją metę miała w Parku Niepodległości w Karolówce. W biegu wzięli udział uczniowie i nauczyciele z jedenastu szkół położonych na Ziemi Lubaczowskiej, a także przedstawiciele samorządu Miasta Lubaczów i Gminy Lubaczów oraz społeczeństwo, które reprezentowała grupa biegowa Biegomania Lubaczów. 

  Uroczystość swoją obecnością zaszczycili Dziekan Dekanatu Lubaczowskiego ks. kan. Andrzej Stopyra, Burmistrz Miasta Lubaczów Pan Krzysztof Szpyt, Wójt Gminy Lubaczów Pan Wiesław Kapel, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach Pani Jolanta Włoch i Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młodowie Pani Krystyna Gutkowska, zaś rangę Biegu Pamięci Obrońców Lubaczowa podniosła uroczysta warta, którą sprawowali członkowie Związku Strzeleckiego, tj. Jednostki Strzeleckiej 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie. Naszą szkołę wśród uczniów biegu reprezentowali Adrian Kasicki, Wiktor Malinowski, Sławomir Mosiężny, Dawid Rachwał i Patryk Trzmiel.

  Finał uroczystości miał miejsce w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Młodowie, gdzie wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe medale oraz wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Patriotyczny charakter wydarzenia podkreśliła 15 metrowa biało-czerwona flaga trzymana przez uczestników na całej trasie biegu.

  ZSP Lisie Jamy

 • Charytatywna Kawiarenka

  Dziękujemy !

   

   

  W dniach 09.11.2018r. i 27.11.2018r.  w naszej szkole odbyła się szkolna akcja charytatywna „Kawiarenka”. Na szkolnym korytarzu pachniały ciasta, babeczki, hot – dogi, które można było kupić podczas akcji. Cały dochód z kawiarenki (1420 zł) przeznaczony zostanie na zakup opału i innych potrzebnych rzeczy dla pani Bogumiły w ramach akcji Szlachetna Paczka.

  Dziękujemy wszystkim Rodzicom i Uczniom, którzy zechcieli przekazać do naszej kawiarenki ciasta, ciasteczka, babeczki i inne smakołyki.

  Warto pomagać!

  Organizatorzy kawiarenki: Aneta Tworko i Beata Streit

   

 • Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym.

  Dziewczyny naszego gimnazjum: Karolina Bojarska wraz z Karoliną Furgała ponownie zostały wicemistrzyniami powiatu w tenisie stołowym. Zawody odbywały się w sobotę 1 grudnia w Szkole Podstawowej w Wielkich Oczach. Po rozegraniu gier w  3 grupach, zwyciężczynie tych grup przystąpiły do rywalizacji pomiędzy sobą o prym w powiecie. Podobnie jak w ubiegłym roku najlepsze okazały się tenisistki z Młodowa, natomiast III miejsce wywalczyły dziewczyny z Horyńca. Dziewczyny z naszej szkoły wspólnie z koleżankami z Młodowa uzyskały prawo reprezentowania powiatu w zawodach rejonowych. Gratulujemy!

 • Strzelcy uczyli naszych uczniów patriotyzmu

  W dniu 28 listopada 2018 roku w murach naszej szkoły odbyła się niezwykła lekcja historii, połączona z kształtowaniem postaw patriotycznych i kultywowaniem tradycji niepodległościowych. Otóż do Lisich Jam przyjechali członkowie Związku Strzeleckiego, reprezentujący Jednostkę Strzelecką 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie, którzy zgromadzonym uczniom klasy III gimnazjum i klasy VIII szkoły podstawowej przybliżyli zarówno najważniejsze idee dotyczące współczesnego funkcjonowania Związku Strzeleckiego, jak również zaprezentowali uczniom metody praktycznego zastosowania sprzętu wojskowego o charakterze ćwiczeniowym.

  Jednostkę Strzelecką 2033 im. gen. bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie reprezentowali:

  • drużynowy Związku Strzeleckiego Michał Chruściel
  • drużynowy Związku Strzeleckiego Dawid Dobosz
  • sekcyjny Związku Strzeleckiego Mateusz Kaciuba
  • starszy strzelec Związku Strzeleckiego Adrian Strojny
  • strzelec Związku Strzeleckiego Ewa Staniuk
  • strzelec Związku Strzeleckiego Gabriela Grzyb
  • strzelec Związku Strzeleckiego Mateusz Jabłoński

  Ponadto lubaczowscy Strzelcy omówili dzieje Związku Strzeleckiego, które w niezwykle interesujący sposób przedstawił drużynowy ZS Michał Chruściel. Dużą atrakcją lekcji przeprowadzonej przez Strzelców była prezentacja zrekonstruowanych mundurów nawiązujących do międzywojennych tradycji Związku Strzeleckiego.

  Każdy uczeń mógł także zadać pytanie Strzelcom, a także pod profesjonalną kontrolą naszych gości zapoznać się w praktyce ze sprzętem wojskowym. Uczniowie wykazywali duże zainteresowanie w toku lekcji, pozostawiając się w zadumie i  refleksji na temat wstąpienia w szeregi Związku Strzeleckiego.

  ZSP Lisie Jamy

 • Szlachetna Paczka

  Szlachetna Paczka - Obrazek 1Kochani, ruszyła już kolejna edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”- projektu realizowanego przez Stowarzyszenie WIOSNA.

  Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i pracowników szkoły do wspólnego przygotowania paczki dla Pani Bogumiły.

  Pani Bogumiła (78l.) od 30 lat żyje samotnie. 

   

  Czy wiesz czym jest samotność?To tylko trzy ciche sylaby, pospolite słowo, którego znaczenie znamy, ale nawet najgłębsza wiedza leksykalna nie przeniesie nas od znajomości znaczeń do ich prawdziwego rozumienia. Samotność napisana na kartce papieru brzmi bowiem smutno, wypowiedziana przygnębia, acz naprawdę posępnieje, gdy ją realnie w sobie odczuwamy. Pani Bogumiła dobrze wie, czym jest samotność. Nie pomogły jej w tym rozumieniu przeczytane książki, ani obejrzane filmy, ale suma przeżytych doświadczeń. Jej życie, dziś tak kruche i samotne, napełnione było troską, bolesnymi wyzwaniami i trudem. Od śmierci męża mieszka sama i utrzymuje się z renty w wysokości 1060 zł. To wystarcza wyłącznie na pokrycie najpotrzebniejszych wydatków, w tym leków. Kobieta cierpi na zwyrodnieniowe zapalenie stawów. Pomimo postępującej choroby i samotności uśmiech pani Bogumiły wciąż posiada czarodziejską moc, aby rozjaśnić nawet najtrudniejsze chwile w życiu każdego człowieka. Jej życie, choć trudne, nadaje sygnał o poszukiwaniu nadziei. Wśród najważniejszych potrzeb starsza pani wymienia żywność trwałą, a także koc, który przyda się jej do przykrycia zimową porą, w chłodne dni. Pani Bogumiła nieśmiało prosi również o drewno opałowe, niezbędne do ogrzania mieszkania, dotychczasowe zapasy wyczerpały się.

  Potrzeby:

  - Żywność trwała:

  Herbata, Kasza, Cukier, Konserwy mięsne, Makaron, Olej, Konserwy rybne, Ryż, Mąka, Dżem.

  - Inne produkty żywnościowe:

  Mleko, płatki owsiane, kleik, soki owocowe.

  - Środki czystości:

  Proszek do prania,  Płyn do mycia naczyń, Mydło, Płyny czyszczące.

  - Wyposażenie mieszkania:

  Kołdra, Koc, Ręczniki, Pościel (poszwy, prześcieradła), pościel 180*200.

  - Specjalne upominki:

  Ciepłe kapcie - klapki rozmiar 42

  - Potrzeby, które nie są rzeczami:

  Opał - drewno

   

  Pamiętajcie, że w każdym z nas tkwi moc czynienia dobra.

  Organizatorzy akcji: Beata Streit – opiekun Szkolnego Klubu Wolontariusza i Aneta Tworko – opiekun Samorządu Uczniowskiego

   

   

   

 • IMS w piłce koszykowej

  17 listopada w sobotę uczniowie III klasy Gimnazjum wspierani Sławkiem Mosiężnym z VIII klasy uczestniczyli w powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w piłce koszykowej. Zawody odbywały się w hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 2 w Lubaczowie a los naszym uczniom przydzielił gospodarza turnieju oraz drużynę reprezentującą szkołę Nr 1 z Lubaczowa. Mimo nawiązania walki uczniowie nasi przegrali pierwszy mecz z gospodarzami wyraźnie bo 7 : 20, natomiast z drugą lubaczowską szkołą przez dłuższy czas spotkania prowadzili, jednak pod koniec spotkania po rzutach osobistych za faule, wynik spotkania zmienił się na korzyść przeciwników. Przegrywając drugie spotkanie 6 : 9 drużyna nasza pożegnała się z turniejem. O mistrza powiatu zagrały drużyny z Lubaczowa Nr 2 oraz Horyńca.

 • Sukcesy historyczne naszych uczniów!

  Uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach, Mateusz Kornaga, Magdalena Huk i Jakub Serafin, mogą poszczycić się dużymi sukcesami w zakresie konkursów o tematyce historycznej. Cała trójka uczniów pod opieką Pana Konrada Morawskiego uzyskała kwalifikację do etapu rejonowego XXIV edycji prestiżowego konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego 1939–1948. W walce o wolną Polskę”. 

   

  Na etapie szkolnym uczniowie musieli zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi przyczyn, przebiegu i skutków II wojny światowej. Wymienieni wcześniej uczniowie wykazali niezwykłe umiejętności w rozumieniu procesów historycznych, które znajdowały bezpośrednie odniesienie do wydarzeń II wojny światowej. Nasi wybitnie uzdolnieni w sensie historycznym uczniowie zmierzą się z etapem rejonowym konkursu w dniu 13 grudnia 2018 roku.

   

  Dodatkowo warto wspomnieć, iż Mateusz Kornaga uzyskał kwalifikację do Interdyscyplinarnych Warsztatów Naukowych, które odbędą się w ramach ogólnopolskiego Funduszu na Rzecz Dzieci w dniach od 2 do 8 grudnia 2018 roku. Do warsztatów zostało zakwalifikowanych tylko 20 uczniów z całego kraju, stąd też naszemu uczniowi, Mateuszowi, składamy dodatkowe gratulacje z pomyślnością realizacji dalszych sukcesów. Nauczycielem prowadzącym ucznia w ramach Fundusz na Rzecz Dzieci jest Pan Konrad Morawski. 

   

  ZSP Lisie Jamy

 • Warsztaty klas I-III

  W związku z obchodami 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniu 9 listopada 2018r. nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej  zorganizowali warsztaty, podczas których wraz z uczniami klas I-III, rodzicami oraz Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego p. Jolantą Włoch wykonywali kokardy narodowe.  

  Na wstępie spotkania uczeń klasy II przybliżył zgromadzonym historię  i wygląd kokardy narodowej, symbolu patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Noszona już ponad sto lat temu kokarda jest kolistą rozetką  złożoną z dwóch okręgów: białego centralnego oraz okalającego go czerwonego. Zgodnie z heraldycznym znaczeniem barw kokarda odwzorowuje godło Królestwa Polskiego: białego orła na czerwonym polu. Obecnie noszona jest przez Polaków podczas świąt narodowych na znak historycznej pamięci. Następnie uczestnicy warsztatów zapoznani zostali z kolejnymi etapami wykonywania kokardy i przy dźwiękach pieśni patriotycznych, z entuzjazmem rozpoczęli pracę. Efektem pracy były piękne kokardy narodowe, którymi najmłodsi obdarowali uczestników projektu, nauczycieli i pracowników szkoły. Wykonane kokardy z dumą i godnie były noszone podczas uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości. Zajęcia były świetną lekcją patriotyzmu i poczucia przynależności narodowej. Uświadomiły uczestnikom jak ważne są dla każdego Polaka symbole narodowe i pielęgnowanie własnej tożsamości. Organizatorami projektu byli: Elżbieta Kania-Sojka, Małgorzata Folwarska, Elżbieta Kaciuba i Marek Szczybyło.

  Tekst: nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej

 • Wiwat Niepodległość! 

  W dniu 9 listopada 2018 roku w murach Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach uczciliśmy Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Kulminacyjnym momentem naszych wielomiesięcznych starań ku pamięci o Niepodległej była uroczysta akademia pn. „Wiwat Niepodległość!”. 

   

  Uroczystości szkolne otworzyła Pani Dyrektor Jolanta Włoch, która przybliżając sens i znaczenie Niepodległości 1918 roku wprowadziła społeczność szkolną w klimat kolejnych etapów dzisiejszego dnia. Następnie wysłuchaliśmy interesującej prezentacji, będącej retrospektywną formą działań podejmowanych w szkole na rzecz 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Prezentację pod kierunkiem Pani Marty Lis przygotowali uczniowie trzeciej klasy oddziału gimnazjalnego, dając zgromadzonej publiczności ważne świadectwo starań szkoły o uczczenie tego pięknego, wielowymiarowego Jubileuszu. 

   

  Następnie, punktualnie o godzinie 11:11, społeczność szkolna odśpiewała cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego, wpisując się w ten sposób w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu narodowego. Wyśpiewując kolejne linijki tej najważniejszej polskim sercom pieśni, czuliśmy, iż śpiewamy o swoim patriotyzmie, płacząc i wzruszając się, wiedzieliśmy, że patrzy na nas historia niepodległościowych dążeń Polaków o wolność i niepodległość. 

   

  O oprawę techniczną uroczystości zadbał Pan Jan Kudyba, zaś o oprawę instrumentalną Pan Waldemar Popek, który przygotował także uczennice szkoły podstawowej do odśpiewania patriotycznych pieśni w prologu i epilogu akademii pn. „Wiwat Niepodległość!”. Sam montaż słowno-muzyczny przygotowany przez Grupę Artystyczno-Patriotyczną Zaklinacze Znaczeń według scenariusza i reżyserii Pana Konrada Morawskiego, wspartego cennymi pomysłami Pani Beaty Streit, opierał się na metaforach literackich i czynach żołnierskich, jakie Polsce przyniosły upragnioną Niepodległość. 

   

  Na scenie mogliśmy usłyszeć symboliczne nawiązania do „Antygony” Sofoklesa, czyli niejednoznacznego symbolu śmierci, a także poezję Adama Mickiewicza, Antoniego Słonimskiego i Wisławy Szymborskiej, poetów różnych epok – Polski uciskanej, Polski walczącej i Polski wolnej. W montażu „Wiwat Niepodległość!” spróbowaliśmy pokazać jak ciężko było Polakom żyć pod zaborami, jakie nadzieje i zarazem trudy niosła odzyskana Niepodległość, a także jakie wyzwania ta Niepodległość przed nami wyznaczyła. Narratorami wydarzeń przedstawionych na scenie byli Ojcowie Niepodległości – Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wojciech Korfanty, Wincenty Witos oraz Ignacy Daszyński. 

   

  Grupę młodych aktorów, którzy wcielili się w odpowiednie role w montażu „Wiwat Niepodległość!” utworzyli Kinga Kopciuch (Polska), Julia Juchno (Antygona), Antoni Sopel (Józef Piłsudski), Michał Skibicki (Roman Dmowski), Jakub Oleszycki (Ignacy Jan Paderewski), Kamil Chomyszyn (Ignacy Daszyński), Przemysław Misztal (Wincenty Witos), Konrad Trojnar (Wojciech Korfanty), Dawid Głuch i Mariusz Smoliniec (Upiory), a także Karolina Furgała i Wiktoria Czucha (Jutrzenki). 

   

  Twórcy akademii wyrażają podziękowanie Panu inż. Wiesławowi Morawskiemu za dostarczenie rekwizytów i krzyża brzozowego, wykonanego w Nadleśnictwie Sieniawa, które dodały wyjątkowej wymowy naszej uroczystości.

   

  Wiwat Niepodległa! Wiwat! Wiwat! Wiwat!

   

  ZSP Lisie Jamy

   

   

 • Spotkanie z doradcą zawodowym

  W dniu 5 listopada odbyło się spotkanie uczniów klasy VIII i III gimnazjum z doradcą zawodowym. Warsztaty poprowadziła Pani Elżbieta Rozner z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Lubaczowie. W trakcie zajęć młodzież miała możliwość określenia swoich predyspozycji zawodowych i podzielenia się wątpliwościami towarzyszącymi wyborom szkoły ponadgimnazjalnej..

  Mamy nadzieje, że przeprowadzone zajęcia zaowocują trafnym wyborem szkoły.

  Tekst: Beata Streit

 • „Orlątko” – historia Polski w bajkowym wydaniu.

   We wtorek 6 listopada uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i przedszkola wraz z wychowawcami wybrali się do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kulturyw Oleszycach na spektakl przygotowany przez Warszawski Teatr Edukacyjny pt. „Orlątko”. Przedstawienie zostało zaprezentowane z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Tematyka przedstawienia w całości nawiązywała do patriotyzmu. Ciekawie i z pełnym szacunkiem do prezentowanych treści opowiadała o początkach naszej państwowości. Wszystkie dzieci brały aktywny udział w spektaklu. Razem z Legionem Krasnoludków nasi uczniowie z ogromnym zaangażowaniem recytowali, śpiewali i maszerowali, a wszystko po to, żeby pomóc im w odzyskaniu niepodległości i uwolnieniu uwięzionego Orlątka. Dzieci miały poczucie współudziału w osiągniętym zwycięstwie, a przede wszystkim były dumne z tego, że są Polakami! Była to piękna lekcja patriotyzmu, będąca dopełnieniem wiedzy zdobytej w szkole. 

  Tekst: ZSP w Lisich Jamach

 • Uroczystość w lesie „Niwki”

   Z okazji 73. rocznicy zakończenia II wojny światowej i upamiętnienia pomordowanych w 1941r. mieszkańców Lubaczowa, i okolic -  30 września 2018r.-  w lesie Niwki miała miejsce uroczystość, w której uczestniczyli  harcerze z 7 DH  „Bohaterowie Sienkiewicza”. Uroczystość rozpoczęła się drogą krzyżową, po której nastąpiła  msza święta z udziałem pocztów sztandarowych. Po okolicznościowych przemówieniach i odznaczeniu zasłużonych osób odbył się apel poległych przeprowadzony przez młodzież z jednostki nr 2033 „Strzelec”. Akcentem końcowym było złożenie kwiatów przez uczestniczących w uroczystości gości. 

  Tekst: Marta Polak

strona: