• Odsłonięcie Muralu prof. Franciszka Misztala w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lisich Jamach
          • Odsłonięcie Muralu prof. Franciszka Misztala w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lisich Jamach

          •  

            18 czerwca  2019r.  w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lisich Jamach odbyła się uroczystość odsłonięcia Muralu Patrona Gimnazjum profesora Franciszka Misztala. Z tej okazji do szkoły przybyli goście z Politechniki Warszawskiej: mgr inż. Krzysztof Drabarek, mgr inż. Wojciech Frączek, mgr inż. Piotr Kossakowski. 

            Władze samorządowe były reprezentowane przez Pana Wiesława Kapla – Wójta Gminy Lubaczów orz Panią Martę Tabaczek – Przewodniczącą Rady Powiatu. Ponadto swoją obecnością  uroczystość uświetnili: ks. Proboszcz Jan Słotwiński, państwo radni: Zofia Huk, Wiesław Smoliniec i Andrzej Mindziak. Licznie przybyli także sołtysi z okolicznych wsi oraz rodzice.  Gościem honorowym była Pani Katarzyna Misztal, przedstawiciel rodziny Patrona.   

            Uroczystości otworzyła gra pn. „Tropem Gwiazd, Tropem Franciszka Misztala”, w której wzięło udział pięć drużyn złożonych z uczniów naszej szkoły. Każdą drużynę reprezentowali uczniowie od IV do VIII klasy szkoły podstawowej oraz trzeciej klasy gimnazjum. Zadaniem drużyn było zdobycie liter i rozszyfrowanie hasła, które tworzą. Wszystkie litery można było uzyskać na pięciu przystankach (Wiedzy, Kreatywnych Wspomnień, Wyobraźni, Techniki Lotniczej i Pana Profesora) po wykonaniu zadań przewidzianych przez kustoszów przystanków. Zadania bezpośrednio odnosiły się do życiorysu i zainteresowań profesora Franciszka Misztala. 

            Skład zwycięskiej drużyny utworzyli Wiktoria Czucha, Karolina Furgała, Patrycja Maszlanka, Julia Rawska, Wiktoria Hanus, Martyna Janczura i Kacper Ilnicki, którzy otrzymali pamiątkowe gadżety. Zwycięska drużyna najszybciej uzyskała litery i ułożyła hasło PER ASPERA AD ASTRA. W tej rywalizacji tak naprawdę zwycięscy pozostają wszyscy uczniowie, którzy postawili pierwsze kroki na tropie gwiazd i tropie Franciszka Misztala wykazując się godną pochwały wiedzą, kreatywnością i nieprzeciętnymi umiejętnościami.   

                    Podczas uroczystości pani Dyrektor Zespołu Jolanta Włoch podsumowała owocne lata współpracy szkoły z Politechniką Warszawską i Warszawskim Klubem Seniorów Lotnictwa. Uczniowie w montażu – słowno muzycznym wyrazili swoją wdzięczność i radość z powodu tak wielu przedsięwzięć organizowanych w związku z Patronem Gimnazjum w latach 2012-2019.  Również pan Wiesław Kapel podkreślał, że imię profesora Franciszka Misztala zainspirowało do wielu działań, które były owocne dla społeczności szkolnej i lokalnej. 

            W dalszej części uroczystości Pan mgr inż. Wojciech Frączek odczytał list od Dziekana wydziału MEiL prof. dr hab. Inż. Janusza Frączka,zapewniając jednocześnie o chęci dalszej współpracy. Pan mgr inż. Krzysztof Drabarek przekazał na ręce Pani Dyrektor zestawy do modelarstwa, inicjując tym samym powstanie w szkole pracowni modelarskiej, która nosiłaby imię profesora Franciszka Misztala.

            Następnie przedstawiciel władz samorządowych Pan Wiesław Kapel, przedstawiciele  Politechniki Warszawskiej  Pan Krzysztof Drabarek i Pan Wojciech Frączek, przedstawiciel społeczności szkolnej Pani Dyrektor Jolanta Włoch, przedstawiciel rodziny Profesora – Pani Katarzyna Misztal dokonali uroczystego odsłonięcia Muralu profesora Franciszka Misztala oraz zawiesili pamiątkową tablicę.

            Mural zamieszczony na zachodniej ścianie  szkoły przedstawia sylwetkę profesora, który stoi przy tablicy podczas akademickiego wykładu. Tło stanowią liczne samoloty, kształtem przypominające te skonstruowane przez F. Misztala. U góry Muralu  został zapisany znamienny cytat: ,,Per aspera ad astra”. Powstałe dzieło ma na zawsze upamiętniać Patrona Gimnazjum,  a przede wszystkim zachęcać do refleksji nad takimi wartościami jak: mądrość, nauka, pasja, marzenia, pokonywanie własnych słabości, wiara w siebie, patriotyzm.

            Tropem Gwiazd, Tropem Franciszka Misztala

             

            Tekst; ZSP Lisie Jamy

        • Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019
          • Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

          •  

             

            Drodzy Uczniowie!

                   Zbliżają  się upragnione wakacje, czas relaksu i odpoczynku od całorocznego trudu nauki. Mamy nadzieję, że nie będzie to czas stracony. Warto w tym czasie sięgnąć po ciekawą lekturę. Do czytania zachęca nas Para Prezydencka proponując lektury do kolejnego Narodowego Czytania. Tym razem zanurzymy się w świecie nowel, które będą lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania, które odbędzie się 7 września 2019r., również w naszej szkole. A oto tytuły zaproponowane przez Parę Prezydencką: 

            1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa  
            2. Dym – Maria Konopnicka  
            3. Katarynka – Bolesław Prus
            4. Mój ojciec wstępuje do strażaków(ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
            5. Orka– Władysław Stanisław Reymont
            6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
            7. Sachem– Henryk Sienkiewicz
            8. Sawa(z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

            Na podstawie przeczytanych nowel zostanie zorganizowany po wakacjach konkurs literacki, którego celem będzie wyłonienie znawców tych utworów.  Zachęcamy do sięgnięcia do klasyki polskiej noweli. Dla najlepszych czytelników nagrody, dyplomy
             i oczywiście szóstka z języka polskiego!
            Do czytania zapraszają pp. Marta Polak i Marta Lis.

          • Zaproszenie na uroczystość z okazji odsłonięcia Muralu prof. Franciszka Misztala

          •  

            Drodzy Absolwenci Publicznego Gimnazjum im prof. Franciszka Misztala w Lisich Jamach!!!

            18 czerwca 2019r. o godz.1000w naszej szkole rozpocznie się uroczystość odsłonięcia 

            Muralu Prof. Franciszka Misztala z okazji zakończenia działalności Gimnazjum. Zapraszamy do wzięcia udziału w tym ważnym wydarzeniu. 

            Dyrekcja ZSP w Lisich Jamach

        • Wycieczka do Krasiczyna, Przemyśla i Bolestraszyc.
          • Wycieczka do Krasiczyna, Przemyśla i Bolestraszyc.

          • We wtorek – 04 czerwca 2019r.- uczniowie klasy  czwartej  oraz szóstej  wzięli udział
            w wycieczce na trasie Krasiczyn, Przemyśl i Bolestraszyce. Swoją  przygodę z  historią rozpoczęli od wizyty w zamku w Krasiczynie uważanego za perłę renesansu polskiego. Pełna niespodzianek opowieść przewodnika wzbudziła duże zainteresowanie uczniów, szczególnie zwiedzanie kaplicy znajdującej się w Baszcie Boskiej  porównywanej do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Jednak największe wrażenie zrobiła na zwiedzających krypta oraz lochy. Piękne widoki  roztaczające się na zabytkowy park ze starodzewiem uczniowie podziwiali z wieży zamkowej. Podsumowaniem wizyty  był spacer po zabytkowym parku.  Kolejny punkt wyjazdu to Przemyśl, podziwiany najpierw z Kopca Tatarskiego (352 m n.p.m.), następnie spacer po Rynku, przywitanie się z  niedźwiadkiem symbolem miasta oraz oglądanie Bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela, Kościoła oo. Franciszkanów pw. Św. Marii Magdaleny oraz Soboru archikatedralnego pw. Jana Chrzciciela. W tym ostatnim uczniowie zwrócili uwagę na ikonostas, który wcześniej znajdował się w lubaczowskiej cerkwi.  Zwiedzanie tego urokliwego – trzeciego w Galicji  - po Lwowie i Krakowie  miasta  - zakończyła wizyta w lodziarni. Bolestraszyckie arboretum  było prawdziwą trakcją dla zwiedzających, oglądanie wiekowych drzew, spacer po ogrodzie sensualnym czy podziwianie różnych gatunków ptaków w Muzeum Przyrodniczym  było reminiscencją  lekcji przyrody. Wrażenia i  obrazy ze zwiedzanych na wycieczce miejsc na długo pozostaną w pamięci uczniów.  Uczniom towarzyszyli p. Marta Polak, p. Tadeusz Burda oraz p. Arkadiusz Kogut.

             

             

        • WYCIECZKA DO SANDOMIERZA UCZNIÓW KL I – III
          • WYCIECZKA DO SANDOMIERZA UCZNIÓW KL I – III

          •  

            Uczniowie klas młodszych naszej szkoły w dniu 5 czerwca uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza. Podczas jednodniowego wyjazdu mali turyści mieli okazję podziwiać piękne i niezwykłe stare miasto Sandomierzi jego najatrakcyjniejsze zabytki: Rynek, zabytkowe uliczki, Katedrę, Podziemną Trasę Turystyczną, Bramę Opatowską, przeszli przez słynne „Ucho Igielne” i wąwóz Królowej Jadwigi. WZbrojowni Rycerskiejuczniowie przymierzali zbroje i hełmy rycerskie, średniowieczne ubiory oraz poznawali z bliska mroczną salę tortur. Uczestnicy wycieczki spacerowali w pobliżu Collegium Gostomianum, Pałacu Biskupiego i Domu Długosza.W trakcie wędrówki zwiedzający wysłuchali między innymi legendy o dzielnej Helenie która głosi, że dziewczyna uratowała miasto przed Tatarami a sama niestety zginęła. Dodatkową atrakcją wyjazdu był rejs statkiem po Wiśle, skąd uczniowie i ich opiekunowie mogli podziwiać wspaniałą panoramę Sandomierza.  Wycieczka  umożliwiła uczniom zdobycie wiedzy opartej na przeżyciach i bezpośrednich doświadczeniach, wzbudziła zainteresowania krajoznawcze i dostarczyła wielu nowych wrażeń. Kierownikiem wycieczki była p. Małgorzata Folwarska, a opiekę sprawowali: p. Elżbieta Kania – Sojka, p. Elżbieta Kaciuba, p. Aneta Tworko, p. Marek Szczybyło,

             

        • Dni Otwarte w Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie
          • Dni Otwarte w Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie

          •  

            W dniu 24 maja 2019r. wybrani uczniowie z klasy VIII i III gimnazjum wzięli udział w Dniach Otwartych Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Lubaczowie.Podczas wizyty w szkole nasi tegoroczni absolwenci zapoznali się z ofertą edukacyjną placówki na zbliżający się rok szkolny. Zwiedzili gmach szkoły. Mieli możliwość obserwować doświadczenia przeprowadzane w pracowniach chemicznej i fizycznej,  mogli porozmawiać z uczniami i nauczycielami. Wyjazd na pewno pomógł niezdecydowanym w podjęciu trudnej decyzji, które liceum powinni wybrać po zakończeniu nauki w naszej szkole. Opiekunem uczniów podczas wyjazdu była p. Marta Lis- szkolny doradca zawodowy.

            Tekst: Marta Lis

        • Wycieczka do Kielc i w Góry Świętokrzyskie.
          • Wycieczka do Kielc i w Góry Świętokrzyskie.

          •  

            W dniach 22- 23 maja 2019r. uczniowie z klas V, VI, VII i VIII wybrali się na wycieczkę do Kielc i w Góry Świętokrzyskie.W pierwszym dniu uczniowie podziwiali piękno Gór Świętokrzyskich, wychodząc leśnym szlakiem do kościoła  św. Krzyża. Następnie schodząc ze wzniesienia podziwiali unikatowe w całej Polsce ,,Gołoborza”. Po smacznym posiłku w schronisku ,,Ventus” w Sitkówce – Nowinach, autokarem przejechali do Jaskini ,,Raj” i mieli możliwość podziwiania przepięknych nacieków w postaci stalagmitów i stalaktytów. W drugim, bardzo deszczowym dniu, uczniowie zwiedzali ruiny zamku królewskiego w Chęcinach. Następnie udali się do Kielc. Tam niestety przywitała ich ulewa i miasto można było poznać tylko po części i to w strugach deszczu.  Za to wizyta w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego było niezapomnianym powrotem do przeszłości, do II połowy XIX wieku, do czasów rusyfikacji młodzieży polskiej, opisanej w ,,Syzyfowych pracach”.

            W godzinach wieczornych wszyscy bezpiecznie wrócili do Lisich Jam i zadowoleni przywitali się na szkolnym parkingu z czekającymi na nich rodzicami. Opiekunami wycieczki byli:  p. Marta Lis, p. Marta Polak, p. Katarzyna Szutka, p. Aneta Tworko oraz p. Arkadiusz Kogut.

            Tekst: Marta Lis