• Tydzień Przedsiębiorczości w ZSP Lisie Jamy
          • Tydzień Przedsiębiorczości w ZSP Lisie Jamy

          •   W naszej szkole ostatnie dni mijały pod hasłem ,,Uczę się być przedsiębiorczym’’.

            W związku ze Światowym Tygodniem Przedsiębiorczości w szkole podjęto wiele działań mających na celu promocję aktywnych postaw wobec życia i podejmowania inicjatyw na rzecz szeroko rozumianych postaw przedsiębiorczych.

            Podczas zajęć z doradztwa zawodowego w kl. VII zrealizowano cykl zajęć nt. ,, Jestem przedsiębiorczym uczniem’’. Ponadto wybrani uczniowie z kl. VII i VIII przeprowadzili wywiady z przedsiębiorcami funkcjonującymi na lokalnym rynku pracy. W młodszych klasach uczniowie obejrzeli filmy animowane przybliżające trudne zagadnienie związane z finansami, bankowością, zarządzaniem domowym budżetem. Poznali także najistotniejsze cechy działalności banku, w tym zasady oszczędzania i kredytowania.

            W szkole na zajęciach świetlicowych i bibliotecznych odbywały się gry i zabawy edukacyjne nawiązujące do przedsiębiorczych postaw. Uczniowie bawiąc się, mogli planować swoją karierę np. grając w grę ,,Moje życie’’. Przedsiębiorczy uczniowie zaangażowali się w przedświąteczną akcją charytatywną ,,Szlachetna Paczka”, organizując kawiarenkę podczas zabawy andrzejkowej, z której dochód zostanie przeznaczony na dary dla wybranej rodziny.

            Pomysłów na zarobienie funduszy było wiele. Sprzedawano ciasta i desery oraz kanapki, które uczniowie klasy szóstej sami przygotowali na lekcjach techniki.                

            Niewątpliwie najciekawszym momentem było uczestnictwo w spotkaniu z Panem Dariuszem Misztalem, właścicielem firmy samochodowej ,,Diagno-Test’’, który poświęcił swój cenny czas i przyjął ośmioklasistów w swoim zakładzie. Podczas wizyty uczniowie zadawali pytania dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstwa, pytali o dobre i złe strony prowadzenia własnej działalności, o cechy idealnego pracodawcy i pracownika. Koordynatorem działań podjętych w zespole był nauczyciel doradztwa zawodowego p. Marta Lis.

            Tekst: Marta Lis

             

        • Uczniowskie refleksje nad wystawą ,,Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne”
          • Uczniowskie refleksje nad wystawą ,,Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne”

          •         W dniu 26 listopada 2019r. uczniowie starszych klas naszej szkoły wyjeżdżali do Lubaczowa w celu obejrzenia wystawy ,,Wzrastanie Ziemie Zachodnie i Północne. Początek’’.

            Podczas zwiedzania Pan Piotr Zubowski, Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury i Sportu w Lubaczowie w ciekawy sposób przedstawił uczniom klas VI, VII i VIII trudną historię przesiedleń ludności, po II wojnie światowej. Dzięki wystawie uczniowie poznali tragedię wielu Polaków przesiedlonych z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie i Północne. Z refleksją przyglądali się wymownym fotografiom, słuchali relacji świadków. Bardzo chętnie korzystali też z atrakcji multimedialnych, będących częściąwystawy. Opiekunami uczniów były wychowawczynie poszczególnych klas p. Marta Polak, p. Aneta Tworko, p. Marta Lis.

             

            Tekst: Marta Lis

        • Podziękowanie
          • Podziękowanie

          • W związku z przeprowadzoną zbiórką maskotek, gier i zabawek dla dzieci z rzeszowskich szpitali chciałybyśmy serdecznie podziękować uczniom oraz rodzicom za tak duży odzew i zaangażowanie w akcję. Wśród zebranych rzeczy znalazły się m.in. gry planszowe, puzzle, samochody, książki, przybory szkolne i maskotki. Ilość zebranych zabawek przerosła nasze oczekiwania!! Serdeczne podziękowania kierujemy również do pani Tamary Głaz, której dziękujemy za pomoc przy pakowaniu prezentów.

            Za pomoc i życzliwość – DZIĘKUJEMY!

            Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza

        • Spotkanie przedszkolaków z bibliotekarzem
          • Spotkanie przedszkolaków z bibliotekarzem

          • Grupa przedszkolna "Zajączki" realizuje moduł ll Międzynarodowego Projektu Czytelniczego "Magiczna moc bajek". Z tej okazji zaprosiliśmy niezwykle miłą bibliotekarkę z Powiatowej Biblioteki Publicznej p. Dorotę Czerkowską, a zarazem mamę Zuzi. Dzieci wysłuchały przeczytanej przez zaproszonego gościa baśni pt. "Królowa Śniegu" oraz rozmawiały na temat przyjaźni. Na koniec spotkania pokolorowały obrazki związane tematycznie z baśnią. Czytanie dzieciom bajek ma niezmiernie istotny wpływ na rozwój umysłu i osobowości dziecka.

            Uwaga! Badania naukowe potwierdzają, że czytanie dzieciom bajek ma zbawienny wpływ na psychikę malucha i stymuluje rozwój poznawczy naszych dzieci. A zatem - drodzy Rodzice -  nie zapominajmy o czytaniu dzieciom co najmniej 20 minut dziennie! Dziękujemy pani Dorocie za miłe spotkanie. Koordynatorem projektu w przedszkolu jest p. Małgorzata Burda.

            Zapraszamy do albumu fotograficznego!

            Tekst: Małgorzata Burda i Tamara Głaz

        • Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia w przedszkolu
          • Obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia w przedszkolu

          • W dniu 25 listopada dzieci z przedszkola brały udział w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przynoisło do przedszkola swojego ulubionego pluszowego przyjaciela. Na początku dzieci wysłuchały krótkiej historii powstania tego święta. Ogromną radość sprawiły przedszkolakom odwiedziny prawdziwego Pluszowego Misia, którego zaprosiły do wspólnych tańców. Ciekawą atrakcją była przygotowana przez p. Kingę Kornaga fotobudka, w której dzieci mogły zrobić sobie zdjęcie. Było bardzo miło i przyjemnie. Opiekę nad dziećmi podczas zabawy sprawowali nauczyciele i wychowawcy poszczególnych grup: p. Elżbieta Czerkowska, p. Małgorzata Burda, p. Kinga Kornaga, p. Stanisław Szczybyło i p. Tamara Głaz.

            Zapraszamy do oglądania zdjęć!

            Tekst: Małgorzata Burda

        • Przedszkolaki dbają o ząbki!
          • Przedszkolaki dbają o ząbki!

          • W czwartek 22 listopada w przedszkolu odbyło się spotkanie z asystentkami stomatologii p. Anną Misztal oraz p. Anną Szumilak z Dent Med z Oleszyc. Panie opowiedziały dzieciom w jaki sposób należy dbać o zęby i higienę jamy ustnej. Oswajały również dzieci z narzędziami stomatologicznymi. Przekonały dzieci, że STRASZNY DENTYSTA SADYSTA to mit!

            Przedszkolaki uważnie słuchały wykładu o profilaktyce jamy ustnej i zapobieganiu próchnicy i z chęcią uczestniczyły w warsztatach prawidłowego czyszczenia ząbków i posługiwania się szczoteczką. Dziękujemy serdecznie za wizytę. Pomysłodawcą i organizatorem spotkania była p. Małgorzata Burda.

            Zapraszamy do oglądania zdjęć!

            Tekst: Małgorzata Burda

        • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w przedszkolu
          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w przedszkolu

          • 20 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Dzieci z wszystkich grup Publicznego Przedszkola w Lisich Jamach zapoznały się z historią praw dziecka. Jest to szczególny dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest przede wszystkim na dzieci i ich prawa. Znajomość praw pozwala najmłodszych uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Janusz Korczak już blisko sto lat temu napisał: "Nie ma dzieci – są ludzie oraz Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już. […]. Lata dziecięce – to życie rzeczywiste, nie zapowiedź".

            Wciąż panuje przekonanie, że dzieci nie są jeszcze pełnoprawnymi ludźmi i dlatego prawa człowieka im się w pełni nie należą. A to nieprawda!!! Prawa człowieka zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka dotyczą każdej osoby od chwili narodzin, a jeszcze dodatkowo dzieci chronione są prawami zawartymi w uchwalonej dokładnie 26 lat temu Konwencji o Prawach Dziecka. Konwencja uchwalona z inicjatywy Polski, 20 listopada 1989 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, została podpisana przez wszystkie państwa na świecie. Obowiązkiem nas dorosłych jest dążenie do tego, by prawa te były respektowane zarówno na naszym podwórku, jak i w najdalszych zakątkach Ziemi.

            Cieszymy się, że dzieci z naszego przedszkola już od najmłodszych lat rosną w przekonaniu o swojej wartości i są świadome praw, jakie im przysługują. Pomysłodawcą i organizatorem całego wydarzenia w przedszkolu była p. Kinga Kornaga.

            Zapraszamy do oglądania zdjęć z wydarzenia w albumie fotograficznym!

            Tekst: Małgorzata Burda i Tamara Głaz

        • Spotkanie z rodzicami
          • Spotkanie z rodzicami

          • W dniu 20 listopada 2019 roku o godz. 17.00 odbyło sie spotkanie z rodzicami uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach. Pierwszym punktem było spotkanie ogólne  rozpoczęte prelekcją pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubaczowie, p. Elżbiety Ważnej-Rubin. Nasz gość poruszył ważny temat papierosów elektronicznych, tj. mitów związanych z nimi oraz skutków zdrowotnych. Pani Elżbieta omówiła także temat problemu używania substancji psychoaktywnych przez młodzież. Następnie rodzice udali się na spotkanie z wychowawcami w klasach.

            Serdecznie dziękujemy rodzicom przybyłym na zebranie oraz naszemu gościowi za ciekawą prelekcję.

            Beata Streit

        • Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec dzieci
          • Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec dzieci

          • W dniu 19 listopada podczas Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci w szkole i przedszkolu dominował kolor pomarańczowy. Przedstawiciele uczniów ofiarowali każdemu pomarańczową wstążkę – symbol akcji, informowali również o jej celach i znaczeniu dla nich, jako młodych ludzi. Pomarańczowy jest kolorem ostrzegawczym, a prowadzone w ramach kampanii działania mają właśnie ostrzegać, mają zwracać uwagę, a nas dorosłych -  uczyć widzieć więcej i lepiej. 

            Do akcji włączyli się również nasi najmłodsi koledzy i koleżanki z przedszkola. Serdecznie dziękuję Wszystkim za czynne włączenie się w akcję.

            PAMIĘTAJ!!!
            PRZEMOC SAMA SIĘ NIE SKOŃCZY
            NIC NIE USPRAWIEDLIWIA PRZEMOCY
            ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC DO SPECJALISTY

            Jeśli jesteś ofiarą albo świadkiem przemocy koniecznie zgłoś się po pomoc:

            – na Komendę Powiatową Policji Lubaczowie, przy ul. Juliusza Słowackiego 14, tel. 166328399                                                                                    

            – do ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania

            – do Ośrodka Interwencji Kryzysowej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lubaczowie, przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 8, tel. 16 736 20 87 od poniedziałku do piątku w godz. od 7:30 – 15:30.

            -  do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej - Lubaczów, ul. Mickiewicza 45, tel. 16 632 13 78 - pomoc psychologiczna i pedagogiczna dla dzieci dotkniętych przemocą oraz będących w sytuacji kryzysowej,

            albo zadzwoń:

            – 116 111 – Telefon Zaufania Dla Dzieci i Młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

            – 0 801 120 002 – Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy Niebieska Linia

            – 195 25 -Telefon zaufania dla Osób w Kryzysie  

                     – 693 90 40 44; 601 40 55 98 – Fundacja po Drugie

            Zapraszamy do oglądania zdjęć w albumie fotograficznym na stronie szkoły!

            Beata Streit

        • Kampania przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci
          • Kampania przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci

          •             Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży to akcja, która nagłaśnia ważny i trudny problem jakim jest krzywdzenie dzieci i młodzieży. Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation (WWSF). Organizacja powstała w latach 90-tych w Genewie, której nadrzędnym celem jest wspieranie kobiet, dzieci i organizacji pozarządowych. W 2011 roku WWSF rozpoczęła ogólnoświatową kampanię 19 dni, która organizowana jest co roku przez pierwsze dni listopada.

                        Celem kampanii jest zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, promocja pozytywnych rozwiązań związanych z przeciwdziałaniem przemocy, motywowanie społeczności lokalnych do działań na rzecz dzieci krzywdzonych, edukacja społeczna dostarczająca wiedzy o zjawisku krzywdzenia dzieci i sposobach radzenia sobie z tym problemem.

                        W ramach kampanii w naszej szkole podejmowano szereg działań profilaktycznych mających na celu przeciwdziałanie agresji i przemocy. W klasach przeprowadzono lekcje dotyczące sposobów radzenia sobie ze złością, prawidłowej komunikacji pomiędzy rówieśnikami, stosowania komunikatów "ja". Uczniowie wykonali plakaty na temat „STOP agresji i przemocy”, "Mój sposób na złość", które zostały wyeksponowane w holu szkoły a także przygotowali pomarańczowe wstążki z papieru będące symbolem akcji.

             

            Beata Streit

             

        • Szlachetna Paczka
          • Szlachetna Paczka

          • Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka” - projektu realizowanego przez Stowarzyszenie WIOSNA. 

            Wybraliśmy już rodzinę i znamy jej potrzeby (informacje szczegółowe zamieszczone są na gazetce Szkolnego Klubu Wolontariusza).

            Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i pracowników szkoły do wspólnego przygotowania paczki!!!

            Zachęcajmy też WSZYSTKICH, by na miarę swoich możliwości pomogli w zebraniu potrzebnych produktów.

            Pamiętajcie, że w każdym z nas tkwi moc czynienia dobra i na każdego i każdą z Was liczymy !!!

            Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza: Beata Streit i Aneta Tworko

            Beata Streit

             

        • VIII wieków Lubaczowa -lekcja muzealna
          • VIII wieków Lubaczowa -lekcja muzealna

          • 15 listopada 2019 r., uczniowie klasy V pod opieką wychowawcy, p. Katarzyny Szutka uczestniczyli w lekcji muzealnej „VIII wieków Lubaczowa”. Najważniejsze wydarzenia bogatej historii wielokulturowego miasta oraz wybitne sylwetki lubaczowian przedstawił uczniom prowadzący zajęcia Pan Dariusz Sałek. Zwiedzając wystawę historyczną uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli cenne eksponaty, zabytki, poznali muzealne ciekawostki i legendy. Doskonałą formą nauki przez zabawę była gra planszowa, w której uczniowie uczestniczyli na zakończenie zajęć sprawdzając, co udało im się zapamiętać z ciekawej lekcji o historii swojego regionu.

            Dziękuję serdecznie Panu Zbigniewowi Krygowskiemu za pomoc w zorganizowaniu transportu uczniów.

            Katarzyna Szutka

        • Spotkanie z kuratorem zawodowym
          • Spotkanie z kuratorem zawodowym

          • W ramach II KURATORSKIEJ KAMPANII PRZECIW PRZEMOCY w dniu 7 listopada br. w naszej szkole odbyło się spotkanie klas VII i VIII z Panią Bogusławą Broź- Kiczuła – kuratorem zawodowym z  Sądu Rejonowego w Lubaczowie. Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z definicją przemocy, rozmawiali o rodzajach przemocy, sposobach radzenia sobie z przemocą oraz miejscach oferujących pomoc w przypadku wystąpienia przemocy. Naszemu gościowi serdecznie dziękujemy za przybycie.

            Beata Streit

             

             

             

             

             

             

             

             

             

        • Pasowanie przedszkolaków
          • Pasowanie przedszkolaków

          • 13 listopada 2019 roku odbyło się uroczyste PASOWANIE PRZEDSZKOLAKÓW na hali sportowej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lisich Jamach. Uroczystość pasowania rozpoczęła p. Jolanta Włoch – dyrektor ZSP w Lisich Jamach, która powitała przybyłych rodziców, dzieci i nauczycieli. Wszystkie grupy przedszkolne: „Biedroneczki”, „Zajączki” i „Smerfy” wystąpiły w montażach słowno – muzycznych, które mieli okazję podziwiać rodzice, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły.

            Nie zabrakło wesołych wierszyków, rytmicznych piosenek i zabawnych tańców. Ostatnim,a zarazem najważniejszym punktem całej uroczystości było ślubowanie przedszkolaków, które przyrzekały być grzeczne i słuchać swoich wychowawców oraz nauczycieli. Po ślubowaniu dyrektor ZSP w Lisich Jamach p. J. Włoch dokonała pasowania wszystkich dzieci na pełnoprawnych PRZEDSZKOLAKÓW.  Nad przygotowaniami do uroczystości czuwali wychowawcy poszczególnych grup: p. Alicja Winiarz, p. Kinga Kornaga (Maluszki), p. Elżbieta Czerkowska, p. Małgorzata Burda, p. Tamara Głaz (Średniaki) i p. Bogusława Powroźnik (Starszaki).

            Zapraszamy do oglądania zdjęć z uroczystości!

            Tekst: Tamara Głaz

        • 11 Listopada - Święto Niepodległości
          • 11 Listopada - Święto Niepodległości

          • 8 listopada 2019 roku uczniowie Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lisich Jamach uczestniczyli w uroczystej akademii poświęconej 101. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzień 11 listopada jest polskim świętem narodowym, ale zanim nadszedł nasz kraj znajdował się 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Zaborcy próbowali wykorzenić u Polaków ich kulturę, język i  religię.

            Dzięki patriotycznej postawie naszych pradziadków najcenniejsze wartości zostały ocalone. Podczas uroczystości, wysłuchaliśmy patriotycznych pieśni oraz przypomnieliśmy sobie najważniejsze wydarzenia, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym roku w całej Polsce odbyła się ogólnopolska akcja „Szkoła do hymnu”, podczas której cała społeczność odśpiewała hymn państwowy. Montaż słowno - muzyczny przygotowali uczniowie klasy VI szkoły podstawowej  pod kierunkiem p. Agnieszki Bieleckiej-Krasulak, p. Anety Tworko i p. Waldemara Popek.

             

             

        • Dzień Pluszowego Misia
          • Dzień Pluszowego Misia

          • 25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia. Szkolny Klub Wolontariusza ogłasza zbiórkę pluszowych zabawek dla dzieci z rzeszowskich szpitali. Oprócz pluszowych zabawek zbieramy również: artykuły plastyczne, gry planszowe, puzzle, książki.

            UWAGA! Pluszowe misie muszą być nowe z metką (dzieci przebywające na oddziałach onkologicznych mają osłabioną odporność i pluszaki niewiadomego pochodzenia mogą być dla nich niebezpieczne). Zbiórka potrwa do 20 listopada. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji!!!

             

        • Szkolna akcja charytatywna „Pomóżmy bezdomnym zwierzętom”
          • Szkolna akcja charytatywna „Pomóżmy bezdomnym zwierzętom”

          • Jak co roku w naszej szkole przez cały październik - Miesiąc Dobroci Dla Zwierząt trwała akcja charytatywna, której celem było zebranie karmy suchej i mokrej dla bezdomnych zwierząt z Lubaczowa i okolic. W akcji wzięła udział społeczność uczniowska Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Lisich Jamach.

            Najbardziej zaangażowały się w akcję dzieci przedszkolne ze wszystkich grup wiekowych oraz uczniowie z klas I-III. Brawo dla najmłodszych! Uzbierane środki pieniężne w kwocie 340,05 PLN zostaną przekazane na konto fundacji RÓWNI WOBEC ŻYCIA – SEKCJA WYSTARCZY CHCIEĆ w Lubaczowie i wykorzystane na szczepienia oraz niezbędne ratujące życie zabiegi weterynaryjne. 5 listopada przekazaliśmy zebraną karmę przedstawicielowi Fundacji "Równi wobec życia".

            Ile udało nam się zebrać?

            KOTY

            Karma mokra – 45 PUSZEK + 30 SASZETEK

            Karma sucha – 17 kg

            PSY

            Karma mokra – 38 PUSZEK + 14 SASZETEK/PRZYSMAKÓW

            Karma sucha – 40 kg

             

            Zebrane środki pieniężne 340, 05 PLN

            Organizatorem i koordynatorem szkolnej akcji „Pomóżmy bezdomnym zwierzętom" był nauczyciel przyrody p. Tamara Głaz. Podziękowania i słowa uznania należą się nauczycielom - wychowawcom edukacji wczesnoszkolnej p. Małgorzacie Folwarskiej, p. Elżbiecie Kania – Sojka i p. Markowi Szczybyło, którzy przez cały czas trwania akcji motywowali swoich uczniów i zachęcali ich do bezinteresownej pomocy zwierzętom!

            Tekst: Tamara Głaz

        • Lekcja muzealna „Było sobie kresowe miasteczko”
          • Lekcja muzealna „Było sobie kresowe miasteczko”

          • Dnia 29.10.2019r. uczniowie kl. IV z Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Lisich Jamach wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Kresów w Lubaczowie pt. „Było sobie kresowe miasteczko.” Dzięki lekcji uczniowie dowiedzieli się jak wyglądała sztuka, kultura iobyczaje zamieszkujących niegdyś miasto Lubaczów narodów: Polaków, Rusinów, Żydów. Za sprawą muzealnej ekspozycji przenieśli się w czasie, w świat swojej wyobraźni i poznali elementy kultury, sztuki, wybrane zagadnienia i pojęcia  oraz przedmioty im towarzyszące. Dodatkowo każdy uczeń podczas lekcji przygotował pracę plastyczną polegającą na wklejeniu swojej podobizny na kartkę papieru i narysowaniu trzech elementów związanych z trzema kulturami o których wcześniej wysłuchali informacje. Opiekunem podczas wyjazdu do muzeum była pani A. Bielecka-Krasulak.