• Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
          • Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

          •  

            W dniu 28 stycznia 2020 roku w murach naszej szkoły uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Łącząc się w refleksji o ludobójstwie dokonanym przez niemiecką maszynę zbrodni na około sześciu milionach Żydów, w tym również polskiego pochodzenia, połączyliśmy się także pamięcią z bohaterami, którzy narażali własne życie udzielając schronienia prześladowanemu narodowi.

            Szczególnego wymiaru dla naszego hołdu wobec pomordowanych w niemieckich obozach zagłady Żydów nadała wizyta Pana Simona Lavee, autora książki „Oddział Niezwyciężonych”, w której autor opisał bezwzględne trudy II wojny światowej przez pryzmat życiorysu swojego ojca Edmunda Łukawieckiego. Jego sylwetka jest nierozerwalnie związane z osobą Józefa Kulpy, będącego przykładem ofiarności Polaków w ratowaniu Żydów w okresie II wojny światowej.

            Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia pod postacią rysu historycznego, który przedstawił nauczyciel historii Pan Konrad Morawski. Następnie głos zabrał Pan Simon Lavee, okazując się niezwykle interesującym i sugestywnym narratorem. Nasz wyjątkowy gość opowiadał o losach swojej rodziny, o współczesnym znaczeniu Holokaustu, a także o niewyczerpanych problemach związanych z dziejami II wojny światowej i jej współczesnym dziedzictwie. Po zakończeniu swej opowieści Pan Simon Lavee odbył dyskusję ze zgromadzonymi uczniami, którzy ochoczo zadawali pytania, dociekając tajemnic życiorysu Edmunda Łukawieckiego i sensu Holokaustu.

            O uczczenie pamięci o Holokauście tego dnia zadbała również nauczycielka historii Pani Agnieszka Bielecka-Krasulak, opowiadając historię swoich pradziadków Anny i Andrzeja Antonik oraz ich dzieci Ludwiki i Tadeusza, którzy w czasie II wojny światowej w swoim gospodarstwie domowym w Lisich Jamach ukrywali czteroosobową rodzinę żydowską. Za tę ofiarność i narażanie życia krewni Pani Agnieszki Bieleckiej-Krasulak otrzymali odznaczenie Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, służąc wywodzącym się z Talmudu słowom: „kto ratuje jedno życie, jakby świat cały ratował”.

            Wypowiedziane słowa, będące ważnym świadectwem pamięci o Ofiarach Holokaustu, zostały skierowane do uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach oraz Szkoły Podstawowej im. Poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej. W spotkaniu udział także wzięli Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lubaczowie Pani Katarzyna Antonik oraz przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Lisich Jamach.

        • Spotkania z funkcjonariuszami policji
          • Spotkania z funkcjonariuszami policji

          •  

             

                        W środę 8 stycznia 2020 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej ze specjalistą do spraw nieletnich z KPP w Lubaczowie – mł. asp. Mateuszem Maziem.

                Tematem przewodnim pogadanki była odpowiedzialność prawna nieletnich za popełniane czyny karalne.  Uczniowie dowiedzieli się jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara.  Policjant również poinformował uczestników spotkania czym jest demoralizacja, przedstawiając jednocześnie,  jakie środki wychowawcze i poprawcze mogą być zastosowane wobec osoby nieletniej. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu, podczas którego w sposób kompetentny, rzeczowy  i ciekawy przekazano im niezbędną wiedzę dotyczącą omawianych tematów.

                        Następnie w czwartek 9 stycznia 2020 r. uczniowie klas najmłodszych spotkali się z sierż. sztab. Anną Hanus-Witko. Głównym celem spotkania było bezpieczeństwo dzieci w trakcie zbliżających się ferii zimowych. Policjantka przestrzegała przed zagrożeniami jakie mogą ich spotkać w czasie zabaw na śniegu i lodzie. Mówiła o niebezpieczeństwie zjazdów sankami w okolicach dróg, zbiorników wodnych oraz wchodzenia na zamarznięte akweny wodne. Prosiła o zachowanie szczególnej ostrożności podczas poruszania się po drogach publicznych po zmroku i przekonywała uczniów o tym, że noszenie odblasków wpływa na poprawę bezpieczeństwa.

             Na koniec nasz gość życzył wszystkim udanych i bezpiecznych ferii.

        • Czytania nadszedł czas, niech czyta każdy z nas- ruszyła Wielka Liga Czytelników
          • Czytania nadszedł czas, niech czyta każdy z nas- ruszyła Wielka Liga Czytelników

          •  

                        Nasza szkoła przystąpiła do V Ogólnopolskiego Konkursu ,,Wielka Liga Czytelników” w dwóch kategoriach: klasy I-IV oraz klasy V-VIII. Ten ciekawy projekt czytelniczy ma na celu kształtowanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, promocję czytelnictwa a także rozpowszechnianie wartościowych treści zawartych w literaturze polskiej. Zainteresowanie projektem wśród naszych uczniów jest bardzo duże, gdyż łącznie ze szkoły zgłoszonych zostało ponad 30 uczestników. Słowa uznania należą się także Państwu Rodzicom, którzy zadeklarowali chęć współpracy w ramach realizacji głównych założeń konkursu. Wszystkim uczestnikom życzymy wielu pozytywnych emocji podczas czytania książe i rozmów z rodzicami o ich tematyce oraz sukcesów podczas etapu szkolnego, który odbędzie się w marcu 2020r. Wszelkie zapytania proszę kierować do szkolnego koordynatora projektu pani Marty Lis. Szczegółowe informacje wraz z regulaminem znajdują się na stronie:  https://wielka-liga.pl › regulamin

            Tekst: Marta Lis

        • Regulamin I Międzyszkolnego Konkursu z Języka Angielskiego  „Sytuacje - reakcje”
          • Regulamin I Międzyszkolnego Konkursu z Języka Angielskiego „Sytuacje - reakcje”

          •  

            I. WSTĘP

            1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV – VIII Zespołu Szkolno-Przedszkolnego
            w Lisich Jamach oraz Szkoły Podstawowej im. Poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej.

            2. Za przygotowanie i przebieg Konkursu odpowiedzialni są członkowie Komisji Konkursowej, tj. nauczyciele języka angielskiego obu szkół.

             

            II. CELE KONKURSU

            1. Powtórzenie struktur gramatyczno-leksykalnych służących reagowaniu w typowych sytuacjach życia codziennego.

            2. Podnoszenie umiejętności językowych uczniów i zachęcanie do próby samooceny własnej pracy.

            3. Rozwijanie zainteresowania językiem angielskim.

            4. Motywowanie uczniów do podejmowania wysiłku i uzyskania dobrych wyników
            z egzaminu ósmoklasisty.

             

            III. ORGANIZACJA I PRZEBIEG KONKURSU

            1. Konkurs ma formę pisemną i składa się z jednego etapu – szkolnego.

            2. Konkurs przeprowadza się w dwóch kategoriach: klasy IV-VI i klasy VII-VIII.

            3. Uczniowie klas IV-VI wyrażający chęć udziału w Konkursie otrzymują od swoich nauczycieli materiały przygotowujące do Konkursu.

            4. Zakres struktur gramatycznych, na bazie których opracowany będzie test konkursowy dla uczniów klas VII-VIII, zawarty jest w „INFORMATORZE o egzaminie ósmoklasisty
            z języka angielskiego od roku szkolnego 2018/2019” - na stronach 15-17. Informator dostępny jest na stronie: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/informatory/.

            5. Harmonogram Konkursu:

            a)  zgłoszenia uczniów przyjmowane są do 28 lutego 2020 r.

            b)  Konkurs odbędzie się 13 marca 2020 r. (piątek)

            c)  wyniki zostaną ogłoszone do 7 dni od  przeprowadzenia Konkursu

            6. Zasady ogólne:

            - Podczas Konkursu uczestnikom nie wolno korzystać z żadnych pomocy ani porozumiewać się między sobą.

            - Uczniowie powinni wypełniać kartę konkursową długopisem. Nie wolno stosować

            korektora.

            - Dopuszcza się pisanie drukowanymi literami. Za nieczytelny zapis przyznawane jest 0 pkt.

             

            IV. NAGRODY

            1. Każdy uczestnik Konkursu otrzymuje pamiątkowy dyplom.

            2. Uczniowie, którzy osiągnęli 3 najwyższe wyniki w swojej szkole w każdej z kategorii otrzymują nagrodę książkową lub rzeczową. W przypadku uzyskania takiej samej liczby punktów przyznaje się miejsca ex aequo.

            3. Uczeń, który uzyska 90% punktów otrzymuje cząstkową ocenę celującą z języka angielskiego.

            4. Uczeń, który uzyskał 70-80% punktów otrzymuje cząstkową ocenę bardzo dobrą z języka angielskiego.

             

             

            V. POSTANOWIENIA KOŃCOWE

            1. Regulamin Konkursu dostępny jest na stronie internetowej obu szkół.

            2. Przystępując do Konkursu uczestnik potwierdza, iż akceptuje niniejszy Regulamin i opisane w nim warunki uczestnictwa.

            3. Uczestnik Konkursu poprzez udział w Konkursie wyraża zgodę na przetwarzanie jego danych osobowych w celu związanym z realizacją Konkursu i sposobem ogłaszania wyników.

            4. W kwestiach spornych oraz innych nieuregulowanych w niniejszym Regulaminie decydujący głos ma Komisja Konkursowa.

            5. Organizator Konkursu ma prawo modyfikacji Regulaminu. W takim przypadku wszelkie zmiany zostają podane do wiadomości uczestników Konkursu poprzez umieszczenie ich na stronie internetowej ZSP w Lisich Jamach oraz SP w Krowicy Samej.