• Praca metodą projektu – foldery firm turystycznych opracowane przez uczniów klasy V
          • Praca metodą projektu – foldery firm turystycznych opracowane przez uczniów klasy V

          •  

            24 lutego 2020r. uczniowie klasy V sfinalizowali projekt z języka polskiego, nad którym aktywnie pracowali podczas ostatnich tygodni. Każda z kilkuosobowych grup opracowała folder reklamujący wymyślone przez nich biuro turystyczne i zaproponowała program wycieczki do największych miast w Polsce. Piątoklasiści, realizując zagadnienia związane z podstawami przedsiębiorczości, zajęli się tematem reklamy i stosowanym w niej językiem perswazji. Ponadto podczas pracy nad projektem wykorzystywali wiedzę z geografii i historii. Niezastąpiona okazała się także  matematyka, szczególnie podczas obliczania kosztów wyjazdu na jednego uczestnika i dla całej grupy oraz kalkulacji przychodów i zysków z przedsięwzięcia. Foldery firm turystycznych opracowane przez uczniów klasy V zostały zawieszone na gazetce w ich klasie.

            Tekst: Marta Lis

        • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole
          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

          •  

            21 lutego 2020r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Języka Ojczystego. Uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w atrakcyjnych zajęciach mających na celu zwiększanie świadomości ogromnego znaczenia języka i kultury narodowej. Panie polonistki Marta Polak i Marta Lis zadbały, by lekcje języka polskiego w tym dniu, były szczególnie ciekawe. Ich tematyka dotyczyła często popełnianych błędów językowych. Uczniowie bawili się kryptogramami, tworząc tytuły interesujących książek oraz  rozwiązywali zadania  konkursowe z zagadkami ortograficznymi i  krzyżówkami. Zajęcia odbywające się w przyjaznej i twórczej atmosferze, miały przypominać, że język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego.

            Tekst: Marta Lis

        • Spotkanie z autorem
          • Spotkanie z autorem

          • Dnia 19 lutego 2020r. uczniowie kl. III wraz z p. Elżbietą Kania-Sojka i p. Elżbietą Kaciuba uczestniczyli w spotkaniu autorskim z p. Zbigniewem Kołba w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie. Głównym tematem spotkania było znaczenie czytania w zdobywaniu wiedzy w oparciu o książkę „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”. Spotkanie nawiązywało do maksymy „Uczymy się dla siebie a najbliższym sprawiamy radość tym co umiemy”. Autor zachęcał dzieci do czytania, zwracając uwagę na to, że wiedza zdobyta z książek pomoże im w lepszym starcie w dorosłe życie i rozwinie ich pasje. W prosty i przystępny sposób opowiadał również o tym, jak dbać o zdrowie, przestrzegając kilku prostych zasad: wysypiać się, uprawiać sport i zdrowo odżywiać. Po spotkaniu z p. Zbigniewem Kołba dzieci miały możliwość zakupienia książeczki wraz z dedykacją i autografem.

            Tekst: Elżbieta Kania-Sojka

        • Walentynki w przedszkolu
          • Walentynki w przedszkolu

          • Święto Zakochanych zajmuje bardzo ważne miejsce w kalendarzu uroczystości szkolnych i przedszkolnych. Walentynki to wyjątkowy dzień, który świętowany jest nie tylko przez dorosłych, ale również dzieci. Dla najmłodszych stanowi symbol przyjaźni i radości wspólnego przebywania. Dzień Świętego Walentego w przedszkolu w Lisich Jamach  poprzedziły liczne przygotowania, podczas których Nauczyciele i Przedszkolaki z pełnym zaangażowaniem zadbali o stworzenie wyjątkowego klimatu.

            Pełną miłości i przyjaźni atmosferę w przedszkolu wzmocnił czerwony akcent kolorystyczny w strojach dzieci i nauczycieli. Kolejnym nieodzownym elementem towarzyszącym dniu 14 lutego jest urządzanie zabaw walentynkowych. Nauczyciele zorganizowali z okazji Walentynek wspólne zabawy dla dzieci z wszystkich grup wiekowych: tańce, zabawy ruchowe oraz śpiewanie piosenek. Pięknie udekorowana sala dopełniła całości tego ciepłego lutowego święta. Wszyscy uczestnicy zabawy walentynkowej zostali obdarowani słodkimi przysmakami przygotowanymi przez nauczycieli wychowawców. Zabawę walentynkową w przedszkolu zorganizowały: p. Kinga Kornaga i p. Alicja Winiarz (wychowawczynie grupy 3-latków) oraz p. Małgorzata Burda i p. Elżbieta Czerkowska (wychowawczynie grupy 4,5-latków).

            Zapraszamy do galerii zdjęć!

            Tekst: Tamara Głaz

             

        • Udział w prelekcji z okazji 80. rocznicy deportacji sowieckich ludności polskiej w głąb Rosji
          • Udział w prelekcji z okazji 80. rocznicy deportacji sowieckich ludności polskiej w głąb Rosji

          •  

            7 lutego 2020r. w uczniowie z klas VI, VII i VIII wzięli udział w spotkaniu w Wiejskim Domu Kultury w Lisich Jamach zorganizowanym z okazji 80. rocznicy sowieckich deportacji ludności polskiej w głąb ZSRR. Z zaciekawieniem wysłuchali prelekcji dra Adama Kaczyńskiego z Muzeum Historii w Legionowie, specjalisty od dziejów ZSRR oraz Ukrainy, który opowiadał o tragicznych losach tysięcy Polaków wywożonych przez Rosjan na Syberię od lutego 1940 roku. Wykład był wyjątkowo atrakcyjny, gdyż tematyka historyczna została urozmaicona o unikatowe zdjęcia zrobione na miejscach byłych osad zesłańców oraz łagrów znajdujących się w okolicach Archangielska i Workuty w obecnych czasach. Natomiast obejrzane filmy pokazywały piękno syberyjskiej przyrody oraz codzienne życie rdzennych mieszkańców trudno dostępnych terenów Rosji za Kołem Podbiegunowym Północnym. Podczas tej ciekawej lekcji historii i geografii uczniom towarzyszyli nauczyciele: Agnieszka Kapel, Marta Lis i Waldemar Popek.


             

            Tekst: Marta Lis

        • Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Lisich Jamach
          • Dzień Babci i Dziadka w Szkole Podstawowej w Lisich Jamach

          •  

            Babcia i Dziadek to jedne z najważniejszych osób w naszym życiu, dlatego tak ważne jest okazywanie dziadkom szacunku i wyrazów wdzięczności za ich oddanie, za czas, który nam poświęcają, za przepyszne wypieki, za niezapomniane lekcje historii….. 6 lutego 2020r. w Szkole Podstawowej w Lisich Jamach odbyła się uroczystość, która zgromadziła nie tylko seniorów, ale także rodziców, dyrekcję oraz wszystkich uczniów z klas 1-3.

            Głównym punktem czwartkowego spotkania zatytułowanego „Dawnych wspomnień czar…” były wspaniałe występy artystyczno- muzyczne najmłodszych uczniów szkoły, w które wplatane były wspomnienia muzyczne z lat 70-tych, takie jak: „ Za każdy uśmiech Twój”, „Umówiłem się z nią na dziewiątą…”, „Dwudziestolatki” i wiele innych. Uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej zaprezentowali także inscenizację „Śnieżki”, którą wzbudzili wiele radości wśród wszystkich gości. Był to dzień pełen wrażeń, śmiechu oraz młodzieńczych wspomnień.

            Były też własnoręcznie przygotowane prezenty, życzenia i łzy wzruszenia…
            Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie oraz za pomoc przy współorganizacji uroczystości.

        • 5. rocznica śmierci śp. Dyrektora Leszka Kornagi
          • 5. rocznica śmierci śp. Dyrektora Leszka Kornagi

          •  

                        5 lutego najstarsi uczniowie z naszej szkoły odmówili modlitwę, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie śp. Dyrektora Leszka Kornagi. W imieniu całej społeczności szkolnej oddali hołd przedwcześnie zmarłemu Dyrektorowi, upamiętniając 5. rocznicę Jego śmierci. Wizyta na cmentarzu była okazją do ciepłych i serdecznych wspomnień. Uczniowie zainspirowani słowami  polskiej noblistki W. Szymborskiej ,,Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” udowodnili, że pamięć o śp. Dyrektorze wciąż jest żywa i pielęgnowana w ich myślach i modlitwach. Wizycie na cmentarzu towarzyszyła zaduma i refleksja nad kruchością ludzkiego życia i przemijaniem,  a przede wszystkim mądrość słów, które powinny stać się mottem każdego żyjącego człowieka: ,,Spieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą”.

            Tekst: Marta Lis

        • Opatrunek na ratunek
          • Opatrunek na ratunek

          • Szkolny Klub Wolontariusza oraz Samorząd Uczniowski  ogłasza akcję, która ma na celu zbiórkę środków opatrunkowych na misje dla brata Maciej Jabłońskiego – misjonarza w Afryce. Z jego działalnością można zapoznać się na profilu Facebook – Br. Maciej Jabłoński – Misje.

            Koszt jednego bandaża w Polsce wynosi ok. 50 groszy, tymczasem w Afryce, większość opatrunków pochodzi z importu, przez co są droższe, a na dodatek, często o wiele gorszej jakości. Prawie wszystkie misje afrykańskie cierpią na brak środków opatrunkowych, które mogłyby pomóc mieszkańcom.  Obrażenia, jakich doznają, to nie tylko rany, ale także oparzenia. Środki opatrunkowe, środki do dezynfekcji, plastry czy bandaże, często ratują życie lub zdrowie zarówno dorosłych jak i dzieci, dzięki niedopuszczeniu do wdarcia się zakażenia.

            Zbieramy:        

            bandaże,        

            gazy,        

            opatrunki,       

            plastry,       

            strzykawki,     

            igły, środki do dezynfekcji ran, wodę utlenioną, rękawiczki jednorazowe itp…(wszystko co może przydać się w szpitalu). Zbiórka potrwa do 7 lutego br.

            Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza