• Udział w akcji upamiętniającej 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

18 maja w poniedziałek, 4 uczennice z naszej szkoły Martyna Janczura, Wiktoria Chlastawa, Dominika Serafin oraz Natalia Misztal pod opieką p. Agaty Serafin wzięły udział w pięknej akcji zorganizowanej przez GOK w Lubaczowie oraz Gminną Bibliotekę, upamiętniającej 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II - Patrona naszej szkoły. Zrobione w plenerze zdjęcia nawiązywały do symboliki papieskiego koloru żółtego, którym cudownie są teraz umajone okoliczne pola rzepaku. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć one mówią więcej, niż tysiąc słów.

Tekst: Marta Lis

• 100. rocznica urodzin świętego Jana Pawła II – Patrona naszej szkoły

Wy jesteście nadzieją Kościoła i świata, wy jesteście moją nadzieją” słowa zamieszczone na sztandarze naszej szkoły szczególnie dobitnie wybrzmiewają dzisiaj, 18 maja 2020r., kiedy obchodzimy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, Wielkiego Polaka i Papieża, świętego Jana Pawła II.

Specjalne miejsce w pielgrzymowaniu Ojca Świętego zajmowała młodzież i dzieci. Papież był dla wielu młodych ludzi największym autorytetem, przyjacielem, choć stawiał młodzieży bardzo wysokie wymagania moralne. Zawdzięczał to swojej prostocie, autentyczności, pokorze. Wymagał, ale niczego nie narzucał. Zachęcał do jak największej pracy nad sobą i uczył nas trudnej miłości do drugiego człowieka.

Specjalne miejsce w nauczaniu Ojca Świętego zawsze zajmowała młodzież i dzieci. W setna rocznicę urodzin naszego Wielkiego Patrona zachęcamy do refleksji nad słowami, które kierował do nas ludzi, kierując się przede wszystkim miłością i ogromną troska o nasze szczęście. Tak często wskazywał na prawdziwie wartości w relacjach między ludźmi, zawsze podkreślał, że trzeba przede wszystkim być, a nie mieć. Jego ponadczasowa nauka w obecnej sytuacji, w której się znaleźliśmy, nabiera szczególnego znaczenia. Społeczność szkolna nie może w tradycyjny sposób, wierszem i piosenką, oddać hołdu Janowi Pawłowi II, ale na pewno każdy z nas znajdzie inny, równie piękny sposób na uczczenie dzisiejszego święta. Do czego gorąco zachęcamy.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

• Szkolna akcja przyrodnicza "Podglądamy przyrodę"

• Drodzy uczniowie klas I-III i IV VIII! Nie czekajcie! Już dziś chwyćcie za aparat fotograficzny lub telefon i zabawcie się w przyrodników. Wystarczy wytężyć swoje zmysły (wzrok i słuch) oraz obudzić w sobie poszukiwacza-tropiciela zjawisk przyrodniczych. Zróbcie ciekawe zdjęcia, na których pokażecie podglądnięte zwierzęta (żabę, ptaka, dowolnego owada, sarnę, jeża, itp.), rośliny (kwitnące kwiaty, drzewa, krajobraz łąki, pola, rzeki), zjawiska atmosferyczne (tęcza, deszcz, zachmurzone niebo, zachodzące słońce).

Uwiecznijcie piękno przyrody na zdjęciach! Najładniejsze będą systematycznie umieszczane w galerii na stronie szkoły! Najlepsze ujęcia przyrody zostaną wyróżnione i nagrodzone w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV i klasy V-VIII (po powrocie do szkoły :)). Każdy uczeń może wysłać nawet kilka zdjęć (max.5). Zdjęcia można wysyłać jednorazowo lub przesyłać je systematycznie przez cały okres trwania akcji. Fotografie proszę przesyłać na adres e-mail: tamaraglaz685@gmail.com. Każde zdjęcie powinno być opatrzone imieniem i nazwiskiem autora i klasę (np. Jan Kowalski, klasa III). Akcja trwa do końca roku szkolnego. Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w akcji! Organizator: Tamara Głaz - nauczyciel przyrody

• Uczciliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

• Poeta Kazimierz Surzyn pisał o niej w ten sposób:

Biała od Orła bieli, czerwona od ran niewoli, tyś krwotok mąk powstrzymała i opór naszych wrogów złamała. Teraz rozkładasz skrzydła dumnie, dbasz o nasz Dom zaradnie, w Bogu pokładasz nadzieję i z Honorem zapisujesz narodową epopeję”.

To nasza biało-czerwona flaga, która od 2004 roku czczona jest w ramach święta ustanowionego jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie klasy pierwszej naszej szkoły wraz z opiekunem Panem Konradem Morawskim pięknymi gestami wpisali się w etos tego święta.

W ramach projektu HISTORIA DLA NAJMŁODSZYCH uczniowie Kornelia Głuch, Izabela Jabłońska, Blanka Misztal, Julia Mozol, Julia Tworko, Dawid Burda, Oliwier Czarniecki, Jakub Kornaga, Tymoteusz Pamuła i Kacper Sęga wykonali prace ilustrujące flagę Rzeczypospolitej Polskiej, które połączyli z wydarzeniami 2 maja. Uczniowie celebrując to patriotyczne święto odziali się także w narodowe barwy, aby dodatkowo podkreślić swoje przywiązanie do czerwieni i bieli na trwałe wpisanej w dzieje i symbolikę naszego państwa.

Tradycyjnie uczniowie zapoznali się także z historią, która w tym przypadku odnosiła się do flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tak oto dowiedzieliśmy się, że biel na fladze naszego kraju symbolizuje czystość, a czerwień odwagę i waleczność. Zdalne obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej nabrały dodatkowej wymowy dzięki pięknemu wykonaniu a cappella hymnu naszego kraju przez Julię Mozol.

Zachęcamy do wysłuchania hymnu oraz obejrzenia prac naszych uczniów w galerii na stronie internetowej szkoły. Niech żyje biało-czerwona!

Hymn-Julia_Mozol.mp4​​​​​​​