• 2 Maja – Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

          • Ustanowienie 2 maja dniem flagi państwowej ma swoje podłoże historyczne. Właśnie tego dnia żołnierze polscy z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, zdobywając miasto przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie w czasie II wojny światowej. Data ta nawiązuje również do czasów PRL-u, w których władze komunistyczne wydały zakaz wywieszania flag państwowych dla upamiętnienia tego wydarzenia.

            W naszej szkole w tygodniu poprzedzającym święta majowe odbywały się zajęcia hybrydowe dla klas I- III. Najmłodsi uczniowie podczas zajęć poświęconym symbolom narodowym  wykonali  biało-czerwone flagi. Dzięki ich pracy w szkole zagościły ukochane polskie barwy.

            Z okazji zbliżających się świąt majowych, tak ważnych dla każdego Polaka, zachęcamy do wywieszenia flagi przy swoich domach.

            Tekst: Marta Lis

          • Jan Paweł II – święty Patron naszej szkoły

          • Jan Paweł II - Patron naszej szkoły został ogłoszony błogosławionym przez papieża Benedykta XVI  1 maja 2011r. Trzy lata później, 27 kwietnia 2014 r., papież Franciszek kanonizował Jana Pawła II. Obie uroczystości odbyły się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez papieża Polaka.

            Społeczność szkolna, mimo utrudnień związanych z pandemią, uczciła pamięć o Wielkim Polaku- Karolu Wojtyle. Na godzinach wychowawczych odbyły się dyskusj o uniwersalnych wartościach przekazywanych przez Papieża. Uczniowie obejrzeli filmy przedstawiające biografię Patrona. W ramach pracy biblioteki zostały przeprowadzone quizy online przypominające najważniejsze fakty z pontyfikatu Jana Pawła II.  Natomiast najmłodsi uczniowie, po powrocie do szkoły w systemie hybrydowym, podczas zajęć świetlicowych przygotowali wystawę poświęconą Patronowi Szkoły.

            Zapraszamy do albumu fotograficznego!

             Tekst: Marta Lis

          • V Gminny Konkurs Recytatorski Przedszkolaków „ Rodzina w poezji dziecięcej” w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Lisich Jamach

          • 27 kwietnia 2021r. odbyło się posiedzenie komisji konkursowej V Gminnego Konkursu Recytatorskiego pt. „Rodzina w poezji dziecięcej”. Konkurs adresowany był do dzieci z przedszkoli znajdujących się na terenie Gminy Lubaczów.

            Cele konkursu:

            1. aktywizacja kuturalna środowisk dziecięcych ,  
            2. rozwijanie zdoności recytatorskich,  
            3. kształtowanie wrażiwości artystycznej i kulturalnej,
            4. popuaryzowanie wartości rodziny,
            5. rozwijanie zdoności do refleksji na temat rodziny oraz empatii do biskich,
            6. upowszechnianie wierszy i rymowanek da dzieci w języku angielskim.

            Z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną w kraju, konkurs odbył się online w dwóch kategoriach: język polski oraz język angielski. Zmagania z trudną sztuką recytacji oceniała Komisja Konkursowa w składzie:

            1. Maria Magoń - przewodnicząca
            2. Łucja Joniec
            3. Jolanta Patałuch
            4. Edyta Buczko.

            Konkurs przebiegał w serdecznej i miłej atmosferze. Spośród 21  nadesłanych nagrań komisja, zgodnie z przyjętym regulaminem, przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

            W kategorii język polski:

            I miejsce - Mateusz Antoniszyn - Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej

            II miejsce - Wiktoria Kornaga - Niepubliczne Przedszkole „Kraina Malucha” w Dąbkowie

            III miejsce - Paulina Piotrowska - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Baszni Dolnej

            I wyróżnienie - Natalia Furgała - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Młodowie

            II wyróżnienie - Milena Nowosiadły - Niepubliczny Punkt Przedszkolny w Krowicy Samej

            W kategorii język angielski:

            I miejsce - Laura Kovarova - Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej im. Poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej

            II miejsce - Amelia Baran - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Lisich Jamach

            III miejsce - Jan Mazurkiewicz - Zespół Szkolno - Przedszkolny w Młodowie

            I wyróżnienie - Jan Karol Konopka - Niepubliczny Punkt Przedszkolny w Krowicy Samej

            II wyróżnienia - Wiktor Kowalski - Oddział Przedszkolny przy Społecznej Szkole Podstawowej w Załużu

            Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Organizatorzy konkursu: Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lisich Jamach mgr Jolanta Włoch, mgr Aneta Tworko, mgr Małgorzata Burda

          • 77 rocznica spalenia wsi Wólka Krowicka

          • 25 kwietnia 2021 roku delegacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach, w składzie p. Dyrektor Jolanta Włoch, p. Grażyna Szczybyło oraz członkowie Samorządu Uczniowskiego Maciej Zieliński i Oliwia Furgała, złożyła kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary mordu na mieszkańcach Wólki Krowickiej.

            Do tragicznych wydarzeń doszło w nocy z 24 na 25 kwietnia 1944 r. wówczas oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii napadły na Wólkę Krowicką, mieszkańców wsi którzy zostali pilnować swojego dobytku zamordowano, a wieś spalono.

            Podczas niedzielnej uroczystości hołd ofiarom złożyli również delegacje: Potomków Rodzin Pomordowanych, Strzelców i Harcerzy, Sołectwa Wólka Krowicka, Samorządu Gminy Lubaczów oraz Jednostek Kultury GOK i GBP. Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed pamiątkową tablicą znajdującą się w przedsionku kościoła pw. Matki Kościoła w Wólce Krowickiej oraz uczestniczyły we mszy świętej sprawowanej przez ks. Jana Słotwińskiego – Proboszcza parafii w Lisich Jamach.

            Tekst ZSP Lisie Jamy

          • Światowy Dzień Książki w bibliotece szkolnej

          •  

            Kwiecień to miesiąc, w którym książka staje się szczególnym bohaterem naszej codzienności. W tym czasie dwukrotnie obchodzimy jej święto. 2 kwietna przypada Dzień Książki dla Dzieci, natomiast 23 kwietnia to Światowy Dzień Książki (dla wszystkich :))).

            W naszej bibliotece, mimo pandemii i zdalnej nauki, udało się przeprowadzić kilka działań, które miały zachęcić do czytania. Przede wszystkim uczniowie z klas I-III wraz z rodzicami wzięli udział w akcji czytelniczej pt. ,,Maraton czytania z baśniami Ch. H. Andersena”. Kolejny raz poznawali losy postaci stworzonych przez wielkiego baśniopisarza Andersena: Kaja i Gerdy, Brzydkiego Kaczątka, Calineczki, Słowika oraz Cesarza, który lubił się modnie ubierać. Następnie rozwiązywano testy przygotowane na platformie edukacyjnej testportal.pl, sprawdzające stopień wiedzy o baśniowym świecie. Trzeba stwierdzić, że wszyscy uczestnicy poradzili sobie bardzo dobrze. Wśród nich najlepsi byli: Oliwia Antosz, Jakub Bundyra, Julia Bębnik, Amelia Misiak, Oskar Baran, Oliwier Turczanik, Oliwier Czarniecki, Wiktor Sęga. Gratulacje!!!

            Ponadto w kwietniu zastały zakupione nowe książki do biblioteki, dzięki pozytywnie zakończonej akcji sprzedaży palm wielkanocnych, która odbyła się w marcu.

            Moi drodzy biblioteka czeka na wszystkich czytelników już w poniedziałek od godz. 11.00, a do wypożyczenia będą nowości, które są zamieszczone na zdjęciach. Zapraszam do spotkania z kolejnymi przygodami wesołych skarpetek, poznania małej Basi z tysiącem pomysłów, także do czytania o losach małych bohaterów serii ,,Zaopiekuj się mną” i rozwikłania zagadek takich jak: Czy pewien dyrektor jest wampirem?, Kim jest szpieg, który lubił szkolne obiady i kogo zaatakowały tajemnicze kucharki?. Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie w książkach. Do zobaczenia w bibliotece szkolnej !!!

            Tekst: Marta Lis

        • Szkolna akcja przyrodnicza "KWIATEK DLA ZIEMI"
          • Szkolna akcja przyrodnicza "KWIATEK DLA ZIEMI"

          • Drodzy Uczniowie! Dziś 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. To bardzo ważne święto, którego celem jest przypomnienie nam jak powinniśmy traktować naszą  piękną planetę Ziemię. Wy - jako wzorowi przyrodnicy - nie możecie zapominać o właściwym segregowaniu śmieci, oszczędzaniu wody i energii elektrycznej. W związku ze Światowym Dniem Ziemi mam dla Was propozycję. 

            Weźcie udział w szkolnej akcji "KWIATEK DLA ZIEMI"! Jak to zrobić? Wystarczy zasadzić w przydomowym ogródku kwiatek, krzew lub drzewo. Poproście kogoś, żeby zrobił Wam zdjęcie podczas sadzenia i wyślijcie to zdjęcie na mail: tamaraglaz685@gmail.com
            Drzewa, krzewy i rośliny produkują tlen, dzięki któremu możemy żyć na naszej planecie. Pomóżmy Ziemi - posadźmy roślinkę. Z nadesłanych zdjęć zostanie stworzona galeria na stronie szkoły i szkolnym FACEBOOK.
            Organizator akcji - nauczyciel przyrody Tamara Głaz

          • Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile 2021

          • Cała społeczność naszej szkoły przystąpiła do Akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile 2021.W ramach Akcji Żonkile 2021 w klasie pierwszej i drugiej odbyły się zajęcia według materiałów edukacyjnych udostępnionych przez Muzeum Polin. Uczniowie rozmawiali o rodzinnych historiach, wysłuchali opowiadania Zofii Staneckiej „ Pamięć Drobinek”, poznając niezwykłą historię małych stworzonek – Drobinek, które chciały, aby ich dzieje były zapamiętane. Uczniowie wykonali pracę plastyczną, na której namalowali nowy dom dla Drobinek a dodatkowo w klasie drugiej wspólnie z rodzicami wykonali żonkile.
            Uczniowie kl. III podczas lekcji wysłuchali opowiadania Justyny Bednarek „Historia z pewnej ulicy”. Opowiadanie dotyczyło historii przyjaciół, mieszkających przy ulicy Magnolii, gdzie przeplatały się trudne losy Żydów i Polaków w okresie wojny. Sielankowe życie mieszkańców przerywa wejście wojsk niemieckich – rodzina żydowska zostaje zmuszona do przeniesienia się do getta. Na szczęście przyjaźń potrafi przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.
            Uczniowie kl. IV-VI obejrzeli  film pt. „Będę pisać”. Film opowiadał o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny. Historię pięknej przyjaźni  poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości, dzięki czemu dziewczyna przenosi się w czasie i poznaje losy dzieci żydowskich w czasie okupacji niemieckiej.
            Uczniowie kl. VII-VIII obejrzeli film "Muranów - Dzielnica Północna". Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. Uczniowie klas starszych podczas filmu dowiedzieli się wielu ciekawych informacji zarówno o powstaniu w getcie warszawskim jaki i dzielnicy Muranów, na której przed wojną mieszkała społeczność żydowska. Film był wzbogacony unikalnymi zdjęciami, nagraniami z ówczesnej epoki i ciekawymi porównaniami statystycznymi.
            Na podsumowanie akcji uczniowie wykonali żonkile.
            Szkolni koordynatorzy akcji: p. Elżbieta Kania-Sojka, p. Małgorzata Folwarska p. Marek Szczybyło, p. Marta Polak i p. Agnieszka Bielecka-Krasulak
            Zapraszamy do galerii zdjęć