• Patron Publicznego Gimnazjum w Lisich Jamach

Profesor dr inż. Franciszek Misztal (15.03.1901-9.06.1981), konstruktor samolotów, naukowiec i nauczyciel akademicki urodził się w miejscowości Misztale koło Lisich Jam pod Lubaczowem. Szkołę średnią ukończył we Lwowie. Absolwent Politechniki Lwowskiej z roku 1927. W roku 1929 doktoryzował się na Politechnice w  Akwizgranie. Po powrocie do kraju pracował w wytwórni samolotów PZL w Warszawie. Równolegle z pracą konstruktorską prowadził działalność pedagogiczną i naukową w Instytucie Aerodynamicznym u prof. Czesława Witoszyńskiego. W PZL był współtwórcą samolotów PZL-19, -23 i -26 oraz głównym konstruktorem PZL-38. Po ewakuacji w 1939 roku do Rumunii wrócił do kraju w roku 1940 i w Szkole Inżynierskiej im. Wawelberga i Rotwanda rozpoczął wykłady z budowy samolotów. W latach 1945-46 uczestniczył w reaktywacji PLL Lot, gdzie był Dyrektorem Działu Technicznego. W roku 1946 współtworzył Centralne Studium Samolotów i do roku 1951 był jego pierwszym dyrektorem. Tam powstały samoloty CSS-10 i -11 oraz, we współpracy z Leszkiem Dulębą, CSS-12. W roku 1951 zorganizował Katedrę Budowy Samolotów Politechniki Warszawskiej, a po reorganizacji został kierownikiem Zakładu Budowy Samolotów, gdzie utworzył pierwszy w kraju zespół naukowy zmęczenia konstrukcji płatowców, pozostając na tym stanowisku do przejścia na emeryturę w roku 1971. W roku 1956 został profesorem zwyczajnym Politechniki Warszawskiej. Równolegle pracował w Instytucie Lotnictwa i w WSK-Okecie, gdzie z L. Dulębą skonstruował prototyp pasażerskiego samolotu 4-silnikowego MD-12. W roku 1958 został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk i w latach 1960 oraz 1963 był wybrany na stanowisko Sekretarza Wydziału IV Nauk Technicznych. Działał w licznych krajowych i międzynarodowych towarzystwach naukowych. Po przejściu na emeryturę nadal pracował aktywnie w Polskiej Akademii Nauk, był członkiem Rady Programowej czasopisma "Archiwum Budowy Maszyn" i utrzymywał kontakt z Instytutem TLiH Wydziału MEiL. Zmarł 9 czerwca 1981 roku w Warszawie i został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.