• Konspekt lekcji matematyki

        • Konspekt lekcji matematyki w klasie VI

           

          Temat lekcji: Punkty w układzie współrzędnych.

           

          Czas:45 minut.

           

          Cel główny:

          Zapoznanie uczniów z pojęciem prostokątnego układu współrzędnych na płaszczyźnie oraz jego podstawowymi własnościami.

           

          Cele szczegółowe:

          Uczeń:

          • umie rysować figury w układzie współrzędnych, z wykorzystaniem programu Geogebra;
          • umie odczytać współrzędne zaznaczonego punktu; 
          • potrafi zaznaczyć punkt o podanych współrzędnych;
          • umie nazwać oś poziomą i pionową układu współrzędnych; 
          • posługuje się nazwami: pierwsza i druga współrzędna punktu lub odcięta i rzędna punktu; 
          • wie czym charakteryzują się współrzędne punktów leżących na osiach i w poszczególnych ćwiartkach;
          • wie, kto jest twórcą układu współrzędnych.

           

          Środki dydaktyczne:  „Matematyka z plusem 6. Multipodręcznik”, „Matematyka z plusem 6. Multićwiczenia. Arytmetyka i algebra. Wersja B”, tablica interaktywna.

           

          Metody:

          • praktyczne (ćwiczenia), 
          • prezentacja multimedialna.

           

          Formy pracy: 

          • praca zespołowa, 
          • praca indywidualna.

           

          Uproszczony tok lekcji:

          1. Czynności organizacyjne.

          2. Wprowadzenie do tematu lekcji. Położenie punktów na płaszczyźnie (szachownica): https://www.geogebra.org/m/aMf5DA3v.

           

          3. Podanie tematu lekcji i omówienie celów lekcji.

           

          4. Wprowadzenie pojęć związanych z  prostokątnym układem współrzędnych na płaszczyźnie (praca z programem Geogebra):

          - oś x, oś y, początek układu współrzędnych;

          - odczytywanie współrzędnych zaznaczonych punktów;

          - zaznaczanie punktu o podanych współrzędnych https://www.geogebra.org/m/XFhkkEUX;

          - osie układu współrzędnych (oś odciętych i oś rzędnych);

          - ćwiartki układu współrzędnych;

          - współrzędne punktów leżących w poszczególnych ćwiartkach i na osiach.

           

          5. Przedstawienie twórcy układu współrzędnych (układu kartezjańskiego) - Rene Descartes’a.

           

          6. Samodzielne rozwiązywanie zadań z zeszytu ćwiczeń (str. 84, ćw. 3, 4, 5 ) i podręcznika (str. 253, zad. 5, 7).

           

          7. Omówienie wyników (chętni uczniowie prezentują poprawne rozwiązania na tablicy interaktywnej).

           

          8. Podsumowanie lekcji (prezentacja w PowerPoint).

           

          9. Zadanie pracy domowej: 

          - podr. str. 253, zad. 8, 

          - zeszyt ćwiczeń str. 85, ćw. 85.

           

          Tadeusz Burda