• Konspekt lekcji j.polskiego

Konspekt lekcji j. polskiego w klasie III gimnazjum

Temat: Literatura współczesna na świecie- wprowadzenie do epoki.

■ Cele lekcji:

Uczeń:

– przygotowuje kronikę lub prezentację multimedialną dotyczącą najważniejszych wydarzeń od zakończenia II wojny światowej do dziś,

– wymienia pozytywne i negatywne zjawiska charakterystyczne dla współczesności,

– wyjaśnia, co oznaczają terminy: terroryzm,postęp technologicznykonsumpcjonizmglobalizacjapostmodernizm,

– układa w porządku chronologicznym najważniejsze wydarzenia po 1945 r.,

– przedstawia na mapie myśli główne kierunki w sztuce,

– przygotowuje kolaż ukazujący człowieka XXI w.,

– tłumaczy, czym jest wartość,

– gromadzi argumenty do dyskusji na określony temat.

■ Metody:

– metody aktywizujące – analiza SWOT, śnieżna kula, linia czasu,

– rozmowa kierowana,

– praca z tekstem, praca z tablicą interaktywną

– praca ze słownikiem.

■ Środki dydaktyczne:

– podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego „Słowa na czasie 3” (s. 132–135),

– multimedialna karta pracy „Współczesny świat”,

– słownik wyrazów obcych, słownik języka polskiego, encyklopedie, albumy malarstwa,

– zdjęcia najważniejszych wydarzeń od II wojny światowej do dziś, zamieszczone na stronie GWO do wykorzystania na lekcji.

■ Przebieg lekcji:

1. Szanse i zagrożenia współczesnego świata.

– Zaprezentowanie przygotowanych przez osoby chętne w ramach pracy domowej prezentacji multimedialnych (z wykorzystaniem tablicy interaktywnej), pokazujących najważniejsze wydarzenia od zakończenia II wojny światowej do dziś.

– Realizacja ćwiczenia 1. „Po przeczytaniu...” ze s. 135 podręcznika – podanie zjawisk charakterystycznych dla współczesności, wskazanie związanych z nimi zjawisk pozytywnych i negatywnych oraz szans i zagrożeń metodą analizy SWOT. Nauczyciel przedstawia kwestię do przeanalizowania. Następnie dzieli klasę na cztery grupy i wyznacza ich liderów. Wręcza im również arkusze papieru z narysowaną tabelą i flamastry. Uczniowie w zespołach rozpatrują określony problem, wypracowując w trakcie dyskusji swoje stanowisko na dany temat. Zapisują w tabeli mocne oraz słabe strony omawianej kwestii, a także potencjalne szanse i zagrożenia. Przedstawiciele wszystkich grup kolejno prezentują efekty pracy swoich drużyn, odczytując na forum klasy propozycje zawarte w tabeli. Pozostałe osoby mogą ustosunkować się do zgromadzonych rozwiązań. Uczniowie porównują zebrane pomysły. Na zakończenie uczniowie formułują wnioski i dzielą się spostrzeżeniami na temat wykonanego zadania. Nauczyciel krótko podsumowuje pracę drużyn oraz ocenia ich zaangażowanie.

2. Współcześnie, czyli kiedy?

– Przedstawienie na tablicy interaktywnej osi czasu przedstawiających najważniejsze wydarzenia od czasu II wojny światowej do dziś (np. zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki, wylądowanie człowieka na Księżycu, zburzenie muru berlińskiego, powstanie Unii Europejskiej, zamachy terrorystyczne w USA) oraz dat. Klasa ustala, w jakiej kolejności należy umieścić fotografie i daty na osi czasu. Osoby chętne zaznaczają poprawne odpowiedzi na osi czasu.

– Nauczyciel dzieli klasę na sześć grup. Każdej z nich przydziela zadania i w zależności od wyznaczonych poleceń wręcza członkom drużyn potrzebne materiały (kolorowe czasopisma, klej, nożyczki, arkusze papieru, flamastry). Uczniowie zapoznają się z tekstami ze s. 132–133. Następnie wyznaczone zespoły wykonują ćwiczenie i przygotowują plakat prezentujący najważniejsze nurty współczesnej filozofii i wyjaśniają, co to jest postmodernizm oraz zaznaczają na mapie myśli główne kierunki we współczesnej sztuce, która jest wyświetlona na tablicy. Nauczyciel ocenia zaangażowanie poszczególnych uczniów.

3. Świat wartości we współczesnym świecie.

– Wykonanie zadania z karty – rozwiązanie krzyżówki wyświetlonej na tablicy  i podanie hasła.

– Krótka dyskusja z uczniami na temat: Dlaczego w życiu każdego człowieka wartości powinny odgrywać dużą rolę?

Zadanie domowe:

Wyjaśnij w kilkuzdaniowej wypowiedzi w zeszycie, jak rozumiesz słowa: „Współczesny świat jest globalną wioską”.

Opracowała: Marta Lis