• Konspekt lekcji historii

        •  

          Temat lekcji:     „Polska Rzeczpospolita Ludowa – powtórzenie wiadomości” 

           

          1. Informacje podstawowe.

          Grupa odbiorców: Uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lisich Jamach.

          Temat lekcji: Polska Rzeczpospolita Ludowa – powtórzenie wiadomości. 

          Cele lekcji: Wraz z zakończeniem lekcji uczeń potrafi omówić różnice geopolityczne w mapie Polski przed i po II wojnie światowej, a także wskazać głównych decydentów w Polsce Rzeczpospolitej Ludowej. Uczeń rozumie zależność Polski od Związku Radzieckiego w okresie komunistycznym, a także wykazuje się wiedzą na temat podstawowych instytucji sprawujących ówcześnie władzę w Polsce. Ponadto uczeń wykazuje się znajomością podstawowych elementów biografii pierwszych sekretarzy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a także rozumie naturę kryzysów społecznych występujących w okresie PRL. Uczeń nabywa także wiedzę w zakresie postaci oraz organizacji, które przyczyniły się do upadku komunizmu w Polsce.   

          Metody nauczania:Pogadanka nauczająca, praca z mapą, praca z materiałami multimedialnymi z wykorzystaniem tablicy multimedialnej (ćwiczenia na mapie, a także interaktywne ćwiczenia ułatwiające nabycie wiedzy w zakresie biografii postaci związanych z PRL), dyskusja krytyczna. 

          Pomoce naukowe i środki dydaktyczne: Nauczyciel opiera się na podręczniku obowiązującym na tym etapie nauczania (R. Śniegocki, A. Zielińska, „Wczoraj i Dziś – podręcznik do historii dla klasy ósmej szkoły podstawowej”), na zeszycie ćwiczeń stanowiącym integralną część podręcznika, na mapie, a także na interaktywnej prezentacji z wykorzystaniem tablicy multimedialnej. 

           

          2. Informacje szczegółowe – przebieg lekcji według porządku.

          Czynności organizacyjne: Sprawdzenie listy obecności, podyktowanie i zapis tematu lekcji do zeszytów, rekapitulacja wtórna (pytania o podstawowe kwestie poprzedniej lekcji) – 7 minut.

          Wprowadzenie: Poinformowanie uczniów o celach lekcji, omówienie tła historycznego do tematu lekcji, scharakteryzowanie podstawowych wątków tematu, pytanie do uczniów o ich znajomość problematyki wyłożonej we wprowadzeniu – 10 minut.

          Rozwinięcie: W pogadance nauczającej zostają scharakteryzowane najważniejsze problemy wokół Polski Rzeczpospolitej Ludowej. Nauczyciel omawia różnice w granicach Polski przed i po II wojnie światowej, przedstawia sylwetki decydentów PRL, a także omawia postacie i organizacje, które przyczyniły się do upadku komunizmu w Polsce. Zasadnicza część lekcji zostaje oparta na pracy z prezentacją interaktywną na tablicy multimedialnej – 15 minut. 

          Praca z uczniami:Analiza tekstu źródłowego z podręcznika (s. 184), praca z tablicą multimedialną (ćwiczenia na mapie, prezentacja i analiza podstawowych wątków biografii decydentów i twórców ruchu oporu w PRL), rekapitulacja pierwotna (pytania o najważniejsze kwestie wyłożonej lekcji) – 8 minut. 

          Podsumowanie: Przypomnienie clouomówionego tematu, podyktowanie zadania domowego– 5 minut. 

           

          Opracował:   Konrad Morawski