• PROGRAM CYFROWOBEZPIECZNI - DLA RODZICÓW

Cyfrowobezpieczni -  Bezpieczna Szkoła Cyfrowa

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Lisich Jamach w roku szkolnym 2017/2018 uczestniczy  w projekcie „Cyfrowobezpieczni”. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie "Miasta w Internecie" we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej w ramach programu rządowego BEZPIECZNA+ . Jego celem jest podniesienie poziomu kompetencji uczniów, nauczycieli i rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z zasobów cyberprzestrzeni. Podczas realizacji projektu uczniowie dowiedzą się, na czym polega bezpieczne i  odpowiedzialne  zachowanie  w Sieci. Nauczą się  systemowych  rozwiązań, które pozwolą im lepiej wykorzystywać narzędzia cyfrowe dla wspierania swojego  rozwoju, przy jednoczesnym zapewnieniu  bezpieczeństwa i nauczeniu  zasad mądrego korzystania z Internetu i urządzeń cyfrowych.

Rodzicu, młody człowiek przebywa codziennie średnio 3 godz. 40 min. przed komputerem. Tylko 30% dzieci informuje o cyberprzemocy swoich rodziców. Jeśli zauważyłeś coś niepokojącego, dowiedz się, gdzie szukać pomocy. W Internecie istnieją różne zespoły i linie pomocowe w sprawach dotyczących bezpieczeństwa dzieci, również w zakresie bezpieczeństwa w internecie; dostarczają wiedzy, wskazówek rozwiązania problemu oraz wsparcia psychologicznego.

800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci  - www.800100100.pl
          To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania.

Rozmawiaj z dzieckiem o wszelkich niepokojących symptomach czy zaobserwowanych zjawiskach, a także staraj się odpowiednio zareagować. Pomocą może służyć także szkoła. Pamiętaj o rozmowie z wychowawcą i pedagogiem szkolnym.

Młody człowiek uzależniony od komputera i Internetu:

• wykazuje brak zainteresowania nauką;
          • ma zaburzenia koncentracji uwagi;
          •  przejawia częste nieposłuszeństwo wobec dorosłych;
          • staje się coraz większym egocentrykiem;
          • stopniowo traci dotychczasowych przyjaciół;
          • staje się coraz bardziej niewrażliwe na potrzeby innych ludzi;
          •  przejawia częsty niepokój i stany lękowe;
          • ma ekstremalne reakcje emocjonalne;
          • stosuje przemoc w rozwiązywaniu problemów;
          • często fantazjuje i kłamie;

źródło: portal.abczdrowie.pl/

jak-zapewnic-dzieciom-bezpieczenstwo-w-internecie-poradnik-dla-rodzicow.pdf Poradnik - jak zapewnić dzieciom bezpieczenstwo w Internecie

http://www.edukacja.edux.pl/p-8149-zagrozenia-plynace-z-niekontrolowanego.php Artykuł - zagrożenia płynące z niekontrolowanego korzystania z komputera i Internetu przez młodych ludzi

Uwagi i wskazówki dla rodziców młodych internatów w zakresie minimalizowania ryzyka dostępu do niebezpiecznych treści w sieci.

Rodzice dbający o bezpieczeństwo dziecka w sieci powinni pamiętać o swojej roli  i odpowiedzialności w tym zakresie.  Podstawowe działania w celu zminimalizowania ryzyka dostępu do niewłaściwych dla dzieci treści;

1. zainstalowanie w komputerze, na tablecie, smartfonie oprogramowanie typu „kontrola rodzicielska” lub włączenie tej funkcji w oprogramowaniu urządzenia
          2. utworzenie na komputerze różnych profili użytkowników z przypisanymi  im odpowiednimi uprawnieniami
          3. ustawienie opcji bezpiecznego  filtra w przeglądarce internetowej
          4. umiejscowienie komputera w widocznym miejscu i obserwacja, jakie strony jakie odwiedza dziecko

Należy pamiętać, że żadne działanie kontrolne nie będzie skuteczne, jeśli rodzic równolegle nie przygotuje dziecka do odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z sieci. Dlatego przede wszystkim zaleca się:

1. ustalić z dzieckiem zasady korzystania z Internetu, w tym limit godzinowy i cele wykorzystania sieci
          2. jak najczęściej towarzyszyć dziecku podczas gdy korzysta z Internetu i pokazać dziecku ciekawe i wartościowe strony internetowe oraz aktywności w sieci
          3.  należy uświadomić dziecku, że nie wszystkie strony internetowe zawierają wiarygodne informacje i nie zawsze w sposób prawdziwy  przedstawiają rzeczywistość
          4. należy nauczyć dziecko poszukiwania informacji z wielu źródeł oraz pokazać jak krytycznie ocenić  wiarygodność źródeł
          5. warto poinstruować dziecko jak ma się zachować jeśli zetknie się z niewłaściwymi sytuacjami w sieci
          6. i zapewnić dziecko, że jeżeli spotka się z sytuacją problematyczną, nie tylko w sieci, zawsze może się zwrócić  do rodzica i spokojnie porozmawiać.