• Serduszko na nakrętki

• Przed budynkiem naszej szkoły stanęło piękne czerwone serce ❤️.  Nasi uczniowie chętnie angażują się w zbiórkę plastikowych nakrętek pomagając w ten sposób potrzebującym.  Pomysłodawczynią serduszka była Pani Dyrektor Jolanta Włoch.

Dzięki staraniom Samorządu Uczniowskiego oraz hojności lokalnych przedsiębiorców i samorządowców udało się zrealizować to przedsięwzięcie.  Serdeczne podziękowania kierujemy do:

♡ p. Krzysztofa Kopciuch - firma PRO izolacje

♡ p. Tomasza Furgała - firma HYDRO-BUD USŁUGI SANITARNE

♡ p. Piotra Misztal - firma AUTO-PIOTR Mechanika Pojazdowa

♡ p. Dariusza Misztal - firma DIAGNO-TEST

♡ p.  Wiesława Litwin - firma USŁUGI BUDOWLANE

♡ p. Krzysztofa Furgała - Zakład Usług Leśnych

♡ p. Stanisława Cygan - firma MASTER

♡ p. Wiesława Smoliniec i p. Andrzeja Mindziak - radnych wsi Lisie Jamy.

Teraz ❤️ czeka na plastikowe nakrętki.

• Dokarmiamy ptaki zimą!

• Drodzy uczniowie, szanowni rodzice - za oknami zima w pełni. My możemy korzystać z jej uroków dowolnie, a po relaksującym spacerze lub dawce ćwiczeń fizycznych schronić się w ciepłym i przytulnym domu. Pamiętajmy o ptakach, dla których koniec zimy i początek wiosny to najtrudniejszy okres. Dokarmianie ptaków zimą to bardzo ważne ale i odpowiedzialne zajęcie!

Pamiętajcie, że w dużo ptaków zostaje na zimę w naszym kraju (gołębie, gawrony, kawki, sójki, sroki, wróble, mazurki, sikorki, dzwońce, gile, kosy, dzięcioły) i powinniśmy im pomóc. Jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie - powinniśmy to robić bardzo regularnie. W bezpiecznym i zacisznym miejscu w ogrodzie (niedostępnym dla kotów) powieśmy karmnik, który stanie się stołówką dla wszystkich okolicznych ptaków. Latem ptaki odwdzięczą nam się likwidowaniem szkodników. Karmnik powinien mieć spadzisty daszek, sięgający poza dno – dzięki temu pokarm nie będzie zamakał. Co jakiś czas czyścimy go z resztek jedzenia i odchodów ptaków.

CZYM DOKARMIAĆ PTAKI?

Warto wyłożyć dla ptaków ziarna słonecznika i ziarna zbóż (proso, owies, pszenica) a także kasze (ugotowane), płatki owsiane, nasiona dyni, siemię lniane itd. Możemy pomyśleć także o orzechach laskowych lub włoskich, rodzynkach, suszonych morelach, świeżym jabłku i słoninie (niesolonej).

CO SZKODZI PTAKOM?

Nie wykładamy w karmniku okruchów chleba. Chleb może zamoknąć, a potem zamarznąć lub spleśnieć – może zaszkodzić ptakom. Nie można dawać też produktów solonych, a kasze wyłącznie ugotowaną (nieugotowana pęcznieje w przewodzie pokarmowym).

Na tej stronie znajdziecie zdjecia ptaków zimujących w Polsce!

Tekst: Tamara Głaz

Grafika pochodzi ze strony https://ofertikon.pl/731-naklejka-wycinana-n98-ptak-o.html