• Konspekt lekcji j.polskiego

        •  

          Konspekt lekcji j. polskiego w klasie III gimnazjum

           

          Temat: Literatura współczesna na świecie- wprowadzenie do epoki.

           

          ■ Cele lekcji:

          Uczeń:

          – przygotowuje kronikę lub prezentację multimedialną dotyczącą najważniejszych wydarzeń od zakończenia II wojny światowej do dziś,

          – wymienia pozytywne i negatywne zjawiska charakterystyczne dla współczesności,

          – wyjaśnia, co oznaczają terminy: terroryzm,postęp technologicznykonsumpcjonizmglobalizacjapostmodernizm,

          – układa w porządku chronologicznym najważniejsze wydarzenia po 1945 r.,

          – przedstawia na mapie myśli główne kierunki w sztuce,

          – przygotowuje kolaż ukazujący człowieka XXI w.,

          – tłumaczy, czym jest wartość,

          – gromadzi argumenty do dyskusji na określony temat.

           

          ■ Metody:

          – metody aktywizujące – analiza SWOT, śnieżna kula, linia czasu,

          – rozmowa kierowana,

          – praca z tekstem, praca z tablicą interaktywną

          – praca ze słownikiem.

           

          ■ Środki dydaktyczne:

          – podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego „Słowa na czasie 3” (s. 132–135),

          – multimedialna karta pracy „Współczesny świat”,

          – słownik wyrazów obcych, słownik języka polskiego, encyklopedie, albumy malarstwa,

          – zdjęcia najważniejszych wydarzeń od II wojny światowej do dziś, zamieszczone na stronie GWO do wykorzystania na lekcji.

           

          ■ Przebieg lekcji:

          1. Szanse i zagrożenia współczesnego świata.

          – Zaprezentowanie przygotowanych przez osoby chętne w ramach pracy domowej prezentacji multimedialnych (z wykorzystaniem tablicy interaktywnej), pokazujących najważniejsze wydarzenia od zakończenia II wojny światowej do dziś.

          – Realizacja ćwiczenia 1. „Po przeczytaniu...” ze s. 135 podręcznika – podanie zjawisk charakterystycznych dla współczesności, wskazanie związanych z nimi zjawisk pozytywnych i negatywnych oraz szans i zagrożeń metodą analizy SWOT. Nauczyciel przedstawia kwestię do przeanalizowania. Następnie dzieli klasę na cztery grupy i wyznacza ich liderów. Wręcza im również arkusze papieru z narysowaną tabelą i flamastry. Uczniowie w zespołach rozpatrują określony problem, wypracowując w trakcie dyskusji swoje stanowisko na dany temat. Zapisują w tabeli mocne oraz słabe strony omawianej kwestii, a także potencjalne szanse i zagrożenia. Przedstawiciele wszystkich grup kolejno prezentują efekty pracy swoich drużyn, odczytując na forum klasy propozycje zawarte w tabeli. Pozostałe osoby mogą ustosunkować się do zgromadzonych rozwiązań. Uczniowie porównują zebrane pomysły. Na zakończenie uczniowie formułują wnioski i dzielą się spostrzeżeniami na temat wykonanego zadania. Nauczyciel krótko podsumowuje pracę drużyn oraz ocenia ich zaangażowanie. 

           

           

           

          2. Współcześnie, czyli kiedy?

          – Przedstawienie na tablicy interaktywnej osi czasu przedstawiających najważniejsze wydarzenia od czasu II wojny światowej do dziś (np. zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki, wylądowanie człowieka na Księżycu, zburzenie muru berlińskiego, powstanie Unii Europejskiej, zamachy terrorystyczne w USA) oraz dat. Klasa ustala, w jakiej kolejności należy umieścić fotografie i daty na osi czasu. Osoby chętne zaznaczają poprawne odpowiedzi na osi czasu.

          – Nauczyciel dzieli klasę na sześć grup. Każdej z nich przydziela zadania i w zależności od wyznaczonych poleceń wręcza członkom drużyn potrzebne materiały (kolorowe czasopisma, klej, nożyczki, arkusze papieru, flamastry). Uczniowie zapoznają się z tekstami ze s. 132–133. Następnie wyznaczone zespoły wykonują ćwiczenie i przygotowują plakat prezentujący najważniejsze nurty współczesnej filozofii i wyjaśniają, co to jest postmodernizm oraz zaznaczają na mapie myśli główne kierunki we współczesnej sztuce, która jest wyświetlona na tablicy. Nauczyciel ocenia zaangażowanie poszczególnych uczniów.

           

          3. Świat wartości we współczesnym świecie.

          – Wykonanie zadania z karty – rozwiązanie krzyżówki wyświetlonej na tablicy  i podanie hasła.

          – Krótka dyskusja z uczniami na temat: Dlaczego w życiu każdego człowieka wartości powinny odgrywać dużą rolę?

           

          Zadanie domowe:

          Wyjaśnij w kilkuzdaniowej wypowiedzi w zeszycie, jak rozumiesz słowa: „Współczesny świat jest globalną wioską”.

          Opracowała: Marta Lis