Konspekt lekcji matematyki
Konspekt lekcji matematyki w klasie VI
Temat lekcji: Punkty w układzie współrzędnych.
Czas:45 minut.
Cel główny:
Zapoznanie uczniów z pojęciem prostokątnego układu współrzędnych na płaszczyźnie oraz jego podstawowymi własnościami.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- umie rysować figury w układzie współrzędnych, z wykorzystaniem programu Geogebra;
- umie odczytać współrzędne zaznaczonego punktu;
- potrafi zaznaczyć punkt o podanych współrzędnych;
- umie nazwać oś poziomą i pionową układu współrzędnych;
- posługuje się nazwami: pierwsza i druga współrzędna punktu lub odcięta i rzędna punktu;
- wie czym charakteryzują się współrzędne punktów leżących na osiach i w poszczególnych ćwiartkach;
- wie, kto jest twórcą układu współrzędnych.
Środki dydaktyczne: „Matematyka z plusem 6. Multipodręcznik”, „Matematyka z plusem 6. Multićwiczenia. Arytmetyka i algebra. Wersja B”, tablica interaktywna.
Metody:
- praktyczne (ćwiczenia),
- prezentacja multimedialna.
Formy pracy:
- praca zespołowa,
- praca indywidualna.
Uproszczony tok lekcji:
1. Czynności organizacyjne.
2. Wprowadzenie do tematu lekcji. Położenie punktów na płaszczyźnie (szachownica): https://www.geogebra.org/m/aMf5DA3v.
3. Podanie tematu lekcji i omówienie celów lekcji.
4. Wprowadzenie pojęć związanych z prostokątnym układem współrzędnych na płaszczyźnie (praca z programem Geogebra):
- oś x, oś y, początek układu współrzędnych;
- odczytywanie współrzędnych zaznaczonych punktów;
- zaznaczanie punktu o podanych współrzędnych https://www.geogebra.org/m/XFhkkEUX;
- osie układu współrzędnych (oś odciętych i oś rzędnych);
- ćwiartki układu współrzędnych;
- współrzędne punktów leżących w poszczególnych ćwiartkach i na osiach.
5. Przedstawienie twórcy układu współrzędnych (układu kartezjańskiego) - Rene Descartes’a.
6. Samodzielne rozwiązywanie zadań z zeszytu ćwiczeń (str. 84, ćw. 3, 4, 5 ) i podręcznika (str. 253, zad. 5, 7).
7. Omówienie wyników (chętni uczniowie prezentują poprawne rozwiązania na tablicy interaktywnej).
8. Podsumowanie lekcji (prezentacja w PowerPoint).
9. Zadanie pracy domowej:
- podr. str. 253, zad. 8,
- zeszyt ćwiczeń str. 85, ćw. 85.
Tadeusz Burda