Konspekt lekcji biologii
Temat: Owady – budowa, znaczenie w przyrodzie – obserwacje makroskopowe
Cele lekcji:
Uczeń:
• Wyjaśnia skąd pochodzi nazwa stawonogi,
• Nazywa oraz omawia części budujące ciało owada,
• Rozróżnia typy odnóży i aparatów gębowych,
• Tłumaczy związek między sposobem odżywiania się owadów a typem narządów gębowych,
• Wymienia i omawia formy rozwojowe u owadów
• Podaje przykłady negatywnej i pozytywnej roli owadów,
• Ocenia rolę owadów,
• Wyjaśnia pojęcia przeobrażenie zupełne i niezupełne,
Metody pracy:
Praca z kartą ucznia, pogadanka, praca z teksem źródłowym, obserwacja budowy- okaz owada wysuszony, obserwacja ilustracji i okazów owadów,
Pomoce dydaktyczne:
• kolorowe plansze owadów, (zestaw plansz przyroda)
• krzyżówka,
• tekst źródłowy,
• karty pracy dla poszczególnych grup,
dostępne atlasy,
• klucze do oznaczania,
• lupy kubkowe,
• modele owadów
• tekst z luką,
• laptop
• tablica multimedialna z projektorem,
• okazy owadów znalezione na wycieczce
Faza wstępna
1. Nauczyciel wyjaśnia, że omawiana grupa organizmów zaliczana jest do stawonogów tak jak pajęczaki i skorupiaki.
2. Nauczyciel zadaję pytanie: skąd wzięła się nazwa stawonogi.
3. Pokaz rozmieszczenia stawów u owadów z wykorzystaniem
4. Uczniowie na tablicy multimedialnej oglądają owada, pokazując w którym miejscu występują stawy.
5. Nauczyciel pokazuje budowę owada z wykorzystaniem tablicy multimedialnej, dzięki temu wszystkie dzieci są wstanie rozpoznać jego elementy budowy.
6. Rozdanie uczniom kart pracy. Budowa owada.
Faza realizacji:
1. Film edukacyjny „Owady”
2. Na podstawie filmu, zdjęć zawartych w atlasie uczniowie charakteryzują aparaty gębowe owadów.
3. Uczniowie starają się odpowiedzieć na pytanie: po co owadom różne aparaty gębowe. – dyskusja
4. Uczniowie wykonują zadanie Aparaty gębowe owadów.
1. Przyjrzyj się przedstawionym na rysunkach aparatom gębowym owadów.
2. Wyjaśnij jakie znaczenie maja dla owadów różne aparaty gębowe i jakie to ma znaczenie
w pobieraniu pokarmu.
3. Mając modele owadów, wskaż na nich poznane aparaty gębowe.
5. Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grupy .
6. Uczniowie otrzymują od nauczyciela modele plastykowe – cykl życiowy : mrówki, chrabąszcza, motyla, biedronki. Zadaniem uczniów jest odpowiedzenie na pytanie ;
W jaki sposób zachodzi rozwój przedstawionego owada?.
7. Lider każdego zespołu przedstawia informacje.
8. Nauczyciel wyjaśnia czym charakteryzuje się przeobrażenie zupełnie i niezupełne, co to jest rozwój złożony i prosty.
9. Przy użyciu prezentacji przedstawia rozwój muchy i motyla.
10. Na podstawie informacji zdobytych na zajęciach oraz korzystając z poniższych schematów rozwoju owadów,
1. Podpisz schematy (przeobrażenie zupełne i niezupełne)
2. Wyjaśnij czym różni się przeobrażenie zupełne od przeobrażenia niezupełnego. Zapisz różnice.
11. Wyjście na okoliczną łąkę. Łapanie owadów przy użyciu siatek, następnie próba oznaczenia gatunkowego oraz zrobienie preparatów makroskopowych.
Faza końcowa:
Dyskusja na temat znaczenia owadów w przyrodzie, życiu człowiekaOpracował: Waldemar Popek