• Wybory do Samorządu Uczniowskiego
          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          • W dniu 24.09.2019r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lisich Jamach odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Głosowanie odbywało się w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Uczniowie oddawali swoje głosy podczas przerw. Każdy uprawniony mógł oddać tylko jeden głos na wybranego przez siebie kandydata. Nad przebiegiem wyborów czuwała Komisja Wyborcza w składzie: Mindziak Jagoda, Jakimowicz Małgorzata oraz Mateusz Janczura.

            Po zakończeniu wyborów nastąpiło oficjalne zliczanie głosów.

            Wyniki wyborów przedstawiają się następująco:

            - uprawnionych do głosowania: 68 uczniów

            - oddanych głosów: 66 (63 uczniów oraz 3 nauczycieli) – wszystkie ważne.

            Kandydaci z największą liczbą głosów:

            Oliwia Furgała – 18głosów

            Maciej Zieliński – 14 głosów

            Kacper Ilnicki – 13 głosów

            Dorota Kopańska – 9 głosów

            Karol Janczura – 6 głosów

            Paweł Sęga – 4 głosy

            Adam Kubiszyn – 1  głos

            Jakub Janczura – 1 głos.

            Skład Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2019/2020                        przedstawia się następująco:

            Przewodniczący : Kacper Ilnicki

            Z-ca przewodniczącego :  Oliwia Furgała

            Skarbnik: Maciej Zieliński

            Sekretarz: Dorota Kopańska

            Serdecznie gratulujemy, życząc jednocześnie sukcesów w godnym pełnieniu funkcji i owocnej pracy na rzecz szkoły.

             

            Opiekun Samorządu Uczniowskiego: Aneta Tworko

        • Sprzątanie świata w Lisich Jamach
          • Sprzątanie świata w Lisich Jamach

          • W dniach 20-25 września 2019 roku uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach uczestniczyli w akcji Sprzątanie Świata – Polska 2019. Tegoroczna akcja odbywała się pod hasłem „Nie śmiecimy – Sprzątamy – Zmieniamy”.

            Uczniowie klas I-III i IV-VIII pod opieką nauczycieli wychowawców zbierali śmieci w najbliższym otoczeniu szkoły (plac szkolny, teren wokół budynku, teren boisk sportowych Orlik) oraz w na terenie miejscowości. W tym roku społeczność uczniowska z Lisich Jam zebrała tylko dwa niepełne worki śmieci, co wyraźnie wskazuje na wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców Lisich Jam i rzetelne segregowanie przez nich odpadów pochodzących z gospodarstw domowych. Koordynatorem szkolnej akcji był nauczyciel przyrody - p. Tamara Głaz.

             

            Tekst: Tamara Głaz

        • Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie
          • Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie

          •  

            10 września już po raz piąty nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Uczniowie z klas IV – VIII, pod kierunkiem nauczycieli j. polskiego p. Marty Polak i p. Marty Lis, przeczytali fragmenty ośmiu polskich nowel:Dobra pani – Eliza Orzeszkowa; Dym – Maria Konopnicka, Katarynka – Bolesław Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków(ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz, Orka– Władysław Stanisław Reymont, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski, Sachem– Henryk Sienkiewicz, Sawa(z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.Ciekawą interpretację prozy Bruna Schulza przedstawiła także Pani Dyrektor Jolanta Włoch, czytając nowelę  pt. ,,Mój ojciec wstępuje do strażaków”.

            Na zakończenie spotkania został odczytany specjalny list Prezydenta RP Andrzej Dudy, który podkreślił, że ,,Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”. Przybicie okolicznościowej pieczęci na przyniesionych przez uczniów nowelach zwieńczyło uroczystość. 

             

            Tekst: Marta Lis

        • Prelekcja Tomasza Kuby Kozłowskiego dotycząca II Wojny Światowej
          • Prelekcja Tomasza Kuby Kozłowskiego dotycząca II Wojny Światowej

          • 17.09.2019 r. uczniowie klasy VIII ZSP w Lisich Jamach  wraz z p. Agnieszką Bielecką-Krasulak wzięli udział w prelekcji p. Tomasza Kuby Kozłowskiego zorganizowanej w ramach obchodów 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Spotkanie zostało zorganizowane w Zespole Szkól im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie.

            Była to żywa lekcja historii podczas której uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących faktów o II wojnie Światowej przedstawionej z perspektywy ówczesnego obywatela ziem polskich, m.in. bombardowanie Drohobycza, obrona Lwowa, walki o Grodno, bitwa pod Jaworowem i wiele innych ciekawych historii, które na długo pozostaną w pamięci naszym uczniom.

        • Z ekologią za pan brat....
          • Z ekologią za pan brat....

          • 11 września uczniowie z klasy czwartej i siódmej ZSP w Lisich Jamach uczestniczyli w IV Powiatowym Pikniku Ekologiczno - Geologicznym w Lubaczowie. Celem Pikniku była promocja zachowań proekologicznych wśród mieszkańców powiatu lubaczowskiego tj. obowiązku segregacji odpadów ze szczególnym uwzględnieniem odpadów opakowaniowych i niebezpiecznych, potrzeby sadzenia drzew i dbania o bioróżnorodność. Podczas imprezy uczniowie ze szkół z całego powiatu mieli możliwość poszerzyć swoją wiedzę z zakresu przyrody i ekologii przy stoiskach geologicznych, uczestniczyć w różnego rodzaju konkursach i mini warsztatach oraz  rozbudzić  pasję obserwowania i poznawania dziedzictwa przyrodniczego i geologicznego.

            Nasi uczniowie wzięli udział w przemarszu delegacji szkół z hasłami antysmogowymi oraz konkursie na najbardziej zorganizowaną ,,antysmogową grupę szkolną”. Niezwykle ciekawym doświadczeniem okazała się również prelekcja popularnonaukowa "Poczet polskich dinozaurów", którą poprowadził pracownik Państwowego Instytutu Geologicznego Oddziału Górnośląskiego - pan Paweł Woźniak.

            Ważnym akcentem pikniku było zwrócenie uwagi na jakość powietrza, z którą w sezonie grzewczym nie jest najlepiej. Organizatorzy chcieli też pokazać, że odpady mogą mieć drugie życie, dlatego-jak podczas każdego naszego pikniku- za przyniesione śmieci (butelki, puszki, baterie, sprzęt elektroniczny) wydawane były sadzonki drzew, które dostarczyło Nadleśnictwo Oleszyce. Nasi uczniowie wzorowo wywiązali się z tego zadania i za przyniesione surowce wtórne zostali obdarowani dużą ilością pięknych sadzonek drzew: wiązów, sosen, jodeł i modrzewi. Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu sprawowały: p. Beata Streit i p. Tamara Głaz.

            Organizatorem Pikniku było Starostwo Powiatu Lubaczowskiego. Partnerami w organizacji byli: Miasto Lubaczów, Stowarzyszenie Geoturystyczne Roztocze Wschodnie, Lasy Państwowe, Nadleśnictwa: Lubaczów, Oleszyce i Narol, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Lubaczowie, Bank Spółdzielczy, GLOBEnergia oraz Koło Środowiskowe Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Krośnie przy Starostwie Powiatowym w Lubaczowie. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Środowiska, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Wojewoda Podkarpacki, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie i Podkarpacki Kurator Oświaty.

            Tekst: Tamara Głaz

        • Bezpieczna droga do szkoły
          • Bezpieczna droga do szkoły

          • 9 września w naszej szkole odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami policji na temat: "Bezpieczna droga do szkoły". Gościliśmy sierż. szt. Annę Hanus – Witko i asp. Mateusza Tworko z Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I-III szkoły podstawowej. Funkcjonariusze poruszyli takie aspekty jak: bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły, bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym, prawidłowe zachowanie się na przejściach dla pieszych oraz podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe.

            Nasi uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali dużo pytań oraz sami dzielili się posiadaną wiedzą. Naszym gościom serdecznie dziękujemy za przybycie oraz słodkie upominki. 

        • Światło pamięci dla ofiar II wojny światowej
          • Światło pamięci dla ofiar II wojny światowej

          •  

            Pamiętając o obchodach osiemdziesiątej rocznicy wybuchu II wojny światowej uczniowie naszej szkoły oddali cześć pomordowanym Polakom, mieszkańcom okolicznych ziem, uczestnicząc w żywej lekcji historii. 

            Wczesnego wrześniowego poranka uczniowie siódmej klasy wraz z opiekunem Panem Konradem Morawskim wyruszyli do wsi Dąbrowa, aby tam poznać historię mordów dokonanych w sierpniu 1944 roku przez Ukraińską Powstańczą Armię na mieszkańcach nieistniejącej już dziś wsi Kornagi. Uczniowie zapalili światło pamięci przy tablicy upamiętniającej zamordowanych Polaków w Kościele w Dąbrowie, a także udali się na cmentarz w Dąbrowie, miejsce spoczynku ofiar mordu. Następnie uczniowie wyruszyli do Kościoła w Wólce Krowickiej, aby tam w podobny sposób upamiętnić ofiary II wojny światowej, szczególnie osoby zamordowane przez Ukraińską Powstańczą Armię. Miejscem upamiętnienia były tablice zlokalizowane wewnątrz Kościoła. 

            Uczniowie oddając cześć pamięci o zamordowanych Polakach z dumą celebrowali polskie symbole narodowe, a dodatkowej wymowy tej lekcji historii dodała warta honorowa, którą pełnili nasi młodzi harcerze – potomkowie pomordowanych. Światło pamięci w połączeniu z przypomnieniem faktów na temat wspomnianych mordów bez wątpienia utrwali w naszych uczniach pamięć o okrucieństwach II wojny światowej, a także wyposaży ich w refleksyjność potrzebną do stawiania odważnych kroków w kolejnych latach dojrzewania.

            Tak jak głosi jedno z haseł na tablicy upamiętniającej pomordowanych Polaków: „Nikt z nas nie żyje dla siebie i nikt z nas nie umiera dla siebie”, tak pamięć o polskiej sprawie w czasie II wojny światowej winna być odpowiedzialnością całego narodu. 

            ZSP Lisie Jamy

        • Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020
          • Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020

          • „Jeśli chcesz poznać, jak piękny jest świat, otwartą głowę i oczy miej bystre, weź w rękę książkę i bądź z nią za pan brat” - to myśl przewodnia montażu słowno-muzycznego, który uczniowie klasy V pod kierunkiem wychowawcy, p. Katarzyny Szutka, zaprezentowali 2 września podczas uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego 2019-2020. Było nam bardzo miło gościć, licznie przybyłych w tym dniu do naszej szkoły, rodziców oraz zaproszonych gości: księdza proboszcza Jana Słotwińskiego, radnych gminy Lubaczów: Panią Zofię Huk, Pana Wiesława Smolińca, Pana Andrzeja Mindziaka oraz sołtysów: Panią Marię Sopel i Pana Wojciecha Szczybyło. Wypowiedziane słowa, wyrecytowane wiersze i zaśpiewane piosenki wywołały u wszystkich wspomnienia o błogim czasie wakacyjnych uciech i wprowadziły w nastrój szkolnych obowiązków.  Podczas akademii przypomniane zostały także smutne wydarzenia z historii Polski z 1 września 1939 roku. Cała społeczność szkolna oddała cześć wszystkim,  którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby obecne pokolenie mogło bawić się, wypoczywać i uczyć bez obaw o własne bezpieczeństwo. Wdzięczni za ofiarność naszych przodków powinniśmy wykorzystać każdy dzień, każdą chwilę i godnie wypełniać swoje obowiązki tu i teraz. Pani Dyrektor Jolanta Włoch w swoim wystąpieniu życzyła wszystkim dobrej współpracy w nowym roku szkolnym, a nauczycielom i uczniom wielu sukcesów oraz wysokich wyników. Uczniów zachęcała, by pamiętali, że to jakimi będą ludźmi w przyszłości i jakie zawody będą wykonywać, kształtuje się każdego dnia od najmłodszych lat nauki w szkole.