• I Międzyszkolny konkurs "Piękno i bogactwo dawnych polskich Kresów Wschodnich""
          • I Międzyszkolny konkurs "Piękno i bogactwo dawnych polskich Kresów Wschodnich""

          • 28 lutego 2023r. dwóch uczniów naszej szkoły wzięło udział w I międzyszkolnym konkursie "Piękno i bogactwo dawnych polskich Kresów Wschodnich". Zakres konkursu obejmował wiadomości dotyczące dawnych polskich Kresów Wschodnich. Konkurs był poprzedzony wykładem p. Barbary Łuczkowskiej na temat wybitnych Polaków na Kresach Wschodnich.

            Nasz uczeń - Oskar Martyniak z klasy szóstej zajął III miejsce w tym konkursie, a Filip Midura - uczeń klasy siódmej otrzymał dyplom za udział. Opiekę nad uczniami sprawowała p. A. Bielecka-Krasulak.

        • Biwak zuchowy w Lisich Jamach
          • Biwak zuchowy w Lisich Jamach

          • W dniach 24-25 lutego 2023r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisich Jamach został zorganizowany biwak zuchowy przez Komendę Hufca ZHP Lubaczów. Komendantką biwaku była druhna pwd. Małgorzata Burda. W biwaku uczestniczyło dziewięć gromad zuchowych z powiatu lubaczowskiego, 145 zuchów oraz kadra. Zuchy uczestniczyły w grach i zabawach przygotowanych przez druhnę Aleksandrę Staromiejską, druhnę pwd. Julię Zegarlicką, druhnę Mariolę Sokół oraz komendantkę hm. Annę Hawrylak.

            W drugim dniu biwaku zuchy uczestniczyły w II Powiatowym Przeglądzie Teatrów Zuchowych "Witajcie w naszej bajce....". Wszystkie gromady otrzymały dyplomy uczestnictwa w przeglądzie oraz słodkości. Serdecznie dziękuję Dyrekcji Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lisich Jamach za udostępnienie budynku szkoły i przedszkola oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Lisich Jamach za możliwość przeprowadzenia przeglądu teatrzyków.

            Komendantka Hufca ZHP w Lubaczowie hm. Anna Hawrylak, pwd. Małgorzata Burda

        • Program edukacyjny "Od grosika do złotówki" w klasie II
          • Program edukacyjny "Od grosika do złotówki" w klasie II

          • Celem dzisiejszych naszych zajęć realizujących program „Od grosika do złotówki” było usystematyzowanie i utrwalenie wiedzy zdobytej na planecie Portfelik. Zajęcia rozpoczęliśmy od przypomnienia sobie tytułowej piosenki naszego programu. Przy jej dźwiękach uczniowie poruszali się po sali w dowolnych kierunkach naśladując start rakiety. Następnie uczniowie wymieniali swoje poglądy na temat sposobów zarabiania pieniędzy i sposobów ich bezpiecznego przechowywania. Doszli również do wniosku, że obecnie nie musimy płacić monetami i banknotami a zastępuje je karta płatnicza.

            Następnie dzieci zapoznały się z rodzajami kart płatniczych oraz ich budową. Korzystając z materiałów pomocniczych poznały co zawiera awers, a co rewers karty. Z kolei dzieci zastanowiły się jak można „napełnić” portfelik pieniędzmi i przedstawiły swoje pomysły. Najciekawsze zapisały w „Dzienniku podróży”. Aby zarobione pieniążki były bezpieczne uczniowie wykonali portfeliki z papieru wg instrukcji lub własnego pomysłu. Wyszły świetne! Następnie uczniowie liczyli pieniążki wykonując zadania matematyczne. Przypomnieli sobie numery telefonów alarmowych oraz zasady korzystania z nich. Podsumowaniem zajęć było przyklejenie do „Parasola bezpieczeństwa” naklejki z hasłem „Dziękujemy tym, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo” oraz umieszczenie znaczka, który stanowi ślad pobytu na planecie Portfelik. Dzieci zostały również zachęcone do rozmowy z rodzicami o tym, w jaki sposób możemy bezpiecznie korzystać z karty płatniczej. Następną planetę, którą odwiedzimy będzie Skarbonka. Zapraszamy!

            Tekst: M. Szczybyło

        • Podium dla dziewcząt w piłce ręcznej
          • Podium dla dziewcząt w piłce ręcznej

          • W sobotę, 25 lutego 2023 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wielkich Oczach obyły się Powiatowe Zawody w Piłce Ręcznej Dziewcząt klas IV-VI szkół podstawowych z powiatu lubaczowskiego. W turnieju uczestniczyło sześć drużyn. Nasza drużyna w składzie: Emilia Fedor, Maja Ilnicka, Anna Szołtysek, Kinga Kapel, Klaudia Hanus, Maja Furgała, Julia Majdan, Hanna Buczko, Jagoda Tasior i Emilia Misztal zdobyła tytuł II-go Wicemistrza Powiatu - III miejsce .

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

        • Warsztaty z trenerem w ramach projektu "Dostępna szkoła"
          • Warsztaty z trenerem w ramach projektu "Dostępna szkoła"

          • 23 lutego cała społeczność szkolna wzięła udział w warsztatach dotyczących symulacji - możliwości doświadczenia sytuacji związanych z funkcjonowaniem osób z niepełnosprawnościami. Warsztaty odbywały się w ramach projektu "Dostępna szkoła". Każdy z uczestników miał okazję odczuć, z jakimi problemami borykają się osoby poruszające się na wózku inwalidzkim, osoby z różnymi dysfunkcjami wzroku i słuchu czy zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Dzięki temu przeżyciu uczniowie, pracownicy szkoły i rodzice mogli wejść w skórę osoby z niepełnosprawnością i doświadczyć barier, które ona napotyka.

            Koordynatorzy: Beata Kacprzak i Elżbieta Kaciuba

        • Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją
          • Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją

          • 23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Święto to obchodzone jest po to,aby przypomnieć nam jak ważna jest walka o zdrowie psychiczne. DEPRESJA to CHOROBA, a chorobę się leczy. Leczenie depresji to skuteczna psychoterapia, farmakoterapia, wsparcie rodziny i najbliższych. Nie lekceważ objawów jeśli u Ciebie występują. Powiedz o nich rodzinie, przyjacielowi, wychowawcy. Zgłoś się do psychologa, pedagoga szkolnego.

            Jeśli nie jesteś gotowy by o tym rozmawiać z kimś bliskim, skorzystaj z pomocy telefonicznej bądź on-line. Depresja jest ślepa. Nie nawiązuje kontaktu, nie dostrzega możliwości pomocy. „Weź się w garść”, mówią bliscy… To tak jakby człowiekowi bez nóg powiedzieć: „Pobiegaj sobie”….. B. Pietkiewicz

            Pedagog szkolny

        • Dzień Języka Ojczystego z Aleksandrem Fredrą
          • Dzień Języka Ojczystego z Aleksandrem Fredrą

          • 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W tym roku nasze szkolne świętowanie przeżywaliśmy z Aleksandrem Fredrą – Patronem Roku 2023. Uczniowie z najmłodszych klas uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych, podczas których świetnie się bawili oraz poznali pouczającą bajkę o dwóch sąsiadach pt. ,, Paweł i Gaweł”. Ich starsi koledzy z klas IV- VI sprawdzili swoje umiejętności ortograficzne z języka polskiego, pisząc ,,Biegające dyktando”.

            Natomiast uczniowie z klasy VII i VIII wzięli udział w teleturnieju ,,Jeden z siedmiu”, odpowiadając na pytania o ,,Zemście” Aleksandra Fredry. Zwycięzcą konkursu został Adam Kopciuch. Opiekę nad przebiegiem obchodów tego ważnego święta dla Polaków sprawowały panie uczące języka ojczystego w naszej szkole: p. Marta Polak i p. Marta Lis.

            Tekst: M. Lis

            Obraz w nagłóku pochodzie ze strony: https://www.printoteka.pl

        • Obchody Dnia Myśli Braterskiej
          • Obchody Dnia Myśli Braterskiej

          • W Dniu Myśli Braterskiej w naszej szkole zawisły kartki z cytatami Roberta Baden-Powell’a - twórcy skautingu. Dzisiejszy dzień jest dniem jego urodzin, a dla harcerzy najważniejszym świętem przyjaźni. W Polsce podczas tego dnia wielu harcerzy spędza dzień w mundurze przychodząc w nim do szkoły, pracy  - będąc dumnym z bycia częścią światowego ruchu.

            Dzień Myśli Braterskiej uświadamia skautom na całym świecie, jak jest ich wielu i że wszyscy są dla siebie braćmi niezależnie od koloru skóry, narodowości, czy wieku. W ten dzień harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia, przesyłają kartki, organizują różne gry terenowe lub spotykają się przy ognisku. Dla niektórych środowisk harcerskich Dzień Myśli Braterskiej jest okazją do zbiórki pieniędzy, często na cel charytatywny.

            Robert Stephenson Smyth Baden-Powell, Lord Baden-Powell był brytyjskim wojskowym, generałem porucznikiem i pisarzem ale przede wszystkim twórcą i założyciel skautingu. Urodził się 22 lutego 1857 roku w Londynie a zmarł 8 stycznia 1941 roku w Nyeri w Kenii.

            Pomysłodawcą akcji była druhna Kinga Kornaga. Czuwaj!

            Tekst: T. Głaz

            Informacje zawarte w tekście oraz obraz w nagłówku pochodzą ze strony: https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Baden-Powellhttps://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Baden-Powell

        • Bliskie spotkanie z Mikołajem Kopernikiem....
          • Bliskie spotkanie z Mikołajem Kopernikiem....

          • 21 lutego br. klasa pierwsza wraz z wychowawczynią p. M. Folwarską wzięła udział w zajęciach bibliotecznych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lisich Jamach, które prowadziła p. Maria Smoliniec. Celem zajęć było przybliżenie dzieciom postaci Mikołaja Kopernika, który został ustanowiony patronem roku 2023.  W tym roku, w dniu 19. lutego (Dniu Nauki Polskiej) przypadła 550. rocznica Jego urodzin.

            Odkrycia  Mikołaja Kopernika  wywarły ogromny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Kopernik urodził się w 1473 roku w Toruniu, zmarł 70 lat później w roku 1543. Był astronomem, matematykiem, ekonomistą, lekarzem oraz kanonikiem czyli wszechstronnie wykształconym człowiekiem renesansu.  W swoim największym dziele "O obrotach sfer niebieskich" zawarł podstawy heliocentrycznej teorii budowy świata (słońce jako centrum). Niestety, jego geniusz nie został doceniony przez wyznawców teorii geocentrycznej. W średniowieczu wiedza na temat Ziemi, Słońca, Księżyca i planet była bardzo ograniczona. Uważano powszechnie, że w centrum świata znajduje się nieruchoma Ziemia, wokół której krążą Słońce, Księżyc i inne planety. Dzieło Kopernika zostało umieszczone na "CZARNEJ LIŚCIE" i zgodnie z obawami astronoma, kościół na długie lata zabronił rozpowszechniania odkrycia Kopernika. Po śmierci najsłynniejszego, polskiego astronoma ludzie na całym świecie zaczęli mówić, iż Kopernik "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię".

            Tekst: K. Trojak i T. Głaz

            W tekście zostały wykorzystane materiały ze strony: https://zpe.gov.pl/a/mikolaj-kopernik---czlowiek-renesansu/D11Ft5XjJhttps://zpe.gov.pl/a/mikolaj-kopernik---czlowiek-renesansu/D11Ft5XjJ

            Obraz w nagłówku pochodzi ze strony: https://pl.wikipedia.org/wiki/Astronom_Kopernik,_czyli_rozmowa_z_Bogiem

        • Powiatowe Zawody w Piłce Ręcznej
          • Powiatowe Zawody w Piłce Ręcznej

          • W sobotę, 18 lutego 2023 roku w ZSP w Wielkich Oczach odbyły się Powiatowe Zawody w Piłce Ręcznej. W rozgrywkach wzięło udział siedem drużyn. Nasza drużyna w składzie: Kacper Sęga, Tymoteusz Pamuła, Jakub Kornaga, Kacper Głuch, Jakub Skalik, Patryk Kulczycki, Szymon Szutka, Adam Kopciuch, Szymon Rawski, Wiktor Sęga i Karol Smoliniec uplasowała się na V miejscu. Gratulacje!!!

        • Zbiórka odblasków - harcerze dla Ukrainy
          • Zbiórka odblasków - harcerze dla Ukrainy

          • 17 Drużyna Harcerska z Lisich Jam wraz z druhną Kingą Kornagą organizuje zbiórkę odblasków dla naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Jeśli macie w domu odblaski (opaski, breloczki, kamizelki), których nie używacie - przynieście je i wrzućcie do pudełka przy tablicy Samorządu Uczniowskiego. Wszystkie zebrane odblaski zostaną przekazane mieszkańcom Ukrainy, którzy borykają się z brakami dostawy prądu, co utrudnia im poruszanie się po zmroku. 

            Na Ukrainie Wasze odblaski mogą uratować komuś życie. Akcja trwa do 28 lutego 2023. Przyłączcie się i pomóżcie harcerzom w zbiórce.

            Tekst: K. Kornaga

        • Spotkanie z trenerem w ramach projektu "Dostępna Szkoła"
          • Spotkanie z trenerem w ramach projektu "Dostępna Szkoła"

          • Zapraszamy uczniów, rodziców i pracowników szkoły do udziału w spotkaniu z trenerem 23 lutego [czwartek] w ramach projektu "Dostępna Szkoła". Temat spotkania: "Symulacje - możliwość doświadczenia sytuacji związanych z funkcjonowaniem osób z niepełnosprawnościami" (symulacja poruszania się wózku inwalidzkim, kulach, symulacja niewidzenia).

            09:30 - 13:30 spotkanie z trenerem dla uczniów (grupa 0, klasy I-VIII)  

            14:30 spotkanie z trenerem dla pracowników szkoły

            15:30 spotkanie z treneremn dla chętnych rodziców

             

             

            Obraz w nagłóku pochodzi ze strony: https://www.dostepnaszkola.info/https://www.dostepnaszkola.info/

        • Projekt edukacyjny "Od grosika do złotówki" w klasie II
          • Projekt edukacyjny "Od grosika do złotówki" w klasie II

          • Na kolejnych zajęciach realizujących program „Od grosika do złotówki” wybraliśmy się  w długą podróż naszą rakietą i wylądowaliśmy na planecie Portfelik. Tradycyjnie powitaliśmy nową planetę piosenką. Czekało nas tu wiele ciekawych zadań i przygód. Na planecie Portfelik uczniowie w formie zabawowej przypomnieli różne zawody, ich znaczenie dla innych, pisownię wyrazów w nazwach zawodów oraz stwierdzili, że nie każda praca przyczynia się bezpośrednio do wytwarzania produktów.

            Następnie porozmawialiśmy o zachowaniu się w sytuacjach niebezpiecznych i dzieci przypomniały alarmowe numery telefonów. W formie zabawy dzieci uczyły się jak zawiadamiać odpowiednie służby o  zdarzeniu lub wypadku. Poznały również krótko historię telefonu. Z kolei uczniowie  wypowiadali się jak pomagają bliskim i zauważyli, że nie każda praca jest pracą zarobkową, ale za niektóre prace mogą otrzymać drobną zapłatę.  Przedstawili również swoje pomysły na zagospodarowanie drobnych kwot.  Z wypowiedzi uczniów wynikało, że odkładają je do portfelika, czy skarbonki. Następnie dzieci samodzielnie rozwiązywały zadania matematyczne w „Dzienniku podroży” i weryfikowały poprawność rozwiązań. Aby utrwalić zdobytą wiedzę uczniowie wspólnie rozwiązywali wykreślankę i krzyżówkę, a następnie rozmawiali o znaczeniu niektórych powiedzeń dotyczących pieniędzy. Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały naklejkę, która zachęca do porozmawiania z rodzicami w domu o tym, jak można zarabiać pieniądze. Na następnych zajęciach zapraszamy do podróży po  planecie Portfelik.

            Tekst: M. Szczybyło

        • Konkurs Plastyczny ''Kartka Walentynkowa''
          • Konkurs Plastyczny ''Kartka Walentynkowa''

          • 14 lutego 2023 r. w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie odbyło się ogłoszenie wyników konkursu plastycznego "Kartka Walentynkowa". Celem konkursu jest popularyzacja plastycznej twórczości dzieci i młodzieży oraz zachęcenie do pięknego wyrażania przyjaźni i sympatii w języku polskim z okazji Dnia Św Walentego. Nasi uczniowie bardzo chętnie wzięli w nim udział i zajęli wysokie miejsca w swoich kategoriach.
            Klasy I - IV

            I miejsce - Michał Kurasiński,

            III miejsce - Nikodem Kurasiński,

            Klasy V - VIII

            I miejsce - Patryk Kulczycki,

            II miejsce - Natalia Buczko, Aleksandra Pamuła,

            Wyróżnienia: Filip Florek, Fabian Antosz, Wiktor Sęga.

            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Zapraszamy do galerii zdjęć.

            Tekst: A. Bielecka-Krasulak

        • „Dawnych wspomnień czar”
          • „Dawnych wspomnień czar”

          • Babcia i Dziadek to dla wszystkich wnuków niezwykle ważne osoby. I choć styczeń już za nami (byliśmy na zimowym odpoczynku…) na spotkanie z Babciami i Dziadkami wybraliśmy piękną datę - 14 lutego czyli Walentynki! Uroczystość rozpoczęła dyrektor p. Jolanta Włoch, która przywitała przybyłych gości, przypomniała o roli dziadków w wychowanie wnuków oraz złożyła przybyłym najserdeczniejsze życzenia.

            Następnie uczniowie klas I-III pod kierunkiem swoich wychowawców zaprezentowali piękną część artystyczną, w trakcie której wzruszeni widzowie z łezką w oku oddali się wspomnieniom z lat dzieciństwa i młodości, w rytmie dawnych przebojów tj. „Konik na biegunach”, „Dwudziestolatki”, „Jedziemy autostopem”, „Za każdy uśmiech twój”…  Mali artyści z przejęciem recytowali wiersze i  śpiewali piosenki zarówno humorystyczne jak i mówiące o miłości i wdzięczności. Na zakończenie dzieci tradycyjnie zaśpiewały „Sto lat”, wręczyły Babciom i Dziadkom Walentynki. Rodzice, już tradycyjnie, zaangażowali się w uroczystość i przygotowali dla gości słodki poczęstunek. Wspaniała atmosfera panująca podczas spotkania była niewątpliwie okazją do umocnienia więzi rodzinnej i dowodem na to, że „miłość niejedno ma imię”.


            Organizatorzy spotkania -  M. Folwarska, E. Kania-Sojka, M. Szczybyło

        • Gminny projekt „KEY to EU Solidarność – klucz do rozwiązywania problemów społecznych i wspierania ewolucji Europy w przyszłości”.
          • Gminny projekt „KEY to EU Solidarność – klucz do rozwiązywania problemów społecznych i wspierania ewolucji Europy w przyszłości”.

          • Od września 2022r. w naszej szkole, podobnie jak w pozostałych szkołach Gminy Lubaczów, realizowany jest międzyszkolny program będący kontynuacją gminnego projektu „KEY to EU Solidarność – klucz do rozwiązywania problemów społecznych i wspierania ewolucji Europy w przyszłości”. Celem tego programu jest poszerzenie wiedzy uczniów klas 7-8 na temat Unii Europejskiej, zasad funkcjonowania poszczególnych instytucji unijnych oraz podniesienie umiejętności językowych uczniów.

            W pierwszym etapie realizacji programu uczniowie pod opieką nauczycieli języka angielskiego omawiali szczegółowo strukturę i zadania przydzielonej im instytucji UE. W efekcie tych prac powstały prezentacje multimedialne, plakaty oraz polsko-angielskie słowniczki kluczowych zwrotów i wyrażeń. Szkolne koordynatorki projektu przekazały sobie opracowane z uczniami materiały a kolejnym etapem będzie ich analizowanie i przygotowanie do gminnego konkursu wiedzy o Unii Europejskiej.

            Tekst: Katarzyna Szutka

        • Rozmowy o przyszłości Gminy Lubaczów
          • Rozmowy o przyszłości Gminy Lubaczów

          • 9 lutego 2023r. w Domu Kultury w Załużu odbyło się spotkanie, na którym dyskutowano o przyszłości Gminy Lubaczów. W debacie uczestniczyli Wiesław Kapel - Wójt Gminy Lubaczów, Agnieszka Czyrny - wiceprzewodnicząca Rady Gminy Lubaczów oraz członkini organizacji społecznych działających na terenie Gminy, m.in. Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Tomasz Hawrylak - właściciel firmy Instal Center i Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Lubaczowskie Forum Biznesu.

            Poprowadził ją Adam Poręba - Wiceprezes Zarządu Fundacji Misji Obywatelskiej. Obecni byli także Państwo Dyrektorzy, nauczyciele i przedstawiciele młodzieży ze wszystkich szkół w Gminie Lubaczów Reprezentanci naszej szkoły: Adrian Misztal, Szymon Krygowski i Tomasz Adamów przedstawili zebranym pomysły na rozwój Ziemi Lubaczowskiej, wypracowane podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie, pod opieką p. Marty Lis. Przedstawiona wizja rozwoju naszej Gminy spotkała się z wieloma głosami aprobaty.

            Tekst: M. Lis

        • Nowy Sukces w Piłce Ręcznej
          • Nowy Sukces w Piłce Ręcznej

          • W sobotę  4 lutego 2023 roku w Zespole Szkół w Lubaczowie odbył się Turniej Piłki Ręcznej chłopców klas VII-VIII o Mistrzostwo Powiatu Lubaczowskiego. W turnieju wzięło udział 7 drużyn. Nasza drużyna w składzie: Damian Furgała Paweł Sęga Szymon Sowa Miłosz Głuszyk Tomasz Adamów Kacper Kubiszyn Szymon Krygowski Adrian Misztal Wojciech Naróg Adam Bębnik zajęła III miejsce Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!