• ,,Warszawa da się lubić” – trzydniowa wycieczka do stolicy
          • ,,Warszawa da się lubić” – trzydniowa wycieczka do stolicy

          •           W dniach 24-26 listopada uczniowie z klasy VII i VIII uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Warszawy. W pierwszym dniu  na trasie Poczuj się jak VIP poznawali Stadion Narodowy. Kolejnym punktem programu była wizyta w pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Następnie udali się do Świątyni Opatrzności Bożej i zapoznali się z multimedialną wystawą Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego. W drodze do hotelu Portos, podziwiali oświetloną Warszawę – nowoczesne oblicze miasta.  W programie  drugiego dnia wycieczki były: Muzeum Powstania Warszawskiego, Powązki, Łazienki Królewskie oraz Centrum Nauki Kopernik. Wyjątkowo łaskawa dla zwiedzających była pogoda, gdyż mimo rześkiego powietrza, świeciło piękne słońce.

                    W piątek podczas zwiedzania z przewodnikiem uczniowie zobaczyli Grób Nieznanego Żołnierza, Krakowskie Przedmieście, Pałac Prezydencki, Stare Miasto, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca, Rynek, Syrenkę Warszawską, Katedrę św. Jana Chrzciciela. Zwiedzali także odbudowany Zamek Królewski.

                   Na Powązkach uczniowie odwiedzili grób prof. Franciszka Misztala. Mogiła Patrona Gimnazjum została dokładnie wysprzątana, a następnie w chwili ciszy i modlitwy reprezentacja Samorządu Uczniowskiego złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze w imieniu całej społeczności szkolnej. Uczestnicy wycieczki gościli także kampusie głównym Politechniki Warszawskiej. Tam zobaczyli gmachy oraz sale, w których wykładał Profesor, a także wzięli udział  w krótkim wykładzie Pana Wojciecha Frączka na temat prac nad nową maszyną bezzałogową, nad którą pracują studenci. Spotkanie odbyło się w sympatyczne i przyjacielskiej atmosferze.

                      Wyjazd najstarszych uczniów z naszej szkoły odbył się dzięki dofinansowaniu z MEiN, w ramach programu ,,Poznaj Polskę”. Przez długie i bardzo bogate programowo dni pobytu w Warszawie, uczniowie poznali nowoczesne oblicze miasta, jego piękną i  tragiczną historię. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń, bezpiecznie wrócili do domu. Opiekę nad 37- osobową grupą sprawowali nauczyciele: Marta Polak, Marta Lis, Kinga Kornaga oraz Jan Kudyba.

            Tekst: Marta Lis

        • Spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko
          • Spotkanie autorskie z Kazimierzem Szymeczko

          •  24 listopada uczniowie z klasy czwartej i piątej Szkoły Podstawowej w Lisich Jamach uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarzem Panem Kazimierzem Szymeczko.  K. Szymeczko to postać wybitna - pisarz, polonista, bibliotekarz ale przede wszystkim autor książek dla dzieci i młodzieży. Zadebiutował w roku 1996 tekstem popularnonaukowym pt."O Wilku mowa...obronna". Od tamtego czasu stworzył i napisał wiele pięknych utworów.

            Spotkanie odbyło się w przyjemnej atmosferze w bibliotece szkolnej. Uczniowie uczestniczący w tym wydarzeniu zadawali dużo pytań, wykazując zainteresowanie pouczającym światem literatury. Na koniec spotkania Pan Kazimierz Szymeczko wpisywał dedykacje do książek, które mogła nabyć społeczność szkolna.

            Tekst: Beata Kacprzak/TamaraGłaz

        • Talenty Powiatu Lubaczowskiego już rozdane!
          • Talenty Powiatu Lubaczowskiego już rozdane!

          • 22 listopada br. w Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczysta gala podsumowująca XII edycję Talentów Powiatu Lubaczowskiego. Nasza szkoła znalazła się w gronie ośmiu szkół wyróżnionych tytułem „Szkoła rozwijająca talenty”, a Pani Agnieszka Bielecka - Krasulak uzyskała tytuł "Mecenasa talentu". Nasi uczniowie otrzymali następujące wyróżnienia:

            Oliwier Czarniecki: brązowy talent - naukowiec, brązowy talent- artysta, brązowy talent- społecznik

            Tymoteusz Pamuła: brązowy talent - naukowiec, srebrny talent- artysta, brązowy talent - społecznik

            Kacper Sęga: brązowy talent - sportowiec, srebrny talent- naukowiec, brązowy talent- artysta, brązowy talent - społecznik

            Julia Tworko: brązowy talent - sportowiec, brązowy talent - naukowiec, brązowy talent- artysta, brązowy talent - społecznik

            Dawid Burda: brązowy talent- społecznik, srebrny talent- artysta

            Jakub Kornaga: brązowy talent - sportowiec, brązowy talent- artysta, brązowy talent - społecznik

            Maja Ilnicka: srebrny talent - artysta, srebrny talent- naukowiec

            Kornelia Nicpoń: srebrny talent - artysta, srebrny- naukowiec

            Oskar Martyniak: brązowy talent- artysta, brązowy talent - społecznik

            Łukasz Kornaga: brązowy talent - artysta, brązowy talent - społecznik

            Karolina Turczanik: brązowy talent - artysta, srebrny talent - naukowiec

            Paulina Tasior: brązowy talent - artysta, brązowy talent - społecznik

            Paweł Sęga: brązowy talent- artysta, brązowy talent- społecznik

            Wiktor Sęga: srebrny talent - artysta, brązowy talent - społecznik

            Aleksandra Pamuła: brązowy talent - naukowiec, brązowy talent - artysta, brązowy talent- społecznik

            Jakub Baran: srebrny talent - sportowiec, srebrny talent - naukowiec, brązowy talent - społecznik

            Patrycja Maszlanka: złoty talent - sportowiec

            Wiktoria Chlastawa: brązowy talent - artysta, srebrny talent- sportowiec

            Klaudia Burda: brązowy talent- artysta, brązowy talent- naukowiec, brązowy talent - społecznik

            Nikola Huk: brązowy talent- artysta, brązowy talent- naukowiec, srebrny talent - sportowiec

            Martyna Janczura: srebrny talent- artysta, srebrny talent- sportowiec, srebrny talent- społecznik, brązowy talent- naukowiec.

            Gratulujemy!!

             

            Tekst: Beata Kacprzak

        • Szlachetna Paczka
          • Szlachetna Paczka

          • Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka” - projektu realizowanego przez Stowarzyszenie WIOSNA. 

            Wybraliśmy już rodzinę i znamy jej potrzeby (informacje szczegółowe zamieszczone są na gazetce Samorządu Uczniowskiego).

            Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i pracowników szkoły do wspólnego przygotowania paczki!!!

            Zachęcajmy też WSZYSTKICH, by na miarę swoich możliwości pomogli w zebraniu potrzebnych produktów.

            Pamiętajcie, że w każdym z nas tkwi moc czynienia dobra i na każdego i każdą z Was liczymy !!!♥️♥️

            Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza

        • STOP PRZEMOCY !
          • STOP PRZEMOCY !

          • 19 listopada jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci i Młodzieży.

            W naszej szkole i w naszym przedszkolu był obecny kolor pomarańczowy. Przedstawiciele uczniów ofiarowali społeczności szkolnej pomarańczowe wstążki – symbol akcji. Informowali również o celach akcji i jej znaczeniu dla młodych ludzi. Pomarańczowy jest kolorem ostrzegawczym, a prowadzone w ramach kampanii działania mają właśnie ostrzegać, czyli zwracać uwagę. Wokół obchodów tego dnia nasi uczniowie na lekcji plastyki wykonali również plakaty na temat „STOP agresji i przemocy”, które zostały wyeksponowane w holu szkoły. 

            Serdecznie dziękuję Wszystkim za zaangażowanie w kampanię.

            PAMIĘTAJ‼️‼️

            PRZEMOC SAMA SIĘ NIE SKOŃCZY

            NIC NIE USPRAWIEDLIWIA PRZEMOCY‼️‼️

            ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC DO SPECJALISTY‼️‼️

             

            Koordynator akcji: Beata Kacprzak

        • Prelekcje pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
          • Prelekcje pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej

          • Dzień 17 listopada obfitował w ciekawe prelekcje przeprowadzone przez pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaczowie. Pani Pedagog Marzena Witkoś rozmawiała z uczniami o tym jak zaplanować dzień, aby nauka stała się efektywna. Natomiast w związku z tym, że w bieżącym tygodniu trwa kampania przeciwko przemocy to Pani Pedagog Alicja Hyra opowiedziała o zagrożeniach związanych z Internetem, przede wszystkim o czasie spędzanym w social mediach, cyberstalkingu i cyberprzemocy. Tymczasem Pani Pedagog Sylwia Galimska skupiła się na trudnych emocjach, koncentrując się wokół aktualnych pytań "Jak radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami?" oraz "Jak reagować na niewłaściwe zachowania innych?".

            Dziękujemy za pouczające i ciekawie przeprowadzone zajęcia.

            Tekst: Beata Kacprzak

        • Spotkanie autorskie z Magdaleną Mosiężną-Grata
          • Spotkanie autorskie z Magdaleną Mosiężną-Grata

          • W piątek, 22 października 2021, w szkolnej bibliotece miało miejsce spotkanie autorskie z absolwentką naszej szkoły Magdaleną Mosiężną – Gratą.  W pierwszej części odbyły się warsztaty pisarskie dla uczniów naszej szkoły. Zostały odczytane także fragmenty powieści „Maryla i Debora”  oraz „Cień Debory”. Natomiast druga część przeznaczona była dla nauczycieli, pracowników szkoły oraz miłośników literatury. Wykazali się oni dużym zaangażowaniem podczas rozmowy z pisarką. Panie – Janina Łepcio, Marta Lis oraz Marta Polak -  przeprowadziły wywiad z pisarką, odczytały również wybrane fragmenty powieści autorki. Zakup książek z autografem Magdaleny Mosiężnej zakończył to interesujące spotkanie. 

        • KURATORSKA KAMPANIA PRZECIW PRZEMOCY
          • KURATORSKA KAMPANIA PRZECIW PRZEMOCY

          • 16 listopada w naszej szkole odbylo się spotkanie klas VII i VIII z Panią Bogusławą Broź-Kiczuła - kuratorem zawodowym z Sądu Rejonowego w Lubaczowie. Podczas zajęć uczniowie zostali zapoznani z definicją przemocy, rozmawiali o jej rodzajach oraz o tym, jakie skutki niesie ze sobą przemoc. Spotkanie odbyło się w ramach KURATORSKIEJ KAMPANII PRZECIW PRZEMOCY.

            Serdecznie dziękujemy Naszemu gościowi za przybycie.

             

            Tekst: Beata Kacprzak

        • #SzkołaDoHymnu
          • #SzkołaDoHymnu

          • 10 listopada 2021r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna, dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie przystąpili do akcji MEiN #SzkołaDoHymnu.

            Po odśpiewaniu hymnu wszyscy wysłuchali montażu słowno-muzycznego w którym uczniowie kl. VII zaprezentowali najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły  odzyskania Niepodległości. Dzień 11 listopada jest polskim świętem narodowym, ale zanim nadszedł nasz kraj znajdował się 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim. Zaborcy próbowali wykorzenić u Polaków ich kulturę, język i  religię. Jednak dzięki patriotycznej postawie naszych pradziadków najcenniejsze wartości zostały ocalone.

            Akademia została przygotowana pod kierunkiem p. K. Szutki i p. A. Bieleckiej-Krasulak,  nad prawidłowym przebiegiem audycji czuwał p. Dyrektor J. Kudyba.

             

        • Spotkanie z pracownikiem Banku Spółdzielczego w Lubaczowie
          • Spotkanie z pracownikiem Banku Spółdzielczego w Lubaczowie

          • W poniedziałek, 8 listopada, uczniowie klas I-VI korzystający z zajęć świetlicowych uczestniczyli w spotkaniu z Panią Anną Cencora, pracownikiem Banku Spółdzielczego w Lubaczowie, która poprowadziła dla naszych uczniów zajęcia na temat historii pieniądza. Inicjatorkami spotkania zorganizowanego w ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości były panie: Katarzyna Szutka i Kinga Kornaga.

                        Pani Anna Cencora przedstawiła pokrótce historię form płatności od wymiany towaru za towar do pieniądza elektronicznego.  Mając na uwadze istotę budowania świadomości ekonomicznej wśród dzieci od najmłodszych lat, Pani Cencora opowiedziała także o planowaniu budżetu domowego, wydatkach i płatnościach w Internecie oraz o bezpiecznym korzystaniu z elektronicznych usług bankowych. Podsumowanie zajęć miało formę quizu i gry „Milionerzy”, co bardzo spodobało się uczniom.

                        Serdecznie dziękujemy Pani Annie Cencora za przyjęcie zaproszenia do naszej szkoły i wsparcie nas w edukacji ekonomicznej naszych uczniów. Uczniom zaś dziękujemy za aktywny udział w zajęciach i uważne wysłuchanie prelekcji naszego gościa.

             

        • Akcja "Wrzuć cebulkę" zakończona powodzeniem!
          • Akcja "Wrzuć cebulkę" zakończona powodzeniem!

          • W ramach szkolnej akcji ekologicznej „Wrzuć cebulkę” zebrano 531 cebulek kwiatów kwitnących wiosną, w tym: 190 cebulek tulipanów, 39 krokusów, 128 narcyzów, 85 szafirków, 20 hiacyntów, 10 śnieżyczek, 43 główki ozdobnego czosnku, 16 kamasji oraz kilkanaście sztuk mieczyków. Cebulki zostały posadzone w Centrum Edukacji Ekologicznej. Serdecznie dziękujemy przedszkolakom oraz uczniom klas I-VIII za udział w tym przedsięwzięciu.

            Podziękowania kierujemy także do rodziców, nauczycieli i wychowawców za wspieranie swoich podopiecznych podczas akcji. Ogród na pewno odwdzięczy się Wam wszystkim pięknymi kwiatami! Koordynatorzy akcji:Tamara Głaz i Marta Polak