• Obchody Dnia Białej Laski w MBP w Lubaczowie
          • Obchody Dnia Białej Laski w MBP w Lubaczowie

          • 28 października 2021 roku uczniowie klasy czwartej i szóstej wraz z wychowawcami p. Martą Polak i p. Tamarą Głaz mieli okazję przyłączyć się do obchodów Dnia Białej Laski w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Wł. Broniewskiego w Lubaczowie. Z tej okazji zorganizowano spotkanie z  p. Zygmuntem Florczakiem - prezesem Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Podkarpackiego. Uczestnicy spotkania mieli okazję pooglądać animację edukacyjną pt.:"N jak NIEWIDOMY" zrealizowaną przez PZN, która dostarczyła wielu istotnych informacji na temat pomocy ludziom niedowidzącym lub niewidomym.

            Pan Zygmunt przybliżył dzieciom historię powstawania Związku Niewidomych, mówił o Ludwiku Brajlu, o Róży Czackiej, która założyła w Laskach szkołę dla osób niepełnosprawnych oraz dużych ułatwieniach, które nastąpiły dla takich osób wraz z rozwojem elektroniki. Zaznaczył również, że w tym roku przypada stulecie uznania białej laski jako symbolu osób niewidomych. Podczas spotkanie pan Zygmunt z pomocą p. K. Pelc-Antonik dyrektor MBP prezentował urządzenia, które pomagają osobom niewidomym i słabowidzącym radzić sobie w życiu codziennym: biała laska, podświetlana lupa, folia powiększająca, przyrządy dźwiękowe: zegarek, telefon, waga, aparat do mierzenia ciśnienia krwi.

            To spotkanie przybliżyło problemy osób z dysfunkcją wzroku i uwrażliwiło dzieci i młodzież na potrzeby innych ludzi. Dziękujemy pracownikom i dyrekcji MBP w Lubaczowie za zaproszenie i ciekawe spotkanie.

            Zapraszamy do oglądania zdjęć ze spotkania!

        • #Szkoła pamięta...
          • #Szkoła pamięta...

          • Cała społeczność Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach zaangażowała się po raz kolejny w ogólnopolską akcję #SzkołaPamięta. W ramach akcji podjęto następujące działania:    odwiedzenie lokalnych miejsc pamięci i poznanie związanej z nimi historii, zbiórka biało-czerwonych zniczy w związku z akcją organizowaną przez Gminę Lubaczów  „Niech zapłonie znicz na Kresach”, realizacja  ogólnopolskiego projektu „BohaterON”, spotkanie autorskie z Magdaleną Mosiężną-Grata, udział w konkursie o gen. Stanisławie Dąbku organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 w Lubaczowie, uroczyste obchody Dnia Patrona szkoły, przygotowanie audycji radiowej poświęconej Świętemu Janowi Pawłowi II, przygotowanie gazetki tematycznej dotyczącej Jana Pawła II, udział w konkursie „Autorytet mojego regionu, autorytet mojego kraju… - konkurs wiedzy dotyczący prof. Franciszka Misztala”, przygotowanie prac plastycznych przez naszych przedszkolaków.
            Informacje zebrała: Agnieszka Bielecka-Krasulak

        • „ Autorytet mojego regionu, autorytet mojego kraju...”,
          • „ Autorytet mojego regionu, autorytet mojego kraju...”,

          • 26 października 2021r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Lisich Jamach odbyła się
            V edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy i Kreatywności dot. biografii prof. Franciszka Misztala pt. „ Autorytet mojego regionu, autorytet mojego kraju...”, patrona byłego gimnazjum w Zespole Szkolno–Przedszkolnym w Lisich Jamach,

            Konkurs skierowany jest do uczniów klasy VII i VIII szkoły podstawowej. Głównym celem konkursu jest popularyzacja wiedzy wśród uczniów powiatu lubaczowskiego na temat urodzonego w Lisich Jamach Franciszka Misztala, uznanego w Polsce i za granicą profesora, będącego konstruktorem maszyn lotniczych i elementów konstrukcyjnych znajdujących zastosowanie w polskim przemyśle lotniczym. Profesor swoją postawą dowiódł, że pomimo trudów można osiągać wspaniałe sukcesy i stać się ważną częścią historii regionu, jak również kraju.

             

            Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Wójt Gminy Lubaczów Pan Wiesław Kapel
            W tegorocznej edycji wzięło udział pięć  szkół:

            - Szkoła Podstawowa im. Poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej,
            - Szkoła Podstawowa  nr 1 im. gen. Stanisława Dąbka  w Lubaczowie,

            - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Młodowie,
            -Zespół Szkolno - Przedszkolny w Wielkich Oczach,
            - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lisich Jamach.

            Spośród uczestników, którzy wykazali się wyjątkowo wysokim poziomem znajomości biografii profesora, komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
            – 1 miejsce: Alicja Jawna,
            –  2 miejsce: Karol Kowalski,
            –  3 miejsce: Damian Furgała,
            – wyróżnienia: Jan Kaczor, Patrycja Krzyszkowska, Patrycja Maszlanka, Łukasz Kornaga, Katarzyna Szczygieł, Zofia Horiwnyk, Karol Bojarski, Aleksander Robacki i Robert Misztal.

             Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Wójta Gminy Lubaczów.

            Uczestnicy konkursu wykazali się ogromną wiedzą dotyczącą biografii profesora Franciszka Misztala. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnych edycji. Dziękujemy również opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu.
             

            Organizatorzy konkursu: p. Dyrektor Jolanta Włoch, p. Agnieszka Bielecka-Krasulak i p. Aneta Tworko.

            Szkoła w Lisich Jamach może pochwalić się tradycjami związanymi z lotnictwem. W latach 2012-2019 Publiczne Gimnazjum w Lisich Jamach  nosiło imię profesora Franciszka Misztala, wybitnego polskiego konstruktora, członka Polskiej Akademii Nauk. Profesor urodził się w przysiółku Misztale w Lisich Jamach. Swoją karierę związał z Warszawą, tam mieszkał i pracował.  Dzięki tak wybitnej postaci szkoła nawiązała współpracę z Warszawskim Klubem Seniorów Lotnictwa, Politechniką Warszawską, Fundacją „Smyki na Start”. W szkole znajdują się pamiątki związane z Patronem: tablica pamiątkowa, sztandar Publicznego Gimnazjum im. Prof. Franciszka Misztala, mural poświęcony profesorowi oraz liczne pamiątki.  

            Tekst:  ZSP Lisie Jamy

        • Akcja edukacyjna “Hazard? Nie daj się wciągnąć!”
          • Akcja edukacyjna “Hazard? Nie daj się wciągnąć!”

          • 21 października 2021r. w naszej szkole przeprowadzono  akcję edukacyjną  „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Akcja skierowana jest do uczniów klas 7, 8 szkół podstawowych. Nasi uczniowie wysłuchali ciekawej prelekcji dotyczącej hazardu, obejrzeli cykl krótkich filmików dotyczących tej tematyki.

            Głównym celem akcji jest zwrócenie uwagi na problemy, które wynikają z nadmiernego korzystania z gier wśród dzieci i młodzieży, takie jak uzależnienie, problemy finansowe czy wyizolowanie społeczne. Panie prowadzące wyjaśniły z jakim ryzykiem wiąże się rozpowszechnianie gier online z elementami hazardu i typowych gier hazardowych.

            Akcja została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

            Tekst Agnieszka Bielecka-Krasulak

             

        • Dzień Patrona
          • Dzień Patrona

          • 19 października 2021 r. obchodziliśmy Dzień Patrona. Z  tej okazji została przygotowana audycja radiowa poświęcona patronowi naszej szkoły świętemu Janowi Pawłowi II. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania Hymnu Szkół Jana Pawła II. Uczniowie klasy VII przybliżyli postać patrona szkoły. Codzienność Karola Wojtyły w Watykanie została zaprezentowana  na podstawie  książki pod tytułem: „Sekretarz dwóch papieży” napisanej przez arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego. Przybliżając ciekawe informacje o papieżu Polaku klasa VII wykorzystała wiersze ,pieśni i piosenki religijne.

        • Pasowanie Pierwszoklasistów
          • Pasowanie Pierwszoklasistów

          • 19 października 2021 roku w Szkole Podstawowej w Lisich Jamach odbyło się uroczyste pasowanie Pierwszoklasistów. Uroczystość pasowania zaszczyciło swoją obecnością wielu wspaniałych gości: Rodzice uczniów klasy I, Dyrekcja ZSP w Lisich Jamach - p. Jolanta Włoch i p. Jan Kudyba, Wójt Gminy Lubaczów - p. Wiesław Kapel, Radny Gminy Lubaczów - p. Andrzej Mindziak i Przewodnicząca Rady Rodziców - p. Jolanta Gajewska-Sopel. Uczniowie klasy pierwszej wystąpili przed zgromadzoną publicznością w montażu słowno-muzycznym, do którego przygotowywali się pod czujnym okiem wychowawcy - p. Marka Szczybyło.

            Podczas uroczystości nie zabrakło pięknych przemówień oraz ciepłych życzeń skierowanych do naszych dzielnych Pierwszaków. W tym ważnym dla całej społeczności uczniowskiej dniu - Święto Patrona Szkoły - zaproszeni goście złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową w holu szkoły.

            Najbardziej uroczystym momentem było złożenie ślubowania przed sztandarem szkoły im. Jana Pawła II oraz pasowanie na ucznia przez p. Dyrektor. Pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy, książeczki i różne upominki. Ta uroczystość na długo zapisze się w pamięci uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli. 

            Gratulacje dla wszystkich uczniów klasy I - cała społeczność uczniowska oraz grono pedagogiczne życzą Wam wielu sukcesów w nauce i sporcie oraz samych wspaniałych chwil spędzonych w naszej szkole!

            Serdeczne podziękowania dla Rodziców za zaangażowanie w organizację tej pięknej uroczystości oraz dla p. Wiesławy Sopel za przygotowanie pięknej scenerii i tła dla uczniów.

            Zapraszamy do oglądania zdjęć z uroczystości!

        • Dzień Edukacji Narodowej
          • Dzień Edukacji Narodowej

          • “Dziękujemy jak każdego roku.

            Z każdym rokiem bardziej i goręcej,

            Bo to dzięki Wam Nauczyciele,

            Wiemy, rozumiemy z każdą lekcją więcej”

             

            Dzień Edukacji Narodowej, nazywany również Dniem Nauczyciela, to szczególne święto dla wszystkich pracowników oświaty. Również w naszej szkole uczniowie postanowili uczcić ten wyjątkowy dzień.

            Za pomocą radiowęzła odbyła się audycja przygotowana przez Samorząd Uczniowski jako wyraz wdzięczności nauczycielom za ich codzienny trud i poświęcenie. Wierszem i piosenką doceniono wysiłek wkładany w przekazywanie wiedzy, uczenie wrażliwości, kształtowanie uczuć i wyobraźni, a nade wszystko w kształtowanie serc i umysłów młodego pokolenia.

            Uczniowie złożyli Dyrekcji,swoim pedagogom oraz wszystkim pracownikom naszej szkoły serdeczne życzenia i podziękowania wręczając kwiaty przygotowane przez Radę Rodziców.

        • Autorytet mojego regionu, autorytet mojego kraju… - konkurs wiedzy dotyczący prof. Franciszka Misztala
          • Autorytet mojego regionu, autorytet mojego kraju… - konkurs wiedzy dotyczący prof. Franciszka Misztala

            • Zapraszamy serdecznie  uczniów kl. VII i VIII z powiatu lubaczowskiego  do udziału w piątej edycji konkursu „Autorytet mojego regionu, autorytet mojego kraju…” - konkurs wiedzy dotyczący prof. Franciszka Misztala.  

              Głównym celem konkursu jest popularyzacja wiedzy wśród uczniów powiatu lubaczowskiego na temat urodzonego w Lisich Jamach Franciszka Misztala, uznanego w Polsce i zagranicą profesora, będącego konstruktorem maszyn lotniczych i elementów konstrukcyjnych znajdujących zastosowanie w polskim przemyśle lotniczym.   

               

              Honorowy patronat nad konkursem sprawuje Wójt Gminy Lubaczów Pan Wiesław Kapel. 

              Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursowym oraz przesyłaniem zgłoszeń.Wszelkich informacji na temat konkursu udziela p. Agnieszka Bielecka-Krasulak, p. Aneta Tworko i p. Elżbieta Kaciuba. 

            Tekst: ZSP Lisie Jamy 

        • Szkolna akcja "Pomagamy bezdomnym zwierzętom"
          • Szkolna akcja "Pomagamy bezdomnym zwierzętom"

          • Drodzy uczniowie, rodzice, nauczyciele! Zapraszam do wzięcia udziału w akcji, która od lat jest przeprowadzana w naszej placówce. Do końca października w naszej szkole i przedszkolu zbieramy pieniądze [dowolna kwota], karmę suchą i mokrą dla psów i kotów, legowiska oraz zabawki dla psów i kotów. Zebrana kwota zostanie przeznaczona na ratujące życie zabiegi weterynaryjne, leczenie chorych i poszkodowanych zwierząt oraz zakup specjalistycznej karmy dla najbardziej potrzebującego schroniska, przytuliska lub fundacji.Nie czekajcie! Już dziś przyłączcie się do akcji!Koordynator szkolnej akcji - nauczyciel przyrody Tamara Głaz

        • Szkolna akcja "Wrzuć cebulkę"
          • Szkolna akcja "Wrzuć cebulkę"

          • Zapraszamy przedszkolaków oraz uczniów klas I-VIII do udziału w szkolnej akcji pod hasłem "Wrzuć cebulkę". Przyniesione przez Was cebulki kwiatów kwitnących wiosną - tulipanów, hiacyntów, żonkili, przebiśniegów, krokusów i wielu innych - zostaną posadzone w ogrodzie kwiatowym Centrum Edukacji Ekologicznej. Każdy z Was ma szansę na wyhodowanie własnej roślinki. Otrzymacie także pozytywną uwagę z zachowania. Zapraszamy do akcji! Ogród czeka!

        • EKOprelekcja o segregacji odpadów w ZSP
          • EKOprelekcja o segregacji odpadów w ZSP

          • 1 października w naszej szkole odbyła się prelekcja ekologiczna o właściwym segregowaniu odpadów przeprowadzona przez pracowników PZGKiM w Jarosławiu. Uczniowie najmłodszych klas (I, II i III) mieli okazję utrwalić wiadomości o zbiórce, sortowaniu i przygotowaniu odpadów pochodzących z gospodarstw domowych, dowiedzieć się ciekawych rzeczy o recyklingu i punktach PSZOK. Chętne dzieci w kamizelkach z nazwami odpadów segregowały śmieci zebrane na stolikach. Za wykonane zadania otrzymały prezenty - plecaczki z włókna jutowego z niespodzianką.

            Ponadto wszystkie dzieci otrzymały opaski odblaskowe z logo firmy oraz słodki upominek. Na parkingu obserwowaliśmy prezentację „śmieciarki” z jednoczesną funkcją mycia kubłów. Opiekę nad dziećmi podczas prelekcji sprawowali wychowawcy klas: p. M. Szczybyło, p. E. Kania-Sojka, p. M. Folwarska oraz nauczyciel przyrody - p. T. Głaz.

            Serdecznie dziękujemy pracownikom PZGKiM w Jarosławiu za wizytę i prelekcję edukacyjną.

        • Kinomani w akcji
          • Kinomani w akcji

          • Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 6. Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB, który miał miejsce w Miejskim Domu Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego w Lubaczowie. Obejrzeli filmy prezentujące losy rówieśników z różnych zakątków świata. Film pełnometrażowy pt. Rower obejrzeli uczniowie klasy czwartej i szóstej, natomiast Nowe wyzwania skierowany był do siódmoklasistów. Filmy zawierały przesłania, które będą omawiane z uczniami podczas lekcji wychowawczych. Opiekunami poszczególnych grup były panie: Marta Polak, Katarzyna Szutka i Beata Kacprzak.

        • 29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
          • 29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – takimi słowami Wisława Szymborska promowała czytelnictwo. Za jej zachętą uczniowie naszej szkoły przystąpili do Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Za pośrednictwem szkolnego radiowęzła społeczność uczniowska miała możliwość wysłuchania wybranych przez uczniów klas IV-VI fragmentów Mikołajka. Spotkanie prowadzone było przez uczennice klasy ósmej. Głównym celem akcji było promowanie czytelnictwa i zachęcanie do głośnego czytania. Koordynacją spotkania zajęli się: p.Marta Lis, p. Marta Polak, p. Katarzyna Szutka, p. Jan Kudyba.

            W ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania uczniowie klas IV-VI zorganizowali klasowe czytanie swoich ulubionych książek. Niektórzy zadbali o odpowiedni strój, rekwizyty i podkład muzyczny do czytanego tekstu. Wszyscy bawili się wspaniale. Akcję koordynowała p. Marta Polak i p. Elżbieta Kaciuba.