• "LITERATURA I DZIECI"  - kolejny sukces naszych uczennic
          • "LITERATURA I DZIECI" - kolejny sukces naszych uczennic

          • 25 Listopada 2022 roku odbyły się eliminacje rejonowe Podkarpackiego Konkursu "LITERATURA I DZIECI" - "Te co skaczą i fruwają..." w Centrum Kulturalnym w Przemyślu. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy szóstej: Maja Ilnicka i Kornelia Nicpoń przygotowane przez p. Marka Kindrata. Miło nam poinformować, że Maja otrzymała wyróżnienie, a Kornelia nominację do Finału, który odbędzie się 14 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Gratulujemy i życzymy udanej prezentacji naszej reprezentantce, Kornelii.

            Obraz w nagłówku pochodzi ze strony: https://tdk.tarnobrzeg.pl/wp/2021/10/20/zapraszamy-do-udzialu-w-podkarpackim-konkursie-literatura-i-dzieci/https://tdk.tarnobrzeg.pl/wp/2021/10/20/zapraszamy-do-udzialu-w-podkarpackim-konkursie-literatura-i-dzieci/

        • Szkolne andrzejki
          • Szkolne andrzejki

          • 24 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa. Tegoroczny wieczór andrzejkowy był bardzo wyczekiwany przez uczniów naszej szkoły, ponieważ w poprzednim roku szkolnym pandemia COVID-19 przeszkodziła nam w jego obchodach. Andrzejki to wieczór szczególny kojarzący się z magią i tajemniczymi obrzędami. To popularne święto ludowe dawniej było traktowane niezwykle poważnie, a dziś coraz częściej jest po prostu okazją do dobrej zabawy. Według tradycji wigilia świętego Andrzeja to noc magiczna, kiedy można poznać swoją przyszłość.

            Uczniowie klas I-III mieli okazję w przedpołudniowych godzinach uczestniczyć w wesołej zabawie na sali gimnastycznej. Nie zabrakło dobrych rytmów, pasjonujących wróżb i śmiesznych przepowiedni. Animatorkami zabaw dla młodszych klas były: Maja Sopel [VII], Maja Ilnicka [VI] i Kornelia Nicpoń [VI].

            Uczniowie klas IV-VIII  bawili się na wieczorze andrzejkowym w godzinach od 16:00 - 20:00. Tu również nie zabrakło dobrej muzyki i wspaniałego humoru. Jednak główną atrakcją tego wieczoru okazała się KAWIARENKA CHARYTATYWNA, którą zorganizował Samorząd Uczniowski i Szkolny Klub Wolontariusza. Kawiarenka serwowała cały wieczór przepyszne wypieki, babeczki, ciasteczka, desery i napoje. Dochód uzyskany ze sprzedaży zostanie przeznaczony na potrzeby Szlachetnej Paczki.

            Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie i pomoc w organizacji kawiarenki!

            Tekst: T. Głaz

             

            Obraz w nagłówku pochodzi ze strony: https://pixabay.com/pl/photos

        • Pasowanie w przedszkolu
          • Pasowanie w przedszkolu

          • W środę 23 listopada odbyło się uroczyste PASOWANIE PRZEDSZKOLAKÓW W LISICH JAMACH. Dzieci ze wszystkich grup złożyły ślubowanie: na przedszkolaka, średniaka i starszaka. Każda grupa zaprezentowała się osobno i przygotowała pod kierunkiem swoich wychowawczyń [p. Kingi Kornagi, p. Ewy Kowal i p. Małgorzaty Burda] piękny program artystyczny, w którym nie zabrakło wesołych piosenek, wierszyków i elementów tanecznych. Dziękujemy Pani Dyrektor za udział w uroczystości i rodzicom za liczne przybycie.

            Dekoracje przygotowała p. Kasia Trojak.

            Tekst: K. Kornaga

             

        • Harcerskie andrzejki w Krowicy Samej
          • Harcerskie andrzejki w Krowicy Samej

          • We wtorek [22 listopada] w Domu Kultury w Krowicy Samej  odbyły się harcerskie andrzejki. Nasi harcerze wraz z zuchami i druhną Kingą Kornagą zostali zaproszeni przez 9 DH im. Straży Granicznej z Krowicy Samej na wspólną zabawę, podczas której nie zabrakło ciekawych pląsów i rytmicznych zabaw harcerskich.  Dziękujemy druhnie Eli i jej harcerzom za mile spędzony czas! Czuwaj!

        • Doceniamy pracę strażaków
          • Doceniamy pracę strażaków

          • W naszej szkole cenimy sobie bardzo i podziwiamy pracę strażaków. Luiza, Ola, Patrycja oraz Tomek - uczniowie klasy ósmej - pod kierunkiem pani Wiesławy Sopel dokonali aktualizacji kącika strażackiego. Znajdują się tam takie informacje jak: historia o św.Florianie - patronie strażaków, zdjęcia medali, sztandaru, dyplomów i różnych wydarzeń, w których brali udział strażacy, a także wywiad z prezesem OSP w Lisich Jamach, Panem Bogdanem Dorotą przeprowadzony przez naszych uczniów. Brawo Wy!

            Tekst: B. Kacprzak

        • Wielka Liga Czytelników- rozpoczynamy przygodę z książką
          • Wielka Liga Czytelników- rozpoczynamy przygodę z książką

          • 22 listopada uczniowie z klasy III uroczyście przystąpili do ogólnopolskiej akcji ,,Wielka Liga Czytelników”. Podczas zajęć w szkolnej bibliotece zapoznali się z zasadami tegorocznej edycji, wypożyczyli książki do przeczytania. Poza tym świetnie się bawili, udowadniając słuszność słów polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej, że ,,Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

            Kolejne tygodnie przed świętami, będą czasem intensywnego czytania i zdobywania kolejnych sprawności czytelniczych, aby w styczniu jak najlepiej napisać test kwalifikacyjny, a w lutym godnie reprezentować szkołę na szczeblu powiatowym konkursu. Do projektu przystąpili także uczniowie z innych klas, którzy także pragną przeżyć swoją ,,Przygodę z książką” zgodnie z hasłem tegorocznej VI edycji ogólnopolskiego projektu Wielka Liga Czytelników.

            Tekst: M. Lis

             

        •  Kolejne rozgrywki Ligi Gminnej
          • Kolejne rozgrywki Ligi Gminnej

          • 19.11. 2022r. w ZSP Lisie Jamy odbył się kolejny Turniej Ligi Gminnej Piłki Nożnej. Tym razem rywalizowały ze sobą dziewczęta z klas IV – VI ze szkól z naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowały: Klaudia Hanus, Maja Furgała, Amelia Schab, Maja Ilnicka, Jagoda Tasior, Emilia Fedor, Nikola Kornaga, Kinga Kapel, Julia Majdan i Kornelia Nicpoń. Dziewczęta bardzo dobrze rozegrały swoje mecze. Po dwóch wygranych i dwóch remisach zajęły drugie miejsce w swojej grupie. Przed nami kolejne spotkania.

        • Pomarańczowy Dzień w ramach Kampanii 19 dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci 🎗️🎗️🎗️ połączony ze Światowym Dniem Życzliwości i Pozdrowień
          • Pomarańczowy Dzień w ramach Kampanii 19 dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci 🎗️🎗️🎗️ połączony ze Światowym Dniem Życzliwości i Pozdrowień

          • Tego dnia uczniowie przyszli do szkoły ubrani na pomarańczowo lub z pomarańczowymi akcentami w ubiorze, jako ostrzeżenie i protest przeciwko jakiejkolwiek przemocy stosowanej wobec dzieci, jak również przemocy stosowanej przez dzieci wobec dzieci. Symbolem kampanii jest pomarańczowa wstążka, dlatego społeczność szkolna miała ją dziś przypiętą do ubrania. Prowadzone w ramach kampanii działania mają ostrzegać, zwracać uwagę oraz uczyć widzieć więcej i dokladniej. Z okazji Dnia Życzliwości i Pozdrowień w czasie przerw można było wrzucić do pudełka życzliwości miłe słowo, bądź pozdrowienia, dla koleżanki, kolegi i nauczyciela. Pamiętajmy! Bądźmy życzliwi na co dzień, nie od święta.

            Tekst: B. Kacprzak

        • Kampania przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci 🎗️
          • Kampania przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci 🎗️

          • Kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży to akcja, która nagłaśnia ważny i trudny problem jakim jest krzywdzenie dzieci i młodzieży. Autorem światowej kampanii jest Women’s World Summit Foundation (WWSF). W 2011 roku WWSF rozpoczęła ogólnoświatową kampanię 19 dni, która organizowana jest co roku przez pierwsze dni listopada.

            Celem kampanii jest zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy przeciwdziałania przemocy wobec dzieci, promocja pozytywnych rozwiązań związanych z przeciwdziałaniem przemocy, motywowanie społeczności lokalnych do działań na rzecz dzieci krzywdzonych, edukacja społeczna dostarczająca wiedzy o zjawisku krzywdzenia dzieci i sposobach radzenia sobie z tym problemem. W ramach kampanii w naszej szkole podejmowano szereg działań profilaktycznych: w klasach przeprowadzono zajęcia z zakresu profilaktyki przemocy i agresji, uczniowie wykonali plakaty na temat „STOP agresji i przemocy”, które zostały wyeksponowane w holu szkoły, a także przygotowali pomarańczowe wstążki z papieru będące symbolem akcji. Szkolnymi koordynatorkami akcji były: p. Elżbieta Kaciuba i p. Beata Kacprzak.

            Tekst: Beata Kacprzak

        • Zawody szybowcowe  ,,Smyki na start”
          • Zawody szybowcowe ,,Smyki na start”

          • 17 listopada w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lisich Jamach odbyła się Miniolimpiada ,,Smyki na start”. To konkurs, w którym zawodnicy startują na zbudowanych przez siebie w trakcie imprezy modelach szybowca Politechniki Warszawskiej PW-5 SMYK. Zawody łączą ze sobą elementy zabawy, edukacji i rywalizacji. Czas spędzony na wspólnym budowaniu modeli przez uczniów oraz ich opiekunów był  fantastyczną zabawą dla wszystkich. Zawody szybowcowe odbyły się  przy okazji uroczystości poświęconych prof. Franciszkowi Misztalowi, który był wieloletnim pracownikiem Politechniki Warszawskiej. W imprezie w Lisich Jamach wzięli udział uczniowie ze wszystkich szkół z Gminy Lubaczów oraz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaczowie.             Zwycięzcami w zawodach zostali:

            I miejsce - Hubert Frankowski

            II miejsce – Szymon Rawski

            III miejsce - Hubert Młodziński

            Wyróżnienia otrzymały:

            1.Emilia Fedor

            2. Maja Sopel

            3. Zofia Horiwnyk

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie a zwycięzcom gratulujemy!

            Tekst: M. Lis

            Obraz w nagłówku pochodzi ze stony: https://spis.ngo.pl/137037-fundacja-smyki-na-starthttps://spis.ngo.pl/137037-fundacja-smyki-na-start

        • Eliminacje powiatowe Podkarpackiego Konkursu Literatura i Dzieci
          • Eliminacje powiatowe Podkarpackiego Konkursu Literatura i Dzieci

          • 16 listopada 2022 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie odbyły się eliminacje powiatowe Podkarpackiego Konkursu Literatura i Dzieci  „Te co skaczą i fruwają” .

            Naszą szkołę reprezentowały w kategorii piosenka dwie uczennice z klasy szóstej: Maja Ilnicka i Kornelia Nicpoń, które otrzymały nominacje do Eliminacji Rejonowych w Przemyślu, które odbędą się 25 listopada w Centrum Kulturalnym. Uczennice zostały przygotowane przez Pana Marka Kindrata. Gratulujemy i życzymy udanych prezentacji w dalszym etapie.

            Obraz w nagłówku pochodzi ze strony: https://www.facebook.com/people/Miejski-Dom-Kultury-im-Aleksandra-Sas-Bandrowskiego-w-Lubaczowie/ttps://www.facebook.com/people/Miejski-Dom-Kultury-im-Aleksandra-Sas-Bandrowskiego-w-Lubaczowie/

        • Profesor Franciszek Misztal bohaterem uroczystości w Lisich Jamach
          • Profesor Franciszek Misztal bohaterem uroczystości w Lisich Jamach

          • 17 listopada 2022r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lisich Jamach odbyły się piękne uroczystości, których bohaterem był profesor Franciszek Misztal - naukowiec, konstruktor samolotów, wieloletni pracownik Politechniki Warszawskiej oraz do 2019r. Patron Publicznego Gimnazjum w Lisich Jamach. Społeczność szkolna, pielęgnując pamięć o Profesorze, z okazji 10. rocznicy nadania imienia Franciszka Misztala Publicznemu Gimnazjum w Lisich Jamach przygotowała część artystyczną, związaną ze wspomnieniami o tym zasłużonym człowieku, pochodzącym z Lisich Jam.

            Przy współpracy z Politechniką Warszawską została także zorganizowana Miniolimpiada ,,Smyki na start”, w której wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaczowie oraz przedstawiciele wszystkich szkół w Gminie Lubaczów. Sylwetka uskrzydlającego Profesora będącego współczesnym autorytetem, po raz kolejny została zaprezentowana przez uczniów, którzy chcieli przekazać, że starają się postępować zgodnie z zasadami, którymi kierował się Franciszek Misztal. Na uroczystości, które odbyły się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Lisich Jamach przybyli pracownicy wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej, samorządowcy oraz Państwo Dyrektorzy ze szkół w Gminie Lubaczów.

            Przy organizacji uroczystości (przygotowanie części artystycznej, i scenografii) współpracowali: p. Marta Lis, p. Marek Kindrat, p. Marta Polak i p. Katarzyna Szutka.

            Profesorze pamiętamy!!!

            Tekst: M. Lis

        • Uwaga Uczniowie!
          • Uwaga Uczniowie!

          • Jutro, 17 listopada w naszej szkole będziemy wspominać Profesora Franciszka Misztala. Plan tego dnia jest następujący: 3 pierwsze lekcje, spotkanie na sali gimnastycznej o godz. 11.00 i część artystyczna, następnie konkurs ,,Smyki na start” i kolejne lekcje dla uczniów, którzy nie będą brali udziału w zawodach. Zakończenie konkursu ok. godz. 14.00. W tym dniu wszystkich uczniów obowiązuje strój galowy.

            Opiekun SU - A. Tworko

        • Wyjazd do Radruża
          • Wyjazd do Radruża

          • 15 listopada 2022 roku roku grupa uczniów z kl. IV, V i VI wzięła udział w wycieczce do Radruża. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Zespołu Cerkiewnego w Radrużu: wnętrza cerkwi, obejrzenie dzwonnicy i terenu wokół cerkwi. Uczniowie mieli możliwość wysłuchać ciekawych informacji o obiekcie. Następnie odbyły się warsztaty w ramach projektu "Tkanina w stylu etno. Tradycje pogranicza polsko-ukraińskiego", przeprowadzone przez p. Barbarę Kubrak.

            Podczas warsztatów uczniowie wykonali pracę plastyczną nawiązującą do kresowego stroju, pracowali z różnorodnymi materiałami plastycznymi: kredki, farby, materiały, włóczka, skóra, kolorowe guziki itp. Zwieńczeniem warsztatów były przepiękne kolorowe prace. Serdecznie dziękujemy pracownikom Muzeum Kresów w Lubaczowie za warsztaty, które przyczyniły się do rozwijania zainteresowań historycznych i plastycznych naszych uczniów. Wyjazd został zorganizowany przez p. Martę Polak i p. Agnieszkę Bielecką-Krasulak.

            Tekst: A. Bielecka-Krasulak

        • Spotkanie z rodzicami
          • Spotkanie z rodzicami

          • W dniu 14 listopada br. rodzice naszych uczniów uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielką PSSE w Lubaczowie panią Elżbietą Ważną-Rubin w ramach kampanii EFSA „Wybieraj bezpieczną żywność”. Pani Elżbieta podczas spotkania opowiadała o suplementach diety – czym są, jakie są różnice między nimi, jakie pełnią funkcje w diecie, dostarczyła informacji na temat: prawidłowego przechowywania żywności, prawidłowego czytania etykiet produktów spożywczych oraz zwróciła uwagę na różnicę między datą minimalnej trwałości a terminem do spożycia.

            W dalszej części spotkania rodzice spotkali sie z wychowawcami klas w celu omówienia osiągnięć edukacyjnych, zachowania uczniów podczas zajęć lekcyjnych i przerw, spraw wychowawczych oraz bieżących związanych z codziennym życiem szkoły.

            Tekst: B. Kacprzak i T. Głaz

        • Pasowanie na czytelnika uczniów z klasy I
          • Pasowanie na czytelnika uczniów z klasy I

          • 15 listopada uczniowie klasy I wzięli udział w lekcji bibliotecznej, podczas której zapoznali się z biblioteką szkolną, otrzymali karty czytelnika i wypożyczyli swoje pierwsze książki, korzystając z systemu e- biblio. Wysłuchali także piosenki o bibliotece i ,,prośby” książek, które znajdują się na regałach. Dzieci otrzymały także wyprawki czytelnicze z ministerialnego programu ,,Mała książka – wielki człowiek”, który propaguje rozwój czytelnictwa wśród najmłodszych i zachęca rodziców do wspólnego czytania.

            Pierwszoklasiści wraz z Panią wychowawczynią Małgorzatą Folwarską zadowoleni i uśmiechnięci wrócili do klasy, potwierdzając słuszność słów noblistki Wisławy Szymborskiej, która twierdziła, że ,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaka sobie ludzkość wymyśliła”.

            Tekst: M. Lis

        • Spotkanie autorskie z panią Małgorzatą Nawrocką
          • Spotkanie autorskie z panią Małgorzatą Nawrocką

          • 14 listopada uczniowie z klas VI - VIII wzięli udział w spotkaniu autorskim z Panią Małgorzatą Nawrocką, autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży, które odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lisich Jamach. Pani Małgorzata, z zawodu nauczyciel j. polskiego, przygotowała ciekawe warsztaty pisarskie dla uczniów.

            W interesujący sposób opowiadała o potrzebie systematycznego czytania, niezbędnego dla rozwoju każdego młodego człowieka. Podkreślała także wartość wychowania w duchu chrześcijańskim i niezwykle ważnej umiejętności w życiu, którą jest odróżnianie dobra od zła. Uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących warsztatu pracy nad książką oraz bohaterów najnowszych powieści. Na zakończenie wielu uczestników spotkania zakupiło książki Pani Małgorzaty. Serdecznie dziękujemy Pani Marii Smoliniec za zaproszenie na spotkanie.

            Tekst: M. Lis

        • Szlachetna Paczka w naszej szkole
          • Szlachetna Paczka w naszej szkole

          • Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka”. W tym roku przygotowujemy paczkę dla pani Wandy (informacje szczegółowe zamieszczone są na gazetce Samorządu Uczniowskiego). Zapraszamy wszystkich uczniów, rodziców i pracowników szkoły do wspólnego przygotowania paczki!!! Zróbmy coś razem. Podzielmy się dobrem!

            Opiekunowie Szkolnego Klubu Wolontariusza

        • Międzynarodowy Dzień Łamańców
          • Międzynarodowy Dzień Łamańców

          • Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych to święto lubiane zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych.  W 2022 roku Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych przypadł na 13 listopada. Z okazji Międzynarodowego Dnia Łamańców Językowych uczniowie naszej szkoły zmierzyli się z serią zadań wymagających gimnastyki językowej ale i zarazem odpowiedniej dykcji i wyobraźni. Były to zarówno krótkie wierszyki (m.in. "O Saszy, co szedł suchą szosą..." czy "O królu, który kupił królowej Karolinie korale..."), jak również długie formy poetyckie (wierszyki pani Agaty Kwas). Uczniowie dzielnie spisali się w łamańcach, co sprawnie wpisało się w obchody tego dnia.

            Organizatorzy: Beata Kacprzak, Elżbieta Kaciuba.

            Obraz w nagłówku pochodzi ze strony: https://bimkal.pl/kalendarz/miedzynarodowy-dzien-lamancow-jezykowychhttps://bimkal.pl/kalendarz/miedzynarodowy-dzien-lamancow-jezykowych

             

        • Święto Niepodległości w naszej szkole...
          • Święto Niepodległości w naszej szkole...

          • „Dzisiaj wielka jest rocznica – jedenasty listopada!...
            Tym, co zmarli za Ojczyznę hołd dziś cała Polska składa…”

            10 listopada 2022 roku w naszej szkole odbyła się audycja radiowa dotycząca Święta Niepodległości. O godzinie 11:11 cała społeczność szkolna - dyrekcja, nauczyciele oraz uczniowie przystąpili do akcji MEN #SzkołaDoHymnu. Po odśpiewaniu hymnu wszyscy wysłuchali montażu słowno-muzycznego, w którym uczniowie klasy VI i IV zaprezentowali najważniejsze wydarzenia, dzięki którym odzyskaliśmy Niepodległość.

            11 listopada 1918 roku Polska po 123 latach oswobodziła się z więzów niewoli i odzyskała wolność. Dzień 11 listopada jest polskim świętem narodowym obchodzonym uroczyście w całym kraju. Akademia została przygotowana pod kierunkiem p. A. Bieleckiej-Krasulak, p. Beaty Kacprzak i p. Elżbiety Kaciuba a nad prawidłowym przebiegiem audycji czuwał p. Jan Kudyba.

            Tekst: A. Bielecka - Krasulak