W dniu 17 września 2018 roku, w 79 rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach wraz z opiekunami, tj. Panią Martą Polak oraz Panami Waldemarem Popkiem i Konradem Morawskim, oddali cześć bohaterom kampanii wrześniowej 1939 roku.
Uroczysty apel ku pamięci naszych heroicznych przodków, tak dzielnie broniących się przed agresją Trzeciej Rzeszy i Związku Radzieckiego, odbył się przy krzyżu na ul. Wspólnej w Lisich Jamach. Nie było w tym przypadku, bowiem ów krzyż został ufundowany przez społeczność wsi po zakończeniu II wojny światowej, a jego intencją była ochrona przed nieszczęściami. Mieszkańcy Lisich Jam tym krzyżem chcieli powiedzieć sobie, lokalnej społeczności, jak również światu, wszystkim Polakom, że nastał kres wojen. To symbol odrodzenia się wartości humanitarnych w człowieku i nadzieja na uniknięcie podobnych konfliktów w przyszłości.
Krzyż, poświęcony w 1966 roku przez księdza Jakuba Winiarza, był 17 września 2018 roku świadkiem tego, jak młodzież Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach oddaje się pięknej tradycji patriotycznej. Ta młodzież, otulona biało-czerwonymi flagami, wykazała się duchem niewymuszonego, niemalowanego przywiązana do wartości Ojczyzny. Tak oto po wygłoszeniu okolicznościowego przemówienia Pana Konrada Morawskiego, wprowadzającego w klimat tragedii września 1939 roku, asysta honorowa uczniów (Karolina Bojarska, Wiktoria Czucha, Sławomir Mosiężny i Jakub Serafin) zapalała kolejno znicze ku pamięci naszych bohaterów – żołnierzy i cywilów, tak aby oddać należny hołd każdemu Polakowi pamiętającemu wrzesień 1939 roku.
Zniczom, światłu naszej pamięci, towarzyszyła poezja patriotyczna. Uczniowie Edyta Fedor, Magdalena Huk, Mateusz Kornaga i Michał Szutka przybliżyli niezwykle adekwatne fragmenty twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Zbigniewa Herberta, a Pani Marta Polak i Pan Konrad Morawski zamknęli apel odczytaniem wiersza Wisławy Szymborskiej pt. „Początek i Koniec”.
Służąc tym słowom - „Po każdej wojnie, ktoś musi posprzątać. Jaki taki porządek, sam się przecież nie zrobi” - społeczność Lisich Jam daje przykład jak wielką wartość ma pamięć i tożsamość. Pamięć o bohaterach, tożsamość nasza, regionalna, ale i ta duża, biało-czerwona, taka piękna, bo Polska.
Tekst: ZSP Lisie Jamy