W dniach 4-5 czerwca 2014 roku uczniowie klasy IV i VI wraz z opiekunami p. Martą Polak i p. Tamarą Głaz uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Stolica Małopolski i miasto legendarnego władcy Kraka to jeden z najstarszych, największych i najpiękniejszych ośrodków miejskich w Polsce.
Wycieczka do Krakowa
Zwiedzanie dawnej stolicy Polski uczniowie rozpoczęli od wejścia na Kopiec Kościuszki z kaplicą bł. Bronisławy, z którego mogli podziwiać wspaniałą panoramę Krakowa. Wraz z licencjonowanym przewodnikiem czwarto- i szóstoklasiści zwiedzili Stare Miasto i mieli okazję zobaczyć Bramę Floriańską, Barbakan, Teatr im. Juliusza Słowackiego, Uniwersytet Jagielloński, Collegium Maius, Rynek Główny, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, Bazylikę Mariacką i wiele kościołów. Jak przystało na wytrawnych turystów i globtroterów uczniowie naszej szkoły spędzili także sporo czasu na Wawelu, który jest symbolem polskości i jednym z najcenniejszych na świecie zabytkowych zespołów architektonicznych. Tu mieli możliwość zwiedzić katedrę Wawelską, podziwiać sarkofagi królewskie, wspiąć się na Wieżę Zygmuntowską do Dzwonu Zygmunta, zejść do krypty katedry wawelskiej i podziwiać renesansowy dziedziniec zamku królewskiego. Po krótkiej przerwie obiadowej uczestnicy wycieczki zwiedzili Kazimierz – oryginalną dzielnicę Krakowa, jeden z najbardziej znaczących ośrodków żydowskiego dziedzictwa kulturowego na świecie wpisany na Listę Światowego dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Spacerując po dawnym centrum żydowskim uczestnicy wycieczki zobaczyli Synagogę Remuh przy ulicy Szerokiej oraz najstarszą istniejącą nekropolię żydowską w Krakowie – Cmentarz Remuh. Pełen przygód i emocji dzień wycieczkowicze zakończyli wieczornym spacerem wzdłuż Wisły i wizytą w galerii „Kazimierz”.
Drugi dzień w Krakowie był równie interesujący jak pierwszy i dostarczył wszystkim kolejną dawkę informacji i wrażeń. W pierwszej kolejności nasi uczniowie udali się z wizytą do ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego, który strzeże czujnie swojej groty u podnóża murów zamkowych na bulwarach wiślanych. Uczestnicy wycieczki odwiedzili następnie najstarsze muzeum biograficzne w Polsce, czyli Dom Jana Matejki przy ulicy Floriańskiej 41. Tu mieli okazję wziąć udział w lekcji muzealnej pt.: „Jan Matejko – życie i twórczość”, która w ciekawy i atrakcyjny sposób przybliżyła fakty z życia rodzinnego i zawodowego artysty. Kolejnym punktem wycieczki było odwiedzenie wystawy polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej pt.: „Szuflada Szymborskiej” w Kamienicy Szołayskich. Wystawa jest rodzajem scenografii, trójwymiarowego kolażu, w którym przedmioty należące do Poetki zderzone są z cytatami z twórczości, fotografiami osób, rzeczy i miejsc.
Podsumowaniem i zarazem ostatnim punktem wyjazdu turystyczno – krajoznawczego była wizyta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tu uczestnicy mieli możliwość oddania hołdu relikwiom Błogosławionej Siostry Faustyny i kontemplacji podczas kilkuminutowej modlitwy.
Czwarto- i szóstoklasiści wrócili bezpiecznie do swoich domów ze wspaniałą dawką wrażeń, wspomnień i ogromnym zasobem informacji, które z pewnością wykorzystają w szkole na lekcjach języka polskiego, historii i przyrody.
Uczestnicy i organizatorzy wycieczki kierują podziękowania pod adresem Urzędu Gminy w Lubaczowie za dofinansowanie wyjazdu kwotą 300 PLN.
Zapraszamy do oglądania zdjęć z wycieczki w albumie fotograficznym!