25 maja 2009 roku uczniowie klas IV –VI wyruszyli wraz z opiekunami: p. M. Polak, p. T. Zając, p. T. Burdą i p. J. Kudybą na trzydniową wycieczkę do Zakopanego. W świetnych nastrojach, pogodni, otwarci na przygody i nowe wiadomości wyruszyliśmy w tę interesującą podróż krajoznawczo – turystyczną.
Dzień 1
Pierwszym punktem wycieczki była Kalwaria Zebrzydowska. Kalwaria Zebrzydowska jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz centrum pielgrzymkowym w Polsce. Pochyliliśmy w modlitwie głowy przed obrazem Matki Boskiej Kalwaryjskiej, który znajduje się w sanktuarium pasyjno – maryjnym OO. Bernardynów.
Następnie udaliśmy się do miasta, w którym urodził się i spędził młodość Karol Wojtyła czyli papież Jan Paweł II. Wadowice zajmują w sercach Polaków miejsce szczególne i każdy chciałby choć raz w życiu odwiedzić to miejsce. Nam udało się zwiedzić dom rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Bazylikę Ofiarowania NMP. Było to dla wszystkich ogromne i niezapomniane przeżycie. Ostatnim punktem do zwiedzania pierwszego dnia wycieczki był Inwałd – miasto, w którym znajdują się: Park Miniatur „Świat Marzeń”, Zielony Labirynt oraz Mini Lunapark. Podziwialiśmy modele najsławniejszych cudów architektonicznych z całego świata ( Świątynię Akropolu, Wieżę Eiffla, Krzywą Wieżę w Pizie, Biały Dom, Mur Chiński, Bazylikę w Watykanie). Wspaniale bawiliśmy się w lunaparku oraz w trójwymiarowym kinie.
Dzień 2
Kolejnym etapem naszej wycieczki była zimowa stolica Polski – Zakopane. Na zwiedzenie tego niesamowitego miejsca poświęciliśmy cały dzień. Podziwialiśmy: drewnianą kaplicę w Jaszczurówce zbudowaną w latach 1904-1908 według projektu Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim, stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku - pierwszy cmentarz w Zakopanem, na którym spoczywają sławni pisarze, artyści i taternicy, m.in. Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Władysław Orkan, Kornel Makuszyński, drewniany kościółek Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa z połowy XIX wieku - jeden z najcenniejszych zabytków Zakopanego, skocznie narciarskie. Wjechaliśmy kolejką linową na Gubałówkę – popularne w Zakopanem wzniesienie o wysokości 1123 m. n.p.m. Po półgodzinnym spacerku grzbietem Gubałówki doszliśmy w towarzystwie naszego wspaniałego przewodnika tatrzańskiego- p. Wojciecha Marczułajtisa- do Butorowego Wierchu, gdzie zjeżdżając dwuosobową koleją krzesełkową powróciliśmy do Zakopanego. Cóż to było za przeżycie - nie da się tego opisać!!! Naszym ostatnim celem tego dnia były Krupówki - reprezentacyjna ulica Zakopanego położona w centrum miasta. To tu dokonaliśmy udanych zakupów w postaci pamiątek, oscypków i innych rzeczy.
Dzień 3
Na ostatni dzień pobytu w Zakopanem zostawiliśmy sobie zwiedzenie dwóch obiektów muzealnych: Muzeum Tatrzańskiego im. Dr Tytusa Chałubińskiego oraz Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Pełni wrażeń i wspaniałych wspomnień wsiedliśmy do autokaru aby wrócić w znajome strony – do domu. Żegnaj Zakopane! Do następnej wycieczki!!!
Zapraszamy do obejrzenia ciekawych zdjęć z wycieczki w galerii.
T.Z.