• Dzień Ziemi w naszej szkole
          • Dzień Ziemi w naszej szkole

          • 22 kwietnia miliony ludzi na całym świecie świętują Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu czy  wieku. Idea obchodów Dnia Ziemi  została zapoczątkowana w 1970 roku przez amerykańskiego senatora G. Nelsona. Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje sadzenia drzew i zbierania śmieci.

            My również uczciliśmy w naszej szkole to wielkie Święto Ziemi. 20 kwietnia społeczność uczniowska miała okazję wysłuchać apelu ekologicznego pt. "Nasza planeta Ziemia" przez radiowęzeł szkolny. Uczniowie klasy siódmej - Maja Sopel i Szymon Rawski przypomnieli wszystkim o zbieraniu zalegających odpadów, właściwej segregacji śmieci oraz podkreślili rangę recyklingu. Nauczyciel przyrody postawił przed społecznością uczniowską Zespołu Szkolno - Przedszkolnego  trzy zadania do wykonania:

            WYZWANIE 1 - Zasadzić drzewo, krzak lub roślinę zielną w dowolnym miejscu. Pamiętać o podlewaniu. Zrobić zdjęcie i uwiecznić siebie podczas sadzenia. Zdjęcie przysłać na e-mail: tamaraglaz685@gmail.com

            WYZWANIE 2 - Ubrać się w piątek (dzień poprzedzający Święto Ziemi) na ZIELONO!

            WYZWANIE 3 - Zauważyć przyrodę wokół nas - przyjrzeć się ptakom/owadom, dotknąć kory, powąchać kwiaty, przytulić się do drzewa. Po prostu być blisko z NATURĄ!

            Ponadto w holu szkoły powstała gazetka tematyczna związana z Dniem Ziemi a podczas przyrody, biologii, geografii, zajęć świetlicowych oraz w grupie szesciolatków i w klasach I-III zostały przeprowadzone zajęcia o tematyce ekologicznej. Koordynatorem działań ekologicznych na terenie szkoły był nauczyciel przyrody - p. T. Głaz.

            Pamiętajcie - warto wykonać jakiś drobny gest i zrobić coś dobrego dla otaczającej nas przyrody. Nie zapominajmy, że Ziemia daje nam schronienie i życie. Szanujmy ją i dbajmy o nią najlepiej jak potrafimy. Bądźmy przyjaciółmi wszystkich zwierząt i roślin. Zatem - nie pytajcie co Ziemia może zrobić dla nas, ale co my możemy zrobić dla ZIEMI!!!!

            Czekamy na wasze zdjęcia!

            Tekst: T. Głaz

        • Zajęcia edukacyjne w MBP w Lubaczowie
          • Zajęcia edukacyjne w MBP w Lubaczowie

          • W ramach akcji Żonkile, 19 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy VI pod opieką pań Elżbiety Kaciuba i Beaty Kacprzak uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie. Zajęcia prowadziła pani Ewelina Szumilak z Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu, która przedstawiła historię warszawskiego getta oraz poprowadziła warsztaty na temat sytuacji Żydów ukrywających się na jego terenie podczas powstania. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie.

            Tekst: B. Kacprzak

            Obraz w nagłówku pochodzi ze strony: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/80-rocznica-powstania-w-getcie-warszawskimhttps://www.gov.pl/web/dyplomacja/80-rocznica-powstania-w-getcie-warszawskim

        • Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile
          • Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

          • Po raz kolejny uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wzięli udział w Akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Celem akcji jest propagowanie wiedzy na temat Powstania w getcie warszawskim i upamiętnienie bohaterstwa walczących. Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 r. dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę wybuchu powstania.

            Uczniowie upamiętniając rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim obejrzeli projekcje filmowe przygotowane odpowiednio do każdej grupy wiekowej, i tak: uczniowie klasy pierwszej zapoznali się z opowiadaniem Zofii Staneckiej „Pamięć drobinek”, klasy drugiej  opowiadaniem Justyny Bednarek pt. "Historia pewnej ulicy" a z klasy trzeciej  opowiadaniem Pawła Beręsewicza pt. "Strasznie strasznie".  Obejrzane historie przeniosły uczniów w tragiczne czasy II wojny światowej i opowiadały o wielkich emocjach, które towarzyszyły bohaterom w tamtym okresie.  Uczniowie przygotowali papierowe żonkile, które są symbolem tych bolesnych dni oraz prace plastyczne.

            Tekst: M. Folwarska

        • "Od grosika do złotówki" - projekt edukacyjny w klasie II
          • "Od grosika do złotówki" - projekt edukacyjny w klasie II

          • Witajcie! Przygodę na następnej planecie rozpoczęliśmy od zaśpiewania naszej piosenki. Gdy umilkły ostatnie takty piosenki wylądowaliśmy na odległej planecie o nazwie Zabawka. Na pierwszych zajęciach naszym celem było uświadomienie sobie wpływu reklamy na dokonywanie zakupów. Na wstępie uczniowie rozwiązali w „Dzienniku podróży” rebus, którego rozwiązaniem była nazwa planety oraz poznali cele podróży. Następnie przyglądali się reklamom zwracając uwagę na szatę graficzną, kolorystykę i sposób prezentacji produktu. W trakcie rozmowy uczniowie doszli do wniosku, że reklama i promocja to triki marketingowe przyciągające klientów i dokonując zakupów nie należy się nimi sugerować.
            Następnie uczniowie przyglądając się obrazkom wypowiadali się na temat bezpiecznych i niebezpiecznych zachowań na placu zabaw oraz „bezpiecznych” zabawek oraz bezpieczeństwa jazdy na rowerze. Podsumowując zajęcia uczniowie wspólnie rozwiązywali quiz utrwalający zdobytą wiedzę. Na zakończenie zajęć każdy uczeń otrzymał naklejkę zachęcającą do rozmowy z rodzicami o wpływie reklamy na zakupy. Na kolejnych zajęciach będziemy podróżować po planecie Zabawka. Zapraszamy!

            Tekst: M. Szczybyło

        • Prelekcja ekologiczna w Lisich Jamach
          • Prelekcja ekologiczna w Lisich Jamach

          • 14 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z pracownikami firmy MASTER dotyczące właściwej segregacji odpadów komunalnych. Prelekcja ekologiczna została przeprowadzona dla dwóch grup: przedszkolaków i uczniów klas I-III oraz dla klas IV-VIII. Podczas spotkania najmłodsi uczestnicy dowiedzieli się skąd się biorą odpady, co można z nimi zrobić i gdzie powinny trafić. Dzieci pooglądały również prezentację multimedialną pt."Karolek i Dzień Ziemi", grały w grę planszową "Jestem EKO" i uczestniczyły w zabawie Koło Fortuny. Dla straszych uczniów szkoły podstawowej także została przygotowana prelekcja o tematyce ekologicznej dotycząca właściwej segregacji śmieci i recyklingu, gra planszowa, prezentacja multimedialna o Dniu Ziemi i karty pracy.

            Firmę MASTER reprezentowali: p. Sabina Ilnicka, p. Dorota Reis i p. Kamil Bojarski. Dużą atrakcją podczas prelekcji okazała się maskotka firmy - kot MASTEREK (p. Marek Mazur), który doskonale zabawiał dzieci. Dziękujemy firmie MASTER za spotkanie i dawkę wiedzy ekologicznej. Gratulujemy również naszym uczniom, którzy wykazali się wysokim poziomem wiedzy i świadomości EKOlogicznej!

            Tekst: T. Głaz

             

        • Spotkanie z funkcjonariuszką Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie
          • Spotkanie z funkcjonariuszką Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie

          • 13 kwietnia 2023 roku w ramach działań profilaktycznych realizowanych w naszej szkole, odbyło się spotkanie uczniów klas IV-VIII z policjantką sierż. sztab. Danutą Mamczura z Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie dotyczące cyberprzemocy, hejtu i mowy nienawiści. Podczas spotkania prowadząca uświadomiła uczniów jak ważne jest odpowiednie korzystanie z mediów, aby nie stały się one narzędziem agresji i przemocy rówieśniczej, a także przestrzegała uczestników prelekcji przed ryzykownymi zachowaniami w Internecie. Mamy nadzieję, że teraz uczniowie będą rozważniej korzystać z Internetu. Naszemu gościowi dziękujemy za przybycie.

            Tekst: Beata Kacprzak

        • Międzyszkolny Konkurs z Języka Angielskiego
          • Międzyszkolny Konkurs z Języka Angielskiego

          • Za nami III edycja Międzyszkolnego Konkursu z Języka Angielskiego „Sytuacje-reakcje” organizowanego dla uczniów szkoły w Lisich Jamach i w Krowicy Samej. W tym roku łącznie aż 48 uczniów klas V - VIII zgłosiło chęć sprawdzenia swoich umiejętności reagowania w języku angielskim w typowych sytuacjach życia codziennego. Zgodnie z regulaminem pierwszy etap konkursu przeprowadzony został w szkołach macierzystych 30 marca.

            Pozwolił on wyłonić uczestników etapu finałowego, do którego zakwalifikowali się: w kategorii klasy V-VI: Kornaga Nikola – Lisie Jamy, Kamiński Kamil – Krowica Sama Górska Natalia – Krowica Sama Martyniak Oskar – Lisie Jamy Antosz Szymon – Krowica Sama Niegardowska Gabriela – Krowica Sama Midura Michał – Lisie Jamy w kategorii klasy VII-VIII: Huk Łukasz – Krowica Sama Truchan Lena – Lisie Jamy Baran Jakub – Lisie Jamy Krygowski Szymon – Lisie Jamy Kubiszyn Oliwia – Krowica Sama Gwozd Aleksandra – Krowica Sama Ryś Szymon – Krowica Sama W etapie finałowym, przeprowadzonym dzisiaj, 13 kwietnia, w Szkole Podstawowej im. Poety ks. Jana Twardowskiego w Krowicy Samej, rywalizowało ze sobą 14 uczniów zaprzyjaźnionych szkół.

            Miło nam poinformować, że zwycięzcami III edycji Międzyszkolnego Konkursu z Języka Angielskiego „Sytuacje-reakcje” są:

            Kategoria klasy V-VI:

            miejsce I - Martyniak Oskar

            miejsce II - Kornaga Nikola i Antosz Szymon

            miejsce III - Midura Michał

            Kategoria klasy VII-VIII:

            miejsce I - Huk Łukasz

            miejsce II - Krygowski Szymon

            miejsce III - Baran Jakub

            Serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że otrzymane nagrody ufundowane przez wydawnictwa OXFORD i PEARSON zmotywują uczniów do dalszej nauki języka angielskiego, a co za tym idzie do uzyskania wysokich wyników na egzaminie ósmoklasisty. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach. Organizatorzy konkursu: p. Iwona Dubanik i p. Katarzyna Szutka.

            Tekst: K. Szutka

        • Kolejny sukces naszego ucznia
          • Kolejny sukces naszego ucznia

          • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że uczeń klasy szóstej Patryk Kulczycki zajął III miejsce w XII edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego "Wielkanocny Dom 2023". Serdecznie gratulujemy I życzymy dalszych sukcesów.

        • Wywiadówka
          • Wywiadówka

          • Drodzy Rodzice! W dniu 13 kwietnia br. (czwartek) o godzinie 16.30 (klasy I, II i III) i 17.00 (klasy IV, V, VI, VII i VIII) zapraszamy na wywiadówkę (zebrania w klasach z wychowawcami). Tematyka spotkań: informacja o ocenach z zajęć edukacyjnych oraz zachowania uczniów, sprawy bieżące, sprawy wychowawcze, organizacyjne oraz klasowe.

            Zapraszamy serdecznie. Liczymy na Państwa obecność.

        • Zapisy do klasy I Szkoły Podstawowej
          • Zapisy do klasy I Szkoły Podstawowej

          • Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lisich Jamach informuje o zapisach dzieci do klasy I Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II na rok szkolny 2023/2024. Zapisów dokonywać będzie wychowawca pani mgr Elżbieta Kania - Sojka w dniach 19-20 kwietnia 2023 roku (tj. środa w godz. 10:50 - 12:30, czwartek w godz. 11:50 - 13:20).

            Proszę o zabranie ze sobą dokumentów potwierdzających informacje o dziecku (imię, imiona, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, PESEL).

            Dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Lisich Jamach  - Jolanta Włoch

        • Wielkanocne życzenia
          • Wielkanocne życzenia

          • Drodzy Uczniowie i Rodzice - zdrowych, pogodnych świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju oraz wesołego Alleluja. Życzymy, aby nadchodzące święta wielkanocne napełniły Wasze serca radością i nadzieją, a chwile spędzone w gronie najbliższych dodawały otuchy i pozwalały przezwyciężyć wszystkie trudności.

            Dyrekcja, Nauczyciele i Pracownicy ZSP w Lisich Jamach

            Obraz w nagłówku pochodzi ze strony: https://pixabay.com/pl/

        • Wielki sukces naszych Uczniów
          • Wielki sukces naszych Uczniów

          • 4 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Lubaczowie Starosta Lubaczowski oraz Dyrektor Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie podsumowali i wręczyli nagrody i wyróżnienia laureatom konkursu „Świąteczna Kartka Wielkanocna”. Tematem konkursu była kartka okolicznościowa z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Zadaniem uczestników było przedstawienie własnej wizji, zwyczajów, symboli oraz tradycji Świąt Wielkanocnych w postaci kartki świątecznej. Z wielką dumą i radością informujemy, że nasi Uczniowie zajęli następujące miejsca w konkursie.

            W kategorii dzieci i młodzież szkolna:

            I miejsce - Michał Kurasiński

            II Miejsce - Kacper Ważny

            II Miejsce -  Tymoteusz Pamuła

            III Miejsce -  Nikodem Kurasiński

            Wyróżnienia: Patryk Kulczycki, Julia Tworko, Kinga Kapel

            Wyróżnienie specjalne: Amelia Schab

            Gratulujemy naszym wspaniałym i utalentowanym uczniom i życzymy dalszych sukcesów!

             

            Obraz w nagłówku pochodzi ze strony: https://pixabay.com/pl/photos/wielkanoc-jajka-posta%c4%87-pisanki-3174962/https://pixabay.com/pl/photos/wielkanoc-jajka-posta%c4%87-pisanki-3174962/

        • O zwyczajach wielkanocnych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lisich Jamach
          • O zwyczajach wielkanocnych w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lisich Jamach

          • We wtorek 4 kwietnia uczniowie klasy IV wraz z wychowawczynią panią Marta Lis wzięli udział w ciekawych zajęciach poświęconym tradycjom wielkanocnym w naszej Małej Ojczyźnie. Spotkanie prowadziła emerytowana nauczycielka j. polskiego Pani Janina Łepcio we współpracy z Panią Marią Smoliniec, pracownikiem biblioteki.

            W czasie zajęć uczniowie poznali znaczenie i pochodzenie wielu tradycji tj. robienie palm wielkanocnych, święcenie pokarmów, malowanie pisanek, czy oblewanie się wodą w Wielkanocny Poniedziałek. Gdy wyklejali pisanki mieli także okazję do zaprezentowania swoich talentów plastycznych. Tematyka zajęć wprowadziła czwartoklasistów w nastrój zbliżających się świąt Wielkanocnych.

            Tekst: M. Lis

        • Dzień Książki dla Dzieci
          • Dzień Książki dla Dzieci

          • 4 kwietnia w szkolnej bibliotece odbyły się zajęcia, w których uczestniczyli uczniowie z klasy drugiej i trzeciej. Uczniowie wraz z wychowawcami p. Elżbietą Kanią – Sojka oraz p. Markiem Szczybyło świętowali Dzień Książki dla Dzieci. Święto to zostało ustanowione w rocznicę urodzin największego baśniopisarza wszechczasów pana Hansa Christian Andersena. Dzięki baśniom dzieci od najmłodszych lat, uczą się odróżniać dobro od zła i postępować zgodnie z zasadami moralnymi.

            Podczas spotkania zorganizowanego przez p. Martę Lis zostało na nowo przypomniane przesłanie nauczania Jana Pawła II skierowane do najmłodszych. Zapakowano także plecak z książkami, które powinien znać każdy dobry uczeń. Biblioteka po raz kolejny okazała się miejscem przyjaznym, w którym uczniowie chętnie spędzają czas, bawią się i uczą jednocześnie.

            Tekst: M. Lis

        • Dzień Świadomości Autyzmu w Lisich Jamach
          • Dzień Świadomości Autyzmu w Lisich Jamach

          • Nasza placówka kolejny raz obchodziła Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celem tego święta jest podnoszenie społecznej świadomości na temat tego zaburzenia, ponieważ zostało ono uznane przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. W samej Europie rozpowszechnienie spektrum autyzmu to ok. 1 na 100 dzieci. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu.

            W ramach akcji wśród uczniów i nauczycieli dominował w ubiorze kolor niebieski a na zajęciach świetlicowych dzieci z klas I-III tworzyły piękne niebieskie motylki. Koordynatorkami szkolnej akcji na rzecz autyzmu były: p. B. Kacprzak - szkolny pedagog i p. E. Kaciuba - nauczyciel wspomagający.

            Tekst: B. Kacprzak

        • Dzień Otwarty w Zespole Szkół im. gen.J. Kustronia w Lubaczowie
          • Dzień Otwarty w Zespole Szkół im. gen.J. Kustronia w Lubaczowie

          • W ubiegły piątek, 31 marca, uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w Dniu Otwartym Zespołu Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie. Nasi ósmoklasiści mieli możliwość poznać szkołę, jej kierunki kształcenia, a także spotkać starszych kolegów i koleżanki. Dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół za przygotowanie ciekawej prezentacji oferty edukacyjnej. Opiekę nad uczniami sprawowały: p. Marta Lis i p. Katarzyna Szutka.

            Obraz w nagłówku pochodzi ze strony: https://zs-lubaczow.com/https://zs-lubaczow.com/

        • Biwak rekolekcyjny w Rudzie Różanieckiej
          • Biwak rekolekcyjny w Rudzie Różanieckiej

          • W dniach 31.03-01.04 harcerze z naszej szkoły wzięli udział w Biwaku Rekolekcyjnym w Rudzie Różanieckiej. Pierwszego dnia po uroczystym apelu odbyła się droga krzyżowa ulicami miejscowości, a wieczorem zajęcia warsztatowe: zajęcia muzyczno-ruchowe, warsztaty fotograficzne i zajęcia plastyczne. Drugiego dnia wzięliśmy udział w grze terenowej. Dziękujemy komendzie hufca ZHP Lubaczów i dh. Elżbiecie Kudybie za możliwość uczestniczenia w biwaku. phm. Kinga Kornaga

            Tekst: K. Kornaga

        • ,,My Jana Pawła uczniowie…”
          • ,,My Jana Pawła uczniowie…”

          • Słowa Hymnu Rodziny Szkół Jana Pawła II były tematem zajęć poświęconych Patronowi naszej szkoły. 2 kwietnia przypada 18. rocznica śmierci Wielkiego Papieża, Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji uczniowie z klasy I i IV podczas lekcji religii wzięli udział w zajęciach bibliotecznych. Gdy zaśpiewali hymn ,,My Jana Pawła uczniowie..”, zastanawiali się nad tym, co tak naprawdę znaczą te słowa. Odpowiedź uzyskali na koniec spotkania, kiedy pakowali plecak ucznia Jana Pawła II, a znalazły się w nim: mądre i dobre słowa, pomocne dłonie i wrażliwe, kochające innych serca. Okazało się, że uczniowie doskonale wiedzą jak powinien postępować uczeń szkoły noszącej imię Wielkiego Papieża. Teraz czas na to, by te myśli i słowa w dobre czyny przemieniać. 

            Tekst: M. Lis

        • Kiermasz palm wielkanocnych
          • Kiermasz palm wielkanocnych

          • Zbliżająca się Wielkanoc to czas na pielęgnowanie polskich i chrześcijańskich tradycji. Uczniowie korzystający ze świetlicy szkolnej już na wcześniejszych zajęciach przygotowali kwiaty z bibułek i papieru, następnie przynieśli piękne wiosenne bazie i zielony bukszpan. Z nich powstały wielkanocne palmy, które dziewczyny z klasy IV sprzedawały wśród uczniów z naszej szkoły. Zebrane pieniądze (150 zł) zostaną przeznaczone na zakup nowych książek do biblioteki. Wszystkim, którzy zakupili palmy serdecznie dziękujemy!!!

            Pomysłodawcą i organiztorem kiermaszu była p. Marta Lis - nauczyciel języka polskiego i opiekun szkolnej biblioteki.

            Tekst: M. Lis

        • TAK dla autyzmu! Niebieski poniedziałek w naszej szkole!
          • TAK dla autyzmu! Niebieski poniedziałek w naszej szkole!

          • Drodzy uczniowie i nauczyciele! 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 roku a  jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Na znak solidarności z osobami z  autyzmem i ich rodzinami ubierzmy się w poniedziałek 3 kwietnia w miarę możliwości NA NIEBIESKO!

            Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców – był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt. Stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet.

            Koordynatorkami szkolnej akcji na rzecz autyzmu są p. Beata Kacprzak i p. Elżbieta Kaciuba.

            Tekst: T. Głaz/B. Kacprzak

            Informacje wykorzystane w tekście pochodzą ze strony: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/swiatowy-dzien-swiadomosci-autyzmuhttps://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/swiatowy-dzien-swiadomosci-autyzmu