Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. prof. Franciszka Misztala w Lisich Jamach, zrzeszeni w Grupie Artystyczno-Patriotycznej Zaklinacze Znaczeń pod kierunkiem Pana Konrada Morawskiego, dowodzą, że pamięć historyczna nie jest tylko sloganem. Napełnieni patriotyczną świadomością uczniowie wczesno-marcowym przedpołudniem wystawili akademię, której przyświecało hasło: „Żołnierzom Wyklętym – Nasza Pamięć”, a jej głównym przesłaniem było oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym na bazie odniesienia do życiorysu Danuty Siedzikówny (ps. Inka).
Dlaczego Zaklinacze Znaczeń czcząc pamięć o Żołnierzach Wyklętych wybrali akurat Inkę jako symbol pamięć o ich bohaterstwie?
Ona, jak wielu polskich żołnierzy, sanitariuszy i cywilów w okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu, była gotowa oddać życie za niepodległą Polskę. Wyraźnie przeciwstawiała się okupacji, którą naszej ojczyźnie narzucił Związek Radziecki. Wywodząc się z domu napełnionego przykładnym przywiązaniem do patriotyzmu – ojciec służył w armii generała Władysława Andersa, zaś matka należała do siatki Armii Krajowej – Danuta Siedzikówna oddała swoje życie na ołtarzu Polski, wynosząc jej niepodległościowe idee na firmamenty międzypokoleniowych znaczeń. Jej heroizm należy równocześnie utożsamiać z nastoletnim wiekiem, co dla współczesnego pokolenia uczniów powinno stanowić inspirację na bazie kształtowania patriotycznych postaw. Każdy z nas może być Inką, każdy z nas może być Żołnierzem Wyklętym, poprzez pielęgnowanie pamięci o Polakach, którzy nie zrezygnowali z wolności nawet za cenę własnego życia.
Kolejne akty akademii napisanej i wyreżyserowanej przez Pana Konrada Morawskiego pieśnią, słowem i czynem obrazowały owe dążenia do wolności leżące u podstaw działalności Żołnierzy Wyklętych. Oprócz Inki (w tej roli Karolina Kapel) na scenie zaprezentowali się także Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka (Antoni Sopel), Józef Kuraś ps. Ogień (Konrad Trojnar), Witold Pilecki (Bartosz Frant), August Emil Fieldorf ps. Nil (Sebastian Furgała), symboliczne wcielenia kobiet Żołnierzy Wyklętych Krysia i Wanda (Magdalena Sarlej i Wiktoria Smoliniec), echa Żołnierzy Wyklętych (Michał Skibicki i Przemysław Misztal), anioły symbolizujące nierozerwalne połączenie religii z ideami wyznawanymi przez Żołnierzy Wyklętych (Wiktoria Czucha i Kinga Kopciuch), a także porucznik Związku Radzieckiego (Wiktor Malinowski). Całość relacjonowała spikerka z Radia Wolna Europa (Kornelia Konopka), która w finale akademii we wzruszający sposób zaśpiewała pieśń pt. „Ślady wilczych kłów” według muzyki Marcina Siwca.
Po zakończeniu przedstawienia głos zabrała Pani Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Lisich Jamach Jolanta Włoch, która cytując jednego z ojców odrodzenia polskiej niepodległości w 1918 roku Romana Dmowskiego, a także Żołnierza Wyklętego Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora, podkreśliła wagę pamięci o heroizmie Żołnierzy Wyklętych. Pani Dyrektor zauważyła, iż: „Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest sprawą kolejnych młodych pokoleń Polaków”, co doskonale wpisuje się w filozofię twórczości prezentowanej w ramach Grupy Artystyczno-Patriotycznej Zaklinacze Znaczeń.
Pamiętamy. Oddajemy hołd. Nadajemy historii patriotycznych znaczeń.
Tekst: ZSP Lisie Jamy