5 grudnia 2016 roku w naszej szkole odbyła się szczególna akademia podsumowująca Rok Sienkiewiczowski. Spotkanie poświęcone Laureatowi Literackiej Nagrody Nobla zostało uświetnione obecnością pana Wiesława Kapla - Wójta Gminy Lubaczów oraz pani Teresy Pamuły - Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Rzeszowie, a także pani Marleny Goleni - zastępcy kierownika Powiatowego Oddziału AGiMR w Lubaczowie. Pani Dyrektor Teresa Pamuła podczas wizyty w szkole przekazała 15 zestawów komputerów dla potrzeb szkoły.
Podczas podziękowań pan Wójt wyraził swoją wdzięczność za tak znaczące wsparcie dla szkoły i nawiązał do zbliżającego się dnia św. Mikołaja, który w tym roku był bardzo hojny dla społeczności uczniowskiej w naszej szkole. Również pani Dyrektor Jolanta Włoch podkreśliła, że dobro, które uczniowie okazują innym, angażując się tak wspaniale w akcję Szlachetna Paczka, powraca ze zdwojoną siłą. Następnie wszyscy zebrani obejrzeli występy uczniów ze szkoły podstawowej i gimnazjum, które były związane z obchodzonym w Polsce Rokiem Sienkiewiczowskim. Uczennice prowadzące (Klaudia Krygowska i Katarzyna Ważna) podkreśliły, że roku 2016 w szkole zostało zrealizowanych wiele zadań, które były szukaniem odpowiedzi na pytania dotyczące życia i twórczości tego wielkiego polskiego patrioty i pisarza, bez którego nie można wyobrazić sobie lekcji języka ojczystego. W tym czasie odbyły się dwie wycieczki do Oblęgorka, pałacyku, który w 1900 roku został ofiarowany H. Sienkiewiczowi w darze od narodu polskiego. Na feriach przeżywaliśmy ,,Noc seansów z adaptacjami dzieł Henryka Sienkiewicza”. We wrześniu szkoła wzięła udział w Narodowym Czytaniu ,,Quo vadis”. Odbył sie także konkurs wiedzy o życiu i twórczości autora ,,Trylogii”. Ponadto uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pt. ,,Postaci i wydarzenia z utworów Henryka Sienkiewicza” organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną. Wysłane także zostały pocztówki do Woli Okrzejskiej w ramach konkursu ,,Pocztówka do Pana Sienkiewicza”.
Uczniowie podczas występu artystycznego za pomocą wspomnień najbliższych Sienkiewicza: córki, wnuczki, przyjaciół, a także ludzi, którzy swoje prace badawcze poświęcili temu wybitnemu Polakowi, próbowali odpowiedzieć na pytania: czy wiemy jaki był na co dzień, co go trapiło, czy był szczęśliwy, jakim był mężem, ojcem? Kim był jako człowiek, ze swoimi zaletami, ale i wadami, dążeniami, marzeniami, i cierpieniami. Komentarze i recytacje były uzupełniane przez prezentację przedstawiającą bogatą galerię zdjęć powieściopisarza z rożnych okresów jego życia. W inscenizacji szóstoklasiści zaprezentowali moment wręczenia Literackiej Nagrody Nobla Sienkiewiczowi w Sztokholmie i jego wzruszającą mowę. Natomiast gimnazjaliści wystawili bajkę autorstwa Sienkiewicza, przekazującą ważne treści wychowawcze, mówiące o tym, że dobro jest w życiu najważniejsze. Na zakończenie zostały wręczone nagrody dla zwycięzców w międzyklasowym konkursie wiedzy o Henryku Sienkiewiczu a pani Dyrektor zespołu podziękowała za zaangażowanie paniom polonistkom: Marcie Polak i Marcie Lis, które podjęły się trudu przygotowania uroczystości.
Tekst: Marta Lis